България - като цяла Европа, вече не е същата. Изборите в неделя, 9 юни, го показаха. Марин Льо Пен размаза Макрон и принуди президента на Франция да обяви предсрочни избори, с ясното съзнание, че не може да ги спечели. У нас малката партия "Величие" принуди социолозите на обявят протестния вот за трета политическа сила. А негласуващите българи - за първа. И в 23 ч. в изборната нощ по всичко личеше, че се класира в парламента с 4,4% подкрепа.
9 обрата на изборите видяхме днес. От това до каква степен партиите, които влизат в парламента, ще се съобразят с тях, зависи и съставянето на правителство, и стабилността на държавата.
1. Негласуващите - първа сила
Всички рекорди за ниска активност бяха счупени на 9 юни. 31 процента пред урните, когато има двоен вот, е най-големият шамар, който политиците у нас са получавали. Първа политическа сила не е нито една партия, коментира Кольо Колев ("Медиана"). Първа политическа сила са негласуващите. Втора са ГЕРБ, а трета - малките партии, които обраха протестния вот.
Каквото и правителство да бъде направено, то трябва да се съобразява с интересите на негласуващите, иначе ще се роди нещо ново и голямо, което ще излезе от президентството, предупреди Първан Симеонов ("Галъп").
2. Промяна в нагласите - консерватизмът се връща
Краят на неолибералната приказка на "Промяната" за джендеризъм, небинарни политически отношения и велоалеи в политиката и живота, дойде окончателно на 9 юни.
Голямата промяна, бележеща завръщането на консерватизма, се усети на евроизборите в цяла Европа, застигна и България. Именно с нея социолозите обясниха в изборната нощ разпределението на протестния вот. Протестният вот вече е в малките партии, категорична бе Боряна Димитрова, като обясни, че най-радикалната от тях - "Величие", привлича най-голям дял и влиза в парламента.
Това е най-притеснителният извод от изборите, коментира още Димитрова. "Величие" заедно с "Възраждане" обра русофилския вот. Той общо е 20%. Българинът не гласува срещу Запада, а срещу разказа за Запада, който не цени националното, заяви и Първан Симеонов.
3. Крахът на десницата
Представянето на десницата на изборите 2 в 1 е възможно най-лошото през последните 20 години, категорични бяха социолозите. "Продължаваме промяната - Демократична България" се срина наполовина. 300 000 души обърнаха гръб на Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов и Атанас Атанасов. В изборната нощ Атанасов остана сам в централата на ДСБ, за да размишлява върху краха. На миналите избори ПП-ДБ имаше 621 000 гласа, сега - около 320 000. Вината е на "Промяната", отливът е заради Кирил и Асен, категоричен бе Георги Харизанов. "Промяната" сама се затри, коментира той.
4. Само ДПС и ИТН вдигат резултат
Само две партии разчетоха знаците на времето, обърнаха внимание на проблемите на хората и вдигнаха резултатите си на изборите - ДПС и ИТН.
Движението направи исторически пробив – 16 процента и то без отчитане на резултата от чужбина означава значителен ръст над миналогодишните 347 700 гласа.
Благодаря ви, ще оправдаем доверието! За мен е чест да приема отговорността, която ни дадохте с доверието и подкрепата си, заяви лидерът на ДПС Делян Пеевски след вота.
Пробив направи и ИТН, които увеличиха с 50% подкрепа си. Очаква се групата им в 50-ото НС да порасне от 11 на 16 депутати. Най-вероятно партията на Слави Трифонов ще успее да излъчи и евродепутат.
5. БСП запазва лидерството вляво
Корнелия Нинова се пребори за лидерската позиция вляво. Въпреки нароилите се малки партии - "Солидарна България", "Левицата", "Русофили", социалистите удържаха резултата си от миналите избори и се очаква отново да имат близо 20 депутати. Това е безспорен успех за БСП на фона на всички врачувания как социалистите изпадат от голямата игра. Това дава основание да се смята, че прогнозата на Андрей Райчев за нещо ново и много голямо вляво, ситуирано около президента при следващи избори, няма да има безпроблемния успех. В същото време БСП понася огромната загуба от трима евродепутати и сега изпраща в Брюксел една двама.
6. "Величие" - новият трън в петата на големите
Феноменът "Величие" беляза изборите 2 в 1. Партията на бившия охранител от НСО подполковник Николай Марков и на Ивелин Михайлов, стопанинът на спорния исторически парк край "Варна", измести Ваня Григорова, Мая Манолова, Вили Лилков. Русофилският вот, който формацията акумулира, и протестната й риторика показаха, че обществената енергия търси нещо ново. Според социолозите "Величие" взема и от "Възраждане", и от БСП, и от "Промяната".
7. Ваня Григорова пренави пружината - София не е България
Ваня Григорова пренави пружината. Съюзът с Мая Манолова не й донесе очаквания бонус за влизане в парламента, а я обвърза със старите порядки в политиката, от които хората бягат.
8. Два варианта за правителство
Два варианта за правителство очертаха социолозите в предизборните студиа на трите големи телевизии.
Най-логично изглежда правителство на ГЕРБ-СДС, ДПС и ИТН, "но не трябва да изглежда като някаква коалиция, не трябва да е много политическо, а трябва да е работническо", коментира Първанов Симеонов ("Галъп"). И допълни:
"Това, че ГЕРБ бият с много, не значи, че хората отново са заобичали много ГЕРБ. Те чакат следващия голям, който ще предложи промяна. Желанието за освежаване е пълно. Трябва да се направи вариант на служебно правителство, но с ясна програма и без експерименти".
Вторият вариант е кабинет на малцинството, който да направи ГЕРБ и да търси парламентарна подкрепа по теми. Този вариант обаче е доста рисков.
Социолозите смятат, че хоризонтът на правителството и в двата варианта няма да е дълъг. Но ако не бъде направено напред ще излязат президентът Румен Радев и новите малки, начело с "Величие".
9. Протестният вот стана партия
Протестният вот вече не е площаден. Той не е креслив и шумен. Не е наказателен, като партията на Божков, нито отмъстителен като формацията на Гешев. Той е инициативен. И готов да се влее в нови формации.
"Растат протестните настроения. Това отваря нишата за нов играч, голям, който лека-полека се очертава в президентството", коментира в края на изборния ден Първан Симеонов.
И препоръча: "Каквото и да се направи относно съставяне на правителството, трябва да се направи с внимание към тези българи, които днес са избрали екзотично изглеждащи алтернативи".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com