Каракачанов: Македонско малцинство в България няма!

Това е крайно време да го разберат и конгресмените отвъд океана, каза лидерът на ВМРО

Каракачанов: Македонско малцинство в България няма! | StandartNews.com

Време е българските институции в лицето както на президента Радев, така и на Министерството на външните работи да дадат ясен знак на посолството на САЩ, че няма да търпят какъвто и да било натиск по отношение на историческата истина и правата на хората с българско самосъзнание в Северна Македония. Това се казва в категорична позиция на председателя на ВМРО Красимир Каракачанов по повод отправен въпрос от американски конгресмен за правата на сдружаване на т.нар. „македонско малцинство“ в България. Става дума за въпрос на Клаудия Тени в една от подкомисиите по външни работи на долната камара в САЩ към Габриел Ескобар. Той е заместник-помощник държавен секретар на САЩ, представител по въпросите на Западните Балкани.

Ето и пълната позиция на Красимир Каракачанов:

Въпрос за правата на сдружаване на т.нар. „македонско малцинство“ в България отправи вчера конгресменката Клаудия Тени при изслушване на Габриел Ескобар в една от подкомисиите по външни работи на долната камара в САЩ. Ескобар е заместник-помощник държавен секретар на САЩ, представител по въпросите на Западните Балкани.

„Посланикът на САЩ в София работи много близо със своите европейски партньори на място, за да осигури това, че тези въпроси получават внимание“. Това се разбира от отговора на Ескобар. „В основата на сътрудничеството с европейските ни партньори са не само общият интерес, но и общите ценности. И всичко, което нарушава тези отношения, предизвиква нашата голяма загриженост“, казва още Ескобар.

Клаудия Тени е републиканец и е представител на група в Конгреса, която работи по въпросите на Северна Македония. Въпреки че Тени е представител на републиканците, точно при управлението на президента Тръмп подобна ситуация нямаше да е възможна. Очевидно дамата не е запозната и демонстрира активност, за да трупа точки, но по-лошото е, че отговарящите в администрацията на президента Байдън са още по-малко запознати. Явно обаче това въобще не ги интересува и по най-безогледен начин се опитват да притискат България.

Миналата година по това време представих пред различните институции в САЩ – Съвета по сигурност в Белия дом, Държавния департамент и Пентагона, огромна документация как самата американска преса нарича македонското освободително движение и населението на Македония – българско. И това е само много малка част от примерите, които сочат ясно дали съществува нещо като „македонски етнос“ – става въпрос за над 35 хиляди публикации от 1852 до 1912 г. Навсякъде там американски журналисти, дипломати, включително и живеещите на Балканите американски протестантски мисионери говорят за български народ, българско население и българско освободително движение.

Затова не смятам, че подобни послания от страна на САЩ са в партньорски и уважителен дух – към страна, за която те твърдят, че е техен стратегически партньор. Също така държа да напомня на представителите на американската администрация, че Република България е суверенна държава и се управлява съгласно своята Конституция. Българската конституционна уредба не предполага никакви колективни права, малцинствени партии и т.н.

С подобни изказвания САЩ могат да спечелят ръкопляскания от политическата върхушка в една малка, корумпирана и тотално антидемократична държава, каквато е Северна Македония, но, убеден съм, ще загубят окончателно доверието на България – страна с хилядолетна история, мъдър народ и ключово значение на картата на Европа. 

Нека след поредното нелепо изказване на уважавания от мен, но явно некомпетентен по балканските въпроси, Ескобар САЩ не се учудват защо в България 75% от населението симпатизира на Русия и руската политика.

Клаудия Тени задава цяла поредица въпроси за Балканите. Пълното видео от цялото изслушване можете да видите тук (https://www.youtube.com/watch?v=Re3vIJex4VA). В него можете да видите и останалите реплики на Ескобар по повод дискусионните въпроси между София и Скопие.

Междувременно, видео от отговора на Ескобар се появи и в „Ютюб“ канала на нещо, което се нарича Обединена македонска диаспора. За да е ясно – това е създадена от бившия премиер Груевски лобистка организация, която както неговото правителство, така и това на Заев финансира с по няколко милиона долара годишно за антибългарска пропаганда в САЩ. Та тези именно хора благодарят на конгресменката Тени за това, че отстоявала „човешките права на македонското малцинство в България“. Ескобар пък е цитиран от скопски медии да казва също, че най-силното послание, което ЕС може да изпрати сега, е да започне преговори за членство в ЕС със Северна Македония и Албания преди края на тази календарна година.

Време е българските институции в лицето както на президента Радев, така и на Министерството на външните работи да дадат ясен знак на посолството на САЩ, че няма да търпят какъвто и да било натиск по отношение на историческата истина и правата на хората с българско самосъзнание в Северна Македония. Никакви компромиси не могат да се правят, камо ли до края на годината, щом при нашите съседи наблюдаваме десетилетна дебългаризация.

Интересно ми е дали на тези твърдения, които не отговарят нито на действителността, нито на законодателството ще реагират и онези партии, които години наред въртят опашка около американското посолство и търсят потупване по рамото: ГЕРБ, „Да, България“ и т.нар. нов проект, базиран около продължаващата промяна на канадското гражданство. Мълчанието по този въпрос, ще означава както за мен, така и цялото общество, че тези хора и партии в първия удобен момент след изборите ще предадат интересите на България. Така, както го направиха с четирите реактора на „Козлодуй“, със съдбата на Южен поток и с АЕЦ „Белене“.

И накрая към колегите в САЩ: не можеш да говориш за партньорство, а да забиваш нож в гърба на България. Която наричаш стратегически партньор.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай