Държавната агенция за закрила на детето със спешни мерки за вейповете

Нужно е повишаване на дигиталната и  медийна грамотност на децата и родителите, заяви Касърова

Държавната агенция за закрила на детето със спешни мерки за вейповете | StandartNews.com

Направихме четири проучвания направихме с Държавната агенция „Национална сигурност“. Децата прекарват много време в интернет и много често стават жертви. Един от начините за бързо реагиране е на националната линия 116 111 линия. Обучени психолози отговарят 7/24 през цялата година. 

Това припомни Ивайла Касърова, зам.-председател на Държавната агенция за закрила на детето,  в дискусията  "Заедно в борбата срещу кибертормоза на деца". 

Виж още: Проф. Владимир Бронфенбренер: Спасихме 190 000 деца от нараняване в нета

От 2023 г.  пуснахме чат приложение за киберсигурност, което работи всеки ден от 13-18 ч. През последната година достъпът на децата до него се увеличи драстично. 

Нужно е повишаване на дигиталната и  медийна грамотност на децата и родителите, заяви Касърова.

Зачестиха случаите на вейпове и райски газ. Това, което направихме с лекарите и представителите на ВМА и  УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов", втората седмица влизаме в най-големите училища. Разказахме на над 1000 деца за щетите от забранените вещества, вейпове и др. 

Чорбанов с 2 предложения за предпазване на децата от тормоз в нета

Като общество трябва да знаем вредите и да обясним на децата как да се предпазят. Наред с това са нужни и законодателни мерки, които да ограничат разпространението на забранените субстанции сред децата, каза още тя. 

В борбата с кибертормоза са нужни и законодателни промени. Това заяви Мария Павлова следовател в Националната следствена служба. 

При справка се оказа, че в България има регистрирани над 1200 онлайн доставчици, докато в САЩ се броят на пръсти. Това води до проблем с регулацията на наказанията, каза Павлова. 

Зам.-министър Митева отсече! Промяна на учебната програма за учениците от два класа

Превенцията е много важна, но въпреки това винаги ще има деца, които ще бъдат жертва на кибертормоз. Много е важно да се даде възможността на разследващите органи да си свършат работата и да е налице индивидуална превенция, чрез наказанието на конкретния извършител, да подейства генерално на обществото за пресичане на тези престъпления.

Министерството на правосъдието през последните години непрекъснато сформира работни групи, които изготвят различни проекти, свързани с възможността да се подобри разследването на престъпления в онлайн пространството. За съжаление не стигаха дори до Народното събрание, каза тя. 

Трансформирането на европейското законодателство не е проблем, който е само в България, а се дискутира на световно ниво. Има отворени досиета във връзка с дигитализацията и престъпления извършени в онлайн пространството. Мислят се да се криминализират деяния, които са извършени не само с реални деца, ами и с генерирани изкуствени изображения на деца, посочи още тя. 

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай