Йорданка Фандъкова: Най-добрата инвестиция е в образованието

Спирането на Симеоновския лифт е в нарушение на приватизационния договор

Йорданка Фандъкова: Най-добрата инвестиция е в образованието | StandartNews.com

 

- Г-жо Фандъкова, какво би се случило в Народното събрание през последните 3-4 години, ако кметовете бяха депутати?

- В този период стабилната власт в държавата беше местната. Кметовете издържахме сериозен тест - започнахме мандата си с Ковид, минахме през огромна инфлация и война в Европа и през цялото това време политическа нестабилност в България. Премиери, министри и депутати се сменяха през няколко месеца.  Шегувахме се, че на моменти издирвахме кой е актуалният директор на една или друга държавна агенция. Големи обекти се забавиха, общински проекти на колеги кметове се подаваха ту на един министър, ту на друг и се започваше от начало. Кметовете сме прагматични и ориентирани към резултата хора, които всеки ден са на терен. Аз лично измервам времето със свършената работа, защото реалната промяна е тази, която хората усещат във всекидневието си, а не с мантрите за светлото бъдеще. Няколко действащи кметове от различни партии ми се обадиха с думите "сега кметовете ще имаме депутат". Приемам това като оценка, защото съм работила с всички колеги в Националното сдружение на общините. 

- Кои спешни законодателни промени са на дневен ред в българския парламент след вота?

- Имам няколко законопроекта, които подготвих като кмет. На първо място, промени в Закона за движение по пътищата, с които ще се разреши на общините да инвестират в камери за контрол на скоростта. По мое време общината купуваше камери за скорост, които дарявахме на СДВР. Трябва да се развържат ръцете на кметовете да инвестират и да получават част от събраните санкции, защото така парите ще се върнат на място при хората за подобряване на пътната безопасност. Тази промяна се очаква от всички кметове, не само заради приходите, а защото на войната по пътищата трябва да противодействаме с ефективни мерки. Обещала съм го и на родителите, чийто деца загинаха в катастрофи. На второ място, ще работя за промяна на Закона за културното наследство. В момента механизмът за налагане на санкции на недобросъвестни собственици на къщи-паметници на културата е изключително тромав. Всички виждаме, че някои собственици на такива сгради нарочно ги оставят да се разрушат, а кметовете са обречени да водят срещу тях съдебни дела с години. А в това време къщите се събарят. Знам, че хората често обвиняват кметовете за рушащите се сгради, но проблемът е законовата процедура. Заложили сме и на разработването на Национална програма за реновиране на паметниците на културата. Това със сигурност минава и през реформа на Националния институт за паметници на културата. 

- Втора сте в листата на ГЕРБ в лидерския 25 МИР след председателя на партията Бойко Борисов. Доколко и на каква цена бихте постигнали договорености с останалите парламентарни  сили?

- Има два много важни проекта, които за мен са кауза и са включени в управленската програма на ГЕРБ-СДС. Трябва да се завърши последният участък от околовръстния път на София. Това е отсечката между "Бъкстон" и "Люлин". Там хората стоят по 30-40 минути, до час в задръстване. Околовръстното се строи от държавата чрез АПИ. Докато бях кмет подадохме към МРРБ плана за първия етап. Вече няколко години той се подмята от бюро на бюро. Аз лично ще настоявам както за средства в държавния бюджет, за да започне строителство, така и АПИ в най-кратък срок да стартира с процедурите по отчуждаване и избор на строител. На следващо място ще работя за  изграждане на модерни студентски кампуси във всички университетски градове. В София като община сме подготвили част от плановете. Сега предлагаме целенасочени държавни инвестиции за изграждане на модерни студентски общежития. Това е помощ и за университетите, защото ще остави при тях повече пари за образователния процес и академичния състав, и за студентите. За мен най-добрите инвестиции са тези в образование. 

- Метрото, булевардите, Околовръстния път - с тези постижения ще бъдете записана със златни букви в историята на София. Но, за какво не Ви остана време в качеството Ви на градоначалник?

- Оставих в строителство 9 км метро - през "Подуяне" и "Слатина". Г-н Терзиев трябва да ги довърши, както и да започне проектите за разширение към "Люлин" и към Студентски град, за които направихме градоустройството. В годините много политици се опитаха да внушат, че метрото се строи някак от само себе си. Приела съм, че когато някой не може да отрече направеното, се опитва да го омаловажи. Много политици, които говорят за това, никога нищо не са строили и няма как да знаят, че преди първата копка има тежки процедури по градоустройство, по отчуждаване, по намиране на финансиране. Това е невидима част, без която нищо не става. Аз и екипът ми успяхме да построим 42 км метро, защото винаги имахме проектна готовност. В последните 18 години в София няма нито една година, в което да не сме строили, да не сме проектирали, да не сме отчуждавали терени за метрото. Допуснеш ли "празна" година, губиш темпото. Това важи и за ринговите булеварди. Оставих последните участъци от бул. "Филип Кутев", "Т. Каблешков" и "Копенхаген". По първите два се работи, за бул. "Копенхаген", който трябва да свърже "Младост" и "Дружба" вече шести месец не се приключва процедурата за изпълнител. Дали е можело да завършим тези обекти и по-бързо - вероятно. Това, което забавя, са отчуждителите процедури, които затъват в безкрайни съдебни битки. Затова и в програмата на ГЕРБ-СДС сега ще видите предложения за законови промени в тази посока. По-ефективно отчуждаване, от една страна. И от друга, промени в съдебната система за по-бързо приключване на делата. Това е важно както за институциите, които понякога губят по 4-5 години в съдебни битки, така и за гражданите по наказателните и граждански дела. Съдебната ни система трябва да започне да гледа на делата с темпото на човешкия живот. Тази връзка сега изглежда скъсана. 

- В публичното пространство се появиха твърдения, че Вие сте спряла Симеоновския лифт и по тази причина столичани и гости на София не се възползват добре от Витоша. Какъв е коментарът Ви по темата?

- Видно е как се ползва кметството на София, за да се прави предизборна кампания. Иначе нямам обяснение защо съветниците от "Промяната" искат да изслушат мен и г-н Борисов за Симеоновския лифт, а не фирмата собственик или кметския екип, който сега трябва да предприеме действия. Симеоновският лифт не спря тази седмица, когато от общината казаха, че лифтът няма да работи. Лифтът е спрял през декември. От тогава почти 6 месеца, новите управляващи не са предприели никакви действия към собственика. Това не е първият опит на "Витоша ски" да спре Симеоновския лифт, просто този път общината е оставила да им мине номерът. И при мен са пробвали, но аз им казвах какви са последиците и лифтът тръгваше. Трябва да е ясно, че сега със спирането на Симеоновския лифт, спира последният работещ лифт. Това автоматично е нарушение на приватизационния договор. Задължително е общината да наложи санкцията по договор от 8,3 млн. лв. Не знам защо не се прави. Нямам обяснение, защото кметството не търси отговорност от собственика "Витоша ски", а пита мен, защо те са допуснали да спре Симеоновския лифт и са го приели безкритично. Аз лично, когато спряха Драгалевския лифт, предприех всички действия по закон. И след почти 5 годишна съдебна битка, общината спечели всички дела - сега "Витоша ски" са длъжни да възстановят Драгалевския лифт. Това е начинът да се защити интереса на софиянци.  

- Одобрявате ли новия транспортен ред в центъра на София?

- Много граждани не го одобряват, а според пътни експерти има проблемни места за безопасността на всички участници в движението. Силовото налагане на решения, които засягат хиляди хора, не може да доведе до добри резултати. Слушам, че и за този проект новият екип опитва да се оправдава с мен. Факт е, че преди 4 г. г-н Борис Бонев ми представи този проект, ние работихме по него, но живущите и работещите в цялата зона имаха основателни критики, затова не го реализирахме. 

- Какво правителство е нужно на България?

- Хората очакват стабилно управление и политици, които носят отговорност за действията си. По време на последната ми кметска кампания през 2019 г. посланието ни беше "променяме София заедно". За мен промяната не е просто дума, а действия и резултат, който е положителен в живота на хората. Екипът, от който аз съм част, има това разбиране за промяна - като положителен резултат. Иначе на приказки вече 3 години всички се наслушахме. 

- ГЕРБ на каква цена би партнирала с ПП - ДП?

- През последните 3 години имах няколко срещи с г-н Кирил Петков и с г-н Асен Василев в различните състави на правителства, в които те участваха. Работните ни разговори протичаха в добронамерен тон и аз получавах обещания за подкрепа на София. Такива бяха ангажиментите им за финансиране за нови детски градини, за метрото, дори за оползотворяването на отпадъците. След срещите ни обаче това, което бяхме говорили, не се случваше. За тези 3 години например, не беше даден нито един лев за строителство на детски градини и ясли в София, въпреки че публично г-н Петков ми каза, че 70 млн. лв. ще бъдат отпуснати на София, където строим градини. Г-н Петков и г-н Василев решиха да извадят метрото през "Слатина" от Плана за възстановяване, казаха, че държавата ще го финансира със собствени средства. После Министерство на финансите отказваше да запише парите в 3-годишната бюджетна прогноза, защото метрото не се строи за една година. В момента метрото на София е един от малкото, ако не и единственият проект, който реално се изпълнява с пари от Плана за възстановяване и устойчивост. Моята позиция беше, че ако сме защитили безвъзмездни средства, трябва да ги използваме, а тези на държавата да бъдат инвестирани в друго. Разказвам този пример, защото за партньорство е нужно да чуваш и другата страна и да говориш с аргументи. От позицията на силата и с презумпцията, че някой е винаги прав, трудно се постига разбирателство.
 

  • Спирането на Симеоновския лифт е в нарушение на приватизационния договор
  • Кметове от различни партии ми се обадиха с думите "сега ще имаме депутат", казва кандидатът за народен представител от листата на ГЕРБ в 25 МИР Йорданка Фандъкова в специално интервю за вестник СТАНДАРТ

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай