Славка Бозукова: Спешни мерки за българска храна на достъпна цена

Министър Георги Тахов и агробизнесът решават най-наболелите проблеми в сектора

Славка Бозукова: Спешни мерки за българска храна на достъпна цена | StandartNews.com

За спешни мерки, които да осигурят българска храна на достъпна цена, призова издателят и главен редактор на "Стандарт" Славка Бозукова, откривайки традиционния Великденски форум на медията от кампанията "ДА! На българската храна". Тя се провежда вече 19-а година.

Дискусията "Нови възможности и предизвикателства пред българския агросектор" събра на една маса министъра на земеделието и храните Георги Тахов с най-големите браншови организации и компании в агробизнеса, за да потърси решения на най-наболелите за сектора въпроси. 

Във форума, който се провежда в столичния х-л „Маринела“, участват още зам.-председателят на земеделската комисия в НС Драгомир Петров (ИТН), колегите му народни представители от комисиите по земеделие и по бюджет и финанси Айлин Пехливанова (ПП-ДБ) и Димо Дренчев ("Възраждане"), председателят на КЗП Мария Филипова. В дискусията се  включиха и д-р Любомир Кулински, директор на дирекция „Контрол на храните“ на БАБХ, както и инж. Красимир Коев, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по лозата и виното.

Днешната дискусия е в окото на бурята, в навечерието на страстната седмица. Чака ни месец, в който на дневен ред са законите и за кооперативите, и за хранителната верига. Месец, в който трябва да се изкове рамката на държавните хранителни магазини. Дебатът за тях в парламента е насрочен за утре. Месецът на спешни мерки срещу засушаването. Дебатът по темата  в парламента завърши с внесено решение от ДПС-Ново начало, което ще задължи изпълнителната власт да ги взима в спешен порядък, каза г-жа Бозукова.

Виж още: Форум на "Стандарт"! Българската храна на достъпна цена

Ето цялото изказване на Славка Бозукова, издател и главен редактор на медия „Стандарт“:

Уважаеми министър Тахов,  г-жо Филипова

Уважаеми г-жо Кукушева, г-н Зоров, г-н Чорбаджийски,

Уважаеми народни представители – г-н Петров, г-н Дренчев и вие г-жо Пехливанова, 

Уважаеми представители на институциите - г-н Кулински, г-н Коев, г-н Иванов

Уважаеми производители, преработватели, търговци, професори,

Уважаеми колеги,

Добре дошли на 19-тото Великденско издание на форума от кампанията „Да! На българската храна“.

На предишната ни среща преди Коледа, излязохме с 10 искания към властта. Някои от тях - като настояването да не се спира работата по Стратегическия план за земеделие бяха чути от правителството и резултатите са видни. Други - като запазването на нулевата ДДС-ставка върху хляба и по-ниските осигуровки на земеделците, не бяха чути от парламента. И последствията днес показват, че опасенията ни са били реални – цените се повишиха, инфлацията скочи.

Гарантиране на продоволствената сигурност

Темата днес е за предизвикателствата, пред които всеки от вас е изправен. А именно – как в условията на приетия бюджет, с повишени ставки и осигуровки, с 3-процентов дефицит, с ограничени разходи да бъде гарантирана продоволствената сигурност на българите и цените на основните хранителни продукти да останат достъпни за тях, особено за уязвимите групи.

Днешната дискусия е в окото на бурята, в навечерието на страстната седмица. Чака ни месец, в който на дневен ред са законите и за кооперативите, и за хранителната верига. Месец, в който трябва да се изкове рамката на държавните хранителни магазини. Дебатът за тях в парламента е насрочен за утре. Месецът на спешни мерки срещу засушаването. Дебатът по темата  в парламента завърши с внесено решение от ДПС Ново начало, което ще задължи изпълнителната власт да ги взима в спешен порядък.

Митата на Тръмп

И всичко това е на фона на огромното предизвикателство в света, част от голямата трансформация, която се тече – а именно новите мита на президента Тръмп. Всяка страна, всяка общност реагират по своему. Едни тръгват на договаряне – като Израел, като Виетнам, други – като Китай вече сложиха ответни мита. Ние, като неотменима част от ЕС, ще сме изцяло зависими от решението, което ще вземе Евросъюзът. Но коментарите на европейските, а и на нашите експерти, са категорични. Ще трябва да разтворим палитрата от двустранни отношения и с други части на света, което изисква и нова държавна политика по отношение на защита на износителите.

Благодаря на министър Тахов, че днес е сред нас. Няма да се уморя да казвам, че вашият бранш, уважаеми представители на бизнеса, е късметлия с него. Един от малкото министри, които могат да седят на масата на преговори в Брюксел и да отстояват националния интерес – и за украинската помощ, и за Стратегическия план. И най-важното е, той чува бизнеса.

Поредното доказателство е, че той днес е тук, вместо да прати някой от заместниците си. Знае много добре къде е дошъл, защото самият той години наред е седял на вашите места. Напълно наясно е, че „Да на българската храна“ е гласът на бизнеса.

„Стандарт“ вече 19-а година е медиатор

Тук не се идва с тенджери и тигани, нито с трактори, не се правят политически изказвания, не се дават ултиматуми, а в дискусионна форма се търсят пресечните точки, за да се вземат приемливите решения. И „Стандарт“ вече 19-а година е медиатор на този процес, осигурявайки платформата „Да на българската храна“, която има за цел да обединява различията.

Казвам всичко това, защото ни чака тежка дискусия, в която мненията са поляризирани по много от темите. В нея, освен бизнеса, очаквам активно да се включат и народните представители, на които им благодаря, че са тук. Това са двама зам.-председатели на Комисията по земеделие Драгомир Петров и Красимир Йорданов, Айлин Пехливанова, Димо Дренчев – Комисия по бюджет и финанси в НС.

5 горещи теми

Първо – за надценките на храните. За първи път от 19 години чувам преработватели и търговци да говорят в един глас. В същото време обаче всички сме наясно, че трябва да се намери формулата, при която без да се изкривява пазарът, да има държавна протекция за българските производители, да има държавна подкрепа за уязвимите групи от населението.

Още повече, че всички пазаруваме и виждаме стряскащите цифри преди Великден – агнешко по 31,99 лева, яйца по 79 стотинки бройката, пресни картофи за 15 лева. И тук проблемите са много по-дълбоки от чистата спекула, срещу която има утвърдени контролни механизми, с които ще ни запознаят и г-жа Мария Филипова, и г-н Кулински.

Г-н Караколев вече на няколко пъти даде цифрите - преди години у нас са се гледали 1,2 милиона агнета, а сега - едва 500 000. Защо е така знаем, виждаме сега и последствията - широко отворената врата на дъмпинга от Румъния и Северна Македония.

Второ – държавните хранителни магазини. Темата се превърна в политическа, без политиците да си дават сметка, че тези магазини са единствено спасените за хората в отдалечени райони. Тук са народните представители, които утре ще го дебатират в зала. И се надявам да чуят именно експертните мнения, лишени от политическа окраска. 

Трето – законът на кооперирането. Години наред сдружаването бе проблемна тема за този форум. Но, за радост, секторът вече ясно вижда, че това е силният инструмент за отстояване и гарантиране правата. Затова се надявам вече да има и обща визия – власт, опозиция и бизнес.

Четвърто – темата, която обединява всички – напояването. Ще чуем инвестициите, които държавата предвижда. Както и спешните мерки, включително и като резултат от срещите на г-н Тахов с министъра на енергетиката Жечо Станков.

Пето –  ще обърнем внимание и на мерките на земеделското министерство в подкрепа на сектора за годината. Ще чуем акцентите от министър Тахов. Ще дадем думата и на отделните производители с новите им неволи. Измръзналите кайсии, измръзналите лозя. Г-н Коев също е тук по темата. И разбира се, след дискусията ще опитаме от вкуса ва вината на г-н Чорбаджийски и на „Катарджина“, към които климатичните промени се надявам да са били милостиви.  

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай