Слънцето е наш бизнес партньор, туризмът ще ни помогне да се възстановим по-бързо, казва Ивана Радомирова, изпълнителен директор на Съюза на пивоварите в България в специално интервю пред вестник "Стандарт"
- Пиво против радиация е правено след Чернобил, сега експериментират с билки за повече антиоксиданти
- 21% е спадът на пазара у нас през последните два месеца, в Следиземноморските страни е между 55 и 69%
- Горди сме, че във фирмите ни няма нито един уволнен
- Тенденциите са за по-голямо търсене на нефилтрирано пиво и премиум клас
- Имаме 170 марки и стилове бира, произведени по наши рецепти
- С новия Закон за храните стана възможно да бъде отбелязано, че продуктът е произведен основно с бг суровина
- Как се отрази кризата заради COVID-19 на пазара на бира у нас?
- Както при всички останали бързооборотни стоки, кризата с COVID-19 има негативен ефект върху развитието на пивоварната индустрия - не само в България, но и в целия свят. Първите два месеца на тази година започнаха доста добре за сектора у нас - за месеците януари и февруари имахме 15% ръст в реализацията. Продажбите ни в кегове, които се дистрибутират само през заведения, бяха с почти 17% по-високи, отколкото през същия период на 2019 г., заради сравнително топлото време. Но със затварянето на заведенията буквално за един ден пивоварният бранш загуби 20% от пазара - толкова са продажбите през каналите на ХоРеКа през последните години. Това постави сериозни предизвикателства както по отношение на обема на реализираната бира и приходите, така и как точно да се менажира процесът по изтеглянето на кеговете и другите опаковки от пазара, тъй като в този период, в който заведенията не работеха, една част от продукцията изгуби срока си на годност. С отварянето на заведенията започна изтеглянето на бракуваната продукция. Има специални процедури, по които става това, като са гарантирани всички изисквания, свързани с опазването на околната среда, здравето на консуматорите, последваща дезинфекция и т.н. Но има все още количества, които предстои да бъдат изтеглени. В някои страни като Великобритания, Румъния, Германия в такива случаи са предвидени специални мерки в подкрепа на бизнеса за възстановяване не само на ДДС, но и на акциза на производителите. При нас обаче законът не го разрешава.
- Как спадът у нас се съотнася със загубите заради затваряне на ХоРеКа сектора в другите страни от ЕС?
- По данни на Europe Economics, най-малко засегнати са Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Германия, Швейцария, Франция и след това е България с близо 21% спад на продажбите за последните 2 месеца. Най-засегнати са средиземноморските страни - Португалия, Испания, Малта, както и Ирландия - при тях загубите от затварянето на заведенията са между 55 и 69%! Анализатори от Германия и други страни на ЕС прогнозират годишен спад от 24-25% в сектора, защото голяма част от консуматорите са туристи. Затова в много страни от ЕС, включително и в България, усилията са насочени към по-бързото възстановяване на туризма и нормалната работа на заведенията за обществено хранене.
- Затварянето на заведенията не доведе ли до увеличение на продажбите на бира за вкъщи?
- За съжаление тези продажби не се увеличиха, малко се вдигнаха като дял нивата на продажбите на пиво в пластмасови бутилки, след като в предходните години имахме доста сериозен последователен спад в този сегмент. Причините да не се вдигнат продажбите през магазинната мрежа са основно две. Едната е, че бирата е социално питие, а когато има изолация и трябва да се спазва социална дистанция, не можеш да се видиш с приятели на по бира. Втората е, че хората са притеснени за бъдещето, тяхната покупателна способност и настроение не са особено приповдигнати. Така че това, което трябва да направим, спазвайки мерките за хигиена и неразпространение на COVID-19, е да помислим за по-позитивни нагласи, истории и съобщения. С оглед на това ние продължаваме онлайн с нашата образователна инициатива "Национална бирена академия" и по време на кризата създадохме много интересни клипчета в нашия Фейсбук с единственото желание да накараме хората да се усмихнат, да се почувстват по-добре. Защото сме убедени, че това е ключът към всеки успешен бизнес.
- Започна ли нормализирането на работата и какви са прогнозите за развитието на пивоварната индустрия през тази година?
- Индустрията няма да спре да се развива, но има да се справя със сериозни предизвикателства. В България сме много горди, че независимо от трудностите, които имаме, успяваме да запазим човешките си ресурси, за което си помагат работодатели и синдикати. Във фирмите, които са членове на Съюза на пивоварите, няма нито един уволнен. В някои предприятия използват мярката 60/40. През последния месец се нормализира цикълът на работа. Дори отново започва изпълнението на някои инвестиционни проекти. Мерките за възраждане на икономиката, които се предприемат, ни правят оптимисти. Как ще приключи годината, ще си проличи най-вече от летните месеци, защото през този сезон продажбите ни са 60% от годишните. Но последните две седмиици отново ни карат да се притесняваме и с надежда да гледаме към най-добрия си бизнес партньор - слънцето.
- Какво ново ще предложат пивоварите през това лято?
- Тенденциите през последните години показват, че много възможности за развитие имат две основни ниши. Едната е за непастьоризираните, нефилтрираните видове пиво. Хората ги търсят, защото са по-различни от обичайните и имат по-високо количество антиоксиданти и витамини, според научните изследвания. Другата ниша е за бирите от по-високия ценови сегмент. Продажбите в премиум клас също доста се свиха заради затварянето на заведенията и стагнацията на пазара през магазинната мрежа. Но този сегмент ще продължи да се развива.
Независимо от кризата продължиха научните изследвания и една част от тях са фокусирани върху нови видове пиво. Много интересен е проектът на екипа на професор Габриела Маринова - целта му е да се повиши антиоксидантният капацитет на пивото с влагане при ферментация на различни съставки - първо бяха плодове, след това - цветя, а тази година - билки. Много скоро ще има резултати. Не само у нас, но и в други страни научни екипи работят за повишаване на антиоксидантния капацитет на пивото, защото хората ще продължат да търсят естествени, натурални продукти, особено сега, когато темата за здравето и превенцията е номер 1 за всеки. Бирата е естествена част от балансираното хранене и това се потвърждава от редица научни изследвания. На всеки две години в Брюксел се провежда международен научен симпозиум "Бира и здраве".
Нещо, което много малко хора знаят, е, че през 70-те и 80-те години на миналия век има разработки на български учени, някои от които са проведени заедно с лекари от Военномедицинска академия, за пиво със специални функционални характеристики. Едното е с антирадиационни свойства и е било създадено след аварията в Чернобил. Други са направени с минерална вода, с добавка на флуор, с намалено захарно съдържание. Напитката има голям потенциал и благодарение на иновациите и инвестициите непрекъснато се разработват нови продукти. През миналата година в България, която е сравнително малък пазар с три големи компании и 27 малки и средни предприятия, са позиционирани 170 марки и стилове бира - наши, произведени тук, по български рецепти. Това е голямо постижение.
- Все повече набират популярност крафт бирите, произвеждани от малки пивоварни, дори и някои заведения на място си правят пиво. Какъв е техният пазарен дял?
- У нас те са около 1% от пазара. Те могат да си позволят да експериментират, защото произвеждат в малки количества, по-гъвкави са. Благодарение на едно световно движение, през миналата година в страните от ЕС пивоварните са се увеличили до около 10 800, като само преди 5 г. бяха не повече от 4-5000. Пивоварството се развива с бурни темпове, защото много хора превърнаха своето хоби или любознателност в бизнес начинание. Това, което е много важно и за тях, е предизвикателство, че трябва много стриктно да спазват всички норми за микробиологична чистота на продукта. Защото ако там се появи проблем, той е много сложен за решаване.
- Колко често българинът пие бира?
- Изследванията, които ние правим за честотата на консумация, показват, че през летните месеци най-често се пие бира. Тази тенденция се разширява с предлагането на безалкохолните и нискоалкохолни бири. В Германия и Испания техният дял е между 6 и 8% от пазара, у нас е между 1 и 2%. Този вид бира се прави със същите суровини, които се използват и за традиционната - малц, хмел, дрожди и вода, но се използва специална технология, с която се извлича алкохолът. В много европейски страни като Германия, например, по време на кризата заради COVID-19 извлеченото количество алкохол бе предоставено от пивоварите безвъзмездно за производство на дезинфектанти.
- Законът за чистотата на бирата, приет в Германия през 1516 г., не позволява в производството да се използват други съставки освен ечемичен малц, хмел и вода. Сега допустими ли са добавките?
- През 1516 г. кралското семейство в Германия е наложило т. нар. рейнска забрана, тъй като производителите започнали да слагат в бирата нехарактерни и замърсяващи я съставки. И до ден днешен в Германия тази забрана е валидна. Но пивото може да съдържа не само ечемичен малц, а и пшеничен. В България нашите производствени нормативи, които имаме още от 1975-78 г., разрешават в бирата да се слагат добавки, т.нар. сурогати - царевица, ориз, сорго. Те не променят чистотата на продукта. Много често колегите нарочно ги добавят, защото царевичният грис например прави по-фини мехурчетата и дава по-добра газировка. Освен това има много консуматори, които предпочитат бирата да не е горчива, а с по-сладък привкус. И у нас, и на международно ниво учените правят експерименти да създадат изцяло безглутенови бири, следвайки новата модерна вълна. Има вече много интересни бири само с царевица, ориз, сорго. Това са нови авенюта, в които се развива пивоварството.
- През миналата седмица бе приет окончателно Законът за храните, който престоя 3 г. в парламента. Кои са основните акценти в него, касаещи пивоварния бранш?
- Законът за храните е един модерен закон. Приемането му е подарък за цялата хранително-вкусова индустрия, защото по неговото създаване работиха колеги от всички браншове. Може би това е най-прозрачно създаденият законопроект в последните десетилетия. Радва ни, че вече е възможно и у нас, както е в много европейски страни - след като един продукт е произведен в България с основна българска суровина, това да бъде специално отбелязано. Защото всички индустрии имаме нужда българските потребители не само да вярват в нас, но да ни го покажат, като предпочетат българския продукт. Разписани са и доста по-ясни текстове, свързани с управлението на отделни категории храни, които са по-чувствителни за обществото. Друго много съществено в закона е създаването на голям браншови национален консултативен съвет. Това показва взаимно доверие, което е много важно. Ние трябва да бъдем изключително прозрачни, за да може и потребителят да ни има доверие.
В ЦИФРИ
- 0,78 евро за литър е средната цена на бирата в магазинната мрежа у нас. 1,97 евро струва литърът в заведенията за обществено хранене, според Europe Economics, по данни на Евростат.
- 42 милиона лева са капиталовите инвестиции в пивоварната индустрия у нас за 2019 г. За последните години вложенията не са падали под 41 млн. лева на годишна база.
- 2100 души работят в пивоварната индустрия, още 30 000 са заети индиректно в ХоРеКа сектора благодарение на бирата. 4700 са дистрибуторите на пиво в магазинната мрежа, 9000 са доставчиците.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com