Искра Михайлова: Нужна ни е стратегия за по-добър живот на младите

Демографското бъдеще започва с подкрепа за младите семейства

Искра Михайлова: Нужна ни е стратегия за по-добър живот на младите | StandartNews.com

* Бранд България е многообразието, то ни прави уникални

* Демографското бъдеще започва с подкрепа за младите семейства

* Ще спечелят партиите, които слушат хората и чуват от какво те имат нужда

* Да осигурим ваучери за ученици и студенти, с които да гледат с намаление Чудесата на България

* Нужно ни е обществено здравеопазване, което набляга на профилактиката

* Хората вярват повече на европейския парламент, отколкото на институциите у нас

Трябва да възстановим доверието в институциите - хората да припознаят историята и културата си, но да припознаят и държавата си, казва зам.-председателят на ДПС Искра Михайлова, водач на листите на Движението в Пазарджик и в Перник в специално интервю за вестник СТАНДАРТ
 

- Г-жо Михайлова, за първи път ДПС излиза с Манифест за изборите, в който предлага конкретни мерки за решаване на проблема на проблемите, посочен още миналата година от д-р Ахмед Доган - демографската криза в България. Кои са основните мерки в здравеопазването, образованието, икономиката?

- ДПС със своите експерти работи по темата демографска политика и ние я представяме пред своите избиратели и хората, които биха подкрепили Движението, като един комплексен проблем. Еднозначните решения за увеличаване размера на помощите за майки с деца са необходими, но не достатъчни.

Качеството на живот на хората определя демографските тенденции в една страна. Ако искаме да подобрим качеството на живот, то трябва да се обърнем към всички сфери на всекидневието на един български гражданин. Най-вече на младите семейства и на бъдещите млади семейства.

- Какво имате предвид?

- На първо място поставяме един от най-големите въпроси, които стоят от десетилетия пред българското общество - системата на общественото здравеопазване и възможностите всички групи от населението да имат достъп до модерно, качествено здравеопазване, което да гарантира както добрата репродуктивност на населението, така и добра профилактика - на всички евентуални заболявания, но и просто за по-здравословен живот. България е доста напред в показателите за намаляване на населението.

Нужно ни е обществено здравеопазване, което набляга на профилактиката, на грижата за майките, децата и младите семейства.

На второ място, разбира се, е социалната политика, но не само адресирана към пенсионери или групи в неравностойно положение. Безспорно това е важно, но социалната политика е сто пъти по-ефективна, ако се обърне към работещите граждани, към тези, които имат нужда от подкрепа в началото на семейния си път - младите семейства, младите хора, гражданите, които биха предпочели да живеят в по-малки населени места.

- И може би към онези 1 милион българи, които нито учат, нито работят, нито са в бюрата по труда, половината от които са млади хора?

- Това е един от най-страшните показатели. Безработицата е факт. Процентите й се отчитат от националната статистика, но зад тях стоят много смущаващи данни, които засега не се анализират. Това са млади хора, които трайно не работят. Това са работещите бедни, които работят, но имат толкова нисък доход, че не могат да си позволят включително разрастване на семействата им. Това са хора с различен вид увреждания, които ние не виждаме по улиците, защо не сме създали условия те да се движат по тях. Не ги виждаме в театрите и в галериите, защото те не могат да влязат там. Те дори понякога не могат да стигнат до бюрата по труда, защото тези служби са ситуирани на трети или пети етаж. Затова ние апелираме за комплексен подход в социалната политика, който да адресира всички групи от населението. 

В целия комплекс от мерки ние обръщаме особено внимание на образованието, като държим то да бъде абсолютно обвързано с пазара на труда, с изискванията на бизнеса и с най-модерните тенденции за конкурентост на европейския и световен пазар на труда. Имам предвид дигитални умения, езиково образование, професионално образование. Дуалното е крачка, но нека да помислим сериозно за професиите, от които има нужда страната ни и дали може да се гарантира работа на хората с тези професии.

В частта демографска политика в Манифеста си ние обръщаме сериозно внимание на инвестициите на местно ниво. Ако държавата излезе с обща стратегия за това да подобри живота на младите хора, да им даде основание да живеят в България, да им помогне да имат деца, да им помогне в образованието на тези деца, то ние трябва да гарантираме базова инфраструктура, която се свежда не само до пътища, канал, вода, управление на отпадъците, но и до устойчива екологична среда, съвременни комуникации и интернет връзки, които позволяват работа от дистанция, инвестиции в културни институции и забележителности. Това означава транспортна свързаност и връзки не само като качеството на асфалта, но и на транспортни услуги, които отсъстват в много населени места в България. 

- ДПС е първата партия, която обвърза културно-историческото наследство с демографското бъдеще на България, като каза, че културното наследство и културната памет са неизползван досега ресурс за развитие на регионите. Как чрез културното наследство ще се преодолеят социалните неравенства?

- България е изключителна земя. Всички, които сме родени тук, имаме щастието да живеем в страна, наследник на хилядолетни цивилизации и култури. Навсякъде в България има паметници на културата, културно-историческо наследство, ценности, които се съхраняват в библиотеките, музеите и архивите. Необяснимо е защо досега не сме се възползвали от този изключителен ресурс, особено откакто сме в семейството на Европейския съюз. Съвременният гражданин на ЕС е с много отворени сетива за история, за култура, за многообразие, за познаване на територията на Европа. 

Цялото това културно богатство, с което разполага България, включително живата култура - театри, художници, може да бъде мобилизирано и да се направи така, че то да бъде познато за съвременния европеец, той да види, че съществува тази култура и да поиска да посети тези места и така да подкрепи туризма в България. Това категорично носи икономически растеж, а заедно с това и приобщаване на цялата ни култура и културно-историческо наследство в общата европейска съкровищница.

- С Манифеста ДПС обяви, че ще работи за това всеки български младеж да опознае културното и историческото ни наследство. Какви конкретни програми сте подготвили, за да се осъществи това?

- Известно е, че ЕС създаде програма с ваучери за млади хора - ученици в гимназиите, студенти, които получават намаления при посещението на големи културни и исторически забележителности в Европа. Също така и намаления в пътуванията, за да могат да посетят тези забележителности. Представете си само в рамките на един бюджет от милион или два милиона български лева на колко ученици от гимназията и студенти, Министерство на културата може да осигури намаление за транспортна връзка и 50-процентно намаление или безплатно посещение на исторически и културни забележителности в България. Представете си как български студенти и ученици имат възможност да посетят останките от всички римски крепости в България, някои от които са превърнати в чудесни места за посещение, с подкрепата и на ЕС. Това е цялото поречие на река Дунав, това е Разград, това са крепостите около Хисаря. Нима това не е възможно? Възможно е! Или да посетят художествените галерии, музейните сбирки. Малко от хората, които се качват на Перперикон, посещават и музея в Кърджали, а той е съкровищница на артефакти. 

- В Манифеста сте записали още, че Движението ще работи за това всеки европейски гражданин да се чувства задължен да опознае българското културно наследство. Как ще стане това?

- Самата атмосфера на Европейския парламент предполага представяне на българската култура. Това трябва да бъде задължение на българските представители в Европейския парламент. Правили сме го и колеги от други политически сили са го правили. Но сме го правили, как да го кажа любезно, въпреки нежеланието на държавните институции в България. Ние сме го правили, защото сме чувствали личен ангажимент. Когато българската държава се включи с такава политика, могат да се направят много неща и на територията на ЕП, и в българските посолства, и в културните центрове. 

- Вие сте председател на Обществения съвет на Общество "Културно наследство" - българският представител на най-голямата европейска организация за опазване на културното наследство Европа Ностра. Участвахте в представянето пред Дипломатическия корпус на изложбата Чудесата на Родопите в посолството на Кралство Мароко. Там бе поставена темата Бранд България като модерния разказ за културата, туризма, иновациите и успехите на България. Как трябва да звучи този разказ пред света, за да развие страната ни културно-историческия си туризъм?

- На първо място трябва да осъзнаем, че културно-историческото наследство и всички тези съкровища, за които говорихме досега, са обект не само на национална гордост. Това е част от европейската история, част от културната история на света. И ние трябва отговорно да представим тази частица наравно с всички останали пред целия свят и на първо място в ЕС. Но това може да се случи с обединените усилия на всички институции. Това не е работа само Министерството на културата - да се помоли на някой посланик да направи нещо. Това не е работа само на Общество "Културно наследство", което прави всичко възможно, за да представи българската култура в контекста на общата европейска култура, което е идеята на Европа Ностра. И аз много се радвам, че България най-накрая принадлежи към това семейство. Поздравявам хората, които направиха това възможно да се случи и пожелавам успех. Но отново се връщам на въпроса - изискват се обединени усилия. Не случайно ние непрекъснато използваме думата "заедно". Понякога се смея като видя тази дума да се използва за големи кампании и цели с общочовешки измерения. Това не е политически привкус. Това е въпрос на философия и осмисляне на времето, в което се намира съвременния свят. На времето, което изисква усилията да бъдат положени заедно. 

- Какво за Вас е Бранд България - розата, Мадарския конник, тракийските съкровища, Свещената планина Родопи? Догодина е ЕКСПО-то в Япония и е редно там да отидем с новия Бранд България.

- Бранд България е многообразието. То много трудно се изразява визуално. Но аз разчитам на изключителната способност на българските артисти, на тези, които се занимават с визуализиране на идеята. В многообразието влизат и розата, и Мадарския конник, и Родопите, и минералната вода, и прекрасната долина около Дунав - всичко. Трудно може да се представи България само с едно от тези чудеса. Многообразието ни прави уникални. 

- Казахме, че културното наследство е част от голямата тема за демографията. "Стандарт" направи може би най-големия форум, посветен на демографското бъдеще на страната ни, събирайки на една маса трима министри, депутати, бизнес, синдикати, учени, университети, неправителствени организации, медии. Този форум излезе с 20 конкретни предложения, които ще бъдат внесени в парламента и изпълнителната власт. Първите три от тях са демографското бъдеще на България да се превърне в приоритет № 1 на 50-ото НС, всеки закон, който то приема, да бъде с оценка за въздействие върху демографските процеси и да се приеме дългосрочна стратегия за демографско развитие на България. Ще подкрепи ли ДПС подобни мерки и каква ще бъде като цяло демографската политика на Движението, което първо постави този въпрос?

- Безспорно, такъв резултатен форум, завършен с предложения към новото Народно събрание, е изключително полезен. Естествено е ние да акцентираме върху темата демография, защото като партия и експертиза вече много сме работили по нея. Готови да обсъждаме и собствените си идеи, и всички добронамерени предложения, които ще работят за демографското бъдеще на страната ни, за пречупване на тенденцията за застаряване на населението и обезлюдяването на райони. Но най-вече за провеждането на обща политика, която да направи така, че младите хора, младите семейства да се чувстват добре в България, да се чувстват сигурни за работата си, да се чувстват комфортно и да гледат децата си. Да, ние ще работим по такива политики. А идеята да се прави оценка за въздействие върху демографията на всеки законодателен акт на НС е чудесна. Въпрос на експертиза на състава на НС. Но нека да видим какъв ще бъде той.

- При тази философия и политика на ДПС логично е основното послание на Движението за изборите да бъде "Заедно с хората" и ДПС да бъде гласът на хората в 50-ото НС. При обиколките в страната и въпросите, които чувате, кои ще бъдат първите проблеми на хората, които ще поставите за решение?

- Проблемите са много, в зависимост от регионите и степента на икономическото им развитие, нивото на безработица, активността на местните власти. На първо място хората трябва да почувстват сигурност в компетентността на институциите. Връзката между институциите и ежедневието на хората е тежко накърнена. Хората виждат в лицето на кмета човека, който би могъл да им разреши проблем. Но напълно елиминират националните, държавните институции. Те са склонни да очакват решения от европейския парламент, защото там се очаква да има разумни хора. Но не очакват да решения примерно от регионална структура по опазване на околната среда. Давам Ви пример с едно село, до което в момента работи концесия за инертни материали. Тази концесия нарушава всички възможни принципи за опазване на околната среда, за възстановяване на терените, за рекултивация, за съхранение на водния баланс. Не е нормално населението в това населено място да ми казва: искаме от теб да пишеш на еврокомисаря. Да, аз ще напиша на еврокомисаря, но това означава, че тези хора са напълно отчаяни и не очакват институциите в България, които са задължени да ги подкрепят, да го направят. Ние трябва да възстановим доверието - хората да припознаят историята и културата си, но да припознаят и държавата си. Защото ако не припознават държавата си, тогава никакви мерки няма да ги спрат и те ще отидат някъде, където ще чувстват сигурност. 

- Най-голямото предизвикателство в следващото народно събрание остава сформирането на стабилно правителство. Каква е прогнозата Ви?

- Много е рано. Аз съм участник в изборите. В момента погледът ми е изцяло ориентиран към това какво ми казват хората. Нека да видим резултатите, нека да видим и резултатите за европейски парламент. И ще се ориентираме в това какво действително е настроението сред европейските и сред българските граждани. Живеем във време, в което дезинформацията е ежедневие, буквално. Непрекъснато получаваме информация, от която нямаме нужда, която е невярна, целенасочено изкривена и  манипулативна. Само вотът на българските граждани и на всички европейски граждани ще постави нещата на техните реални места. Ще спечелят тези партии, които са успели да се спрат, които не само да спрели да говорят от екраните на телевизиите, но са започнали да слушат и да чуват хората от какво имат нужда. Те имат бъдеще.

Призовавам всички да гласуват. От волята на гражданите зависи бъдещето на страната ни и бъдещето на Европа. Ние имаме отговорност, ние имаме воля и аз се надявам на разумен избор. ДПС представи своя манифест, стои зад всяка дума от него и ще го изпълни. Вече доказахме, че можем да решаваме проблемите на хората. 


 

 

 

 

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай