Славка Бозукова: Драконовски мерки срещу насилниците в нета

Програма "Киберзащитници" постигна 4 големи резултата , каза издателят на "Стандарт" на форума "Заедно срещу кибертормоза на деца"

Славка Бозукова: Драконовски мерки срещу насилниците в нета | StandartNews.com

Програма „Киберзащитници“ е една от най-резултатните кампании в България. За три години тя успя да предпази 190 000 деца от нараняване в нета. И да свали процента наранени деца в България под средноевропейския. У нас той е 58 на сто, в Европа – 59. Това заяви издателят и главен редактор на "Стандарт" Славка Бозукова, откривайки третия международен форум "Заедно в борбата срещу кибертормоза на деца". Г-жа Бозукова бе модератор на конференцията.

ВИЖ ОЩЕ: Проф. Владимир Бронфенбренер: Спасихме 190 000 деца от нараняване в нета

Дискусията се организира от Българска академия за сигурност с председател водещият израелски експерт по киберсигурност проф. Владимир Бронфенбренер. "Стандарт" от 3 години е медиен партньор на инициативата.

ВИЖ ОЩЕ: Нови мерки срещу тормоза на деца в нета

Да нараниш дете е най-голямото престъпление на този свят, защото нараняваш бъдещето, каза г-жа Бозукова и представи исканията на програма "Киберзащитници" за промяна в законодателството и по-строги мерки срещу насилниците в нета.

Ето цялото изказване на Славка Бозукова, издател и главен редактор на медия "Стандарт":

Да нараниш дете е най-голямото престъпление на този свят, защото нараняваш бъдещето. Видяхме го в изложбата, която открихме преди малко, виждаме го всеки ден, когато нашите деца споделят за посегателства срещу тях на улицата, в училище, но и в интернет. 

Трагичните случаи на деца, пострадали от вейпове, купени онлайн, за пореден път ни показаха колко дълбоко и колко опасно е необятното море на интернет, когато децата плуват незащитени часове наред всеки ден. 

Затова преди всичко бих искала да благодаря на всеки един от вас, че трета година заедно се борим срещу кибертормоза над деца.  И най-вече на проф. Бронфенбренер за търпението, последователността и методичността, с които разгръща програмата „Киберзащитници“. 

За нас, медия „Стандарт“ е чест, че сме партньор на Българската академия за сигурност в усилията да предпазим заедно децата на България от нараняване в нета. 

И ето днес, три години след старта на програмата „Киберзащитници“, мога със сигурност да кажа – да, това е една от най-резултатните кампании в България. За тези три години тя успя да предпази 190 000 деца от нараняване в нета. И да свали процента наранени деца в България под средноевропейския. У нас той е 51.9 на сто, в Европа – 52. 

Миналата година по същото време се събрахме и формулирахме четири основни теми, по които да обединим усилията. Ето резултатите по всяка от тях.

Първо, по отношение на пукнатините в законодателството. Заради политическата нестабилност законодателните промени, за които си говорим вече 2 години, още не са факт. Но вече се проведоха първи срещи за подготовката на новите текстове, които да осигурят по-строги наказания за престъпления срещу деца в нета и то не само по отношение на сексуалното насилие. Оформи се и периметъра на очаквания регистър на насилниците. 

Днес се надявам по тази тема да направим сериозна крачка напред, а също така да видим обединение и общи действия от власт и  опозиция. Защото в панела са г-н Чорбанов и г-н Предов, който още миналата година лично се ангажира с каузата. В последните години ръстът на доверие на децата към полицията се повиши от 17% на 33%.

Съществена роля за подготовката на промените играе МВР и сме благодарни, че зам. министъра Тодоров пререди програмата си, за да дойде. Също така от ключово значение е активността на ГДБОП и НСС, които са наши основни партньори в кампанията от самото й начало. Светослав Василев, директор на Киберсигурност в НСС е тук, Владимир Димитров не успя да дойде, но виждам няколко от неговите колеги от дирекцията. 

С нас днес отново е и районният прокурор на Пазарджик Радослав Бакърджиев, който на миналия форум добави актуални предложения по темата.     

По отношение на програма "Киберсигурност" в учебните програми. Тук огромна крачка бе направена и заслугата е най-вече на министъра на образованието Красимир Вълчев. На прага сме на старта на програмата и се надявам подробностите да чуем от зам. министъра Наталия Митева. 

Още едно дадено обещание от г-н Бронфенбренер вече е изпълнено. В град Септември училище „Христо Ботев“ стана пилотно в програма Киберзащитници и само за една година постигна наистина впечатляващ резултат. Стана училището в Европейския съюз с най-нисък процент на наранени деца в нета - 31,8%. 

Директорката, г-жа Дишкова, ще ни представи детайлите на този успех и следващите стъпки. А заедно с нея ще чуем  и Ваня Кастрева, и Елеонора Лилова за програмите и успехите на софийските училища.

Миналата година започнахме разширение на програмата и към университетите с дискусията във Военна академия, а промените, които вече минаха в парламента по Закона за киберсигурността са поредното доказателство за ключовата роля на вузовете. Похвално е желанието на депутатите да съобразят подзаконовите документи с европейския регламент. 

Въпросът е обаче на практика това може ли да се реализира. Защото независимо от факта, че държавата отпуска достатъчно пари, връзката държава – висше образование – индустрия все още е много не уплътнена. Няма ги подготвените кадри, защото ги няма образователните стандарти. Тази година това ще е наш фокус в няколко предстоящи дискусии.

Направихме голяма крачка и по отношение на популяризиране на програмата "Киберзащитници". Картинките със съвети към деца и родители за поведение в рискови ситуации, които всяка седмица  публикуваме в медия „Стандарт“, вече се излъчват под формата на видеоклипове в градския транспорт на София, с който всеки ден десетки хиляди ученици отиват на училище, а родителите – на работа. Очакваме в най-скоро време те да се появят и в столичното метро.

По отношение на горещата линия на ДАЗД - налице е значителен ръст - 8%, на доверието на децата към Националната телефона линия на Държавната агенция за закрила на детето. Подробностите ще чуем от Ивайла Касърова, зам. директор на ДАЗД и разбира се - актуалните данни от Антоанета Василева от Сейфнет.

Резултатите ни обнадеждават, че можем днес да си поставим нови цели и с общи усилия да ги реализираме в името на сигурността на децата ни. 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай