Кой какви шансове има за вота наесен

Кой какви шансове има за вота наесен | StandartNews.com

Новоучреденият Институт за стратегии и анализи (ИСА) представи вчера първия си анализ на тема "България преди местните избори". Негови автори са д-р Калоян Методиев, проф. дпн Георги Манолов и проф. д-р Митко Димитров, Валерия Велева и екипът на ИСА.

Предлагаме акцентите за вътрешнополитическото състояние. Всяка политическа сила е анализирана на базата на индикаторите лидерство, структури, кадрови ресурс, идеология и вътрешнопартийни проблеми.

ГЕРБ - риск от тотална победа

ГЕРБ е консолидирана партия с равномерна структура из цялата страна и силно лидерство. Отчита се обаче липса на кадрови ресурси на места, както и "професионален дефицит сред представители на на формацията".
Като основен риск за партията е отбелязано очакването за тотална победа, както от страна на партията, така и от тази на обществото. Така партията ще трябва да се изправи срещу самата себе си. "Те ще трябва да се сблъскат с едно искане от всички тези общини, още след втория тур всички тези хора ще чукат на вратата на партията и ще кажат давайте, помагайте!"- предупреждава д-р Методиев.

БСП - в будна кома

БСП е окачествена като силно фрагментирана и с множество вътрешнопартийни проблеми. "БСП е жертва на собствената си демокрация"- казва д-р Методиев. Долавя се още от сега усещането за примирение с нова, поредна загуба.
Отбелязва се и липсата на свеж полъх сред партийните кадри, като се набляга на липсата на съвременни лица. При индикатора лидерство се отбелязват слабости, причината за които е "сянката на дългогодишния председател Сергей Станишев".

ДПС - незаобиколимият фактор

При ДПС авторите изтъкват стабилността на партията и нейните структури, както и силното лидерство на Лютви Местан. Д-р Методиев обяснява: "Те разширяват постепенно влиянието си, проблемите са им вътрешни, непрозрачно се действа по отношение на това, което се случва в партията". Анализът на ИСА отбелязва също, че партията показва "нов стил на максимална отвореност и диалогистичност".

Реформаторският блок - женени по неволя

Минуси за РБ са липсата на лидер, както и чувството за хаос при "коалиционните отношения". По отношение на кадровия ресурс се отчитат силни противоречия - натъртването на експертността на кадрите от формацията и същевременните трудности при намиране на кандидати както за отделни места, така и за висши постове. Отбелязват се и слабости в местните представителства на формацията. При липса на задоволителни резултати Реформаторите "ще загубят претенциите си за власт в рамките на управляващата коалиция".

Патриотичният фронт - по пътя към раздяла

Като слабости на ПФ са отбелязани вътрешнокоалиционните търкания, които могат да се проследят още до самото създаване на фронта. Друг недостатък е и "липсата на подготвени управленски кадри". Основният проблем е разцеплението, а обяснението е липсата на лидер, като и на коалиционни правила.

"Атака" - птицата Феникс

"Атака" е партия със силна идеология и лидерство. Среща трудности в изграждането на "стабилна местна инфраструктура", има незадоволителното присъствие в местната власт.
Минус е дефицитът на кадри, но пък имаме успешно подмладяване на парламентарната група.

АБВ и Движение 21 - тръни в петата

АБВ се определя като нуждаеща се от нови лица и свежест. Анализът представя партията като намираща се в сложна ситуация от една страна е на власт, но път от друга е опозиция. Опитва се рязко да се разграничи от БСП, но път приема кадри от нея. Споменати са и слабостите в лидерството на партията, причинени от публични скандали. За Движение 21 анализът предвижда несъществени резултати на предстоящите местни избори. Обосновката е видимата липса на партиен живот и структура в партията.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай