- След поста вкарвайте само по една нова храна при всяко ядене, казва проф. Донка Байкова в специално интервю за ВЕСТНИК СТАНДАРТ
- Проф. Байкова, какви храни ще помогнат за имунитета ни в периода на битката с пандемията? И как да се храним в период, в който обичайният ни режим е нарушен?
- Пред този период нито преяждането, нито препиването, нито излишъци, нито недоимъци са препоръчителни. Не е период, в който да правим големи ограничения в храненето си и диети, за да поддържаме имунната си система на оптимално ниво. Но е също толкова вредно, ако препиваме и преяждаме по празниците, защото ние, българите, обичаме да прекаляваме. Едно преяждане и препиване извежда имунната система на организма за две денонощия. В този период метаболизмът се занимава с обработката и разграждането на приетите хранителни излишъци и алкохолни субстанции. И от това пада имунитетът. Дори и като ни мине махмурлукът, ще станем по-податливи на вируса. А нали се очаква здравите хора с добра имунна защита да преболедуват и да създадат антитела, на които да разчита социалният имунитет. Те да направят така, че вирусът да изчезне - говори се, че около 60-70 на сто трябва да преболедуват, за да има наистина устойчивост на населението и да го победим.
- А какви храни да избягваме след края на постите?
- Бих искала първо да кажа за хората, които не постят, защото вероятно са по-голямата част от населението. Ако не бе епидемичната обстановка, вероятно можеше и повече хора да постят. Но така или иначе, хората, които са на смесен режим на хранене - трябва да поемат три порции месо през седмицата, две порции риба, стига да могат да си я позволят, и два постни дни. Дали е сряда и петък, или понеделник и четвъртък - важното е да са преди и след почивните дни. В този период е добре да консумираме варива - ориз, булгур, пълнозърнести продукти, боб, леща, зелен фасул. Около 30 грама ядки дневно, защото са много висококалорични - 100 грама ядки са 650 калории. Може да консумират и същото количество семена, което е равно на две супени лъжици. Да увеличим плодовете и зеленчуци двойно за сметка на месото. Между другото в двата постни дни може да влязат и яйца в салати или ястия като миш-маш. Но зеленчуците и плодовете трябва да станат около 800 грама до килограм на човек. Може да бъдат и туршии, и кисело зеле. Добре е и да не забравяме и лука - луковата група е нискокалорична, но е антиоксидант, който има антибактериално действие, в това число и антивирусно. Да не пропускаме и популярните напоследък джинджифил и куркума, гъбите и пчелните продукти, защото те подобряват кръвотворенето.
- А какъв да е режимът за онези, които постят?
- Много е важно как те ще преминат към друг хранителен режим. В първия ден на Великден те отдавна са очаквали агнешкото, козунака, яйцата. Но след дълъг пост ензимните системи на храносмилателната система, които дълго време, над 40 дни не са били активни, ако ги натоварим, ще реагират с риск от отключване на болестен процес. А това значи възпаление. Да не пропускаме, че можем да натоварим само стомаха и червата, но те ще натоварят и панкреаса, и жлъчно-чернодборната система. Ако има възпалителен процес на един от органите, са в риск да отключат същото и другите. Затова по празниците тези отделения в болниците се препълват от преяждащи и препиващи хора. Желателно е да щадим организма си. Съветът ми е във всеки прием от празничния хранителен режим да приемаме по една нова храна от всички групи, които досега са били изключени. Сутринта това може да бъде козунак с чай или плод, в 10 часа - да се чукнем с яйцата, плюс лимонада или цитронада, но не и нещо газирано. За обяда съветът ми е - каквито и кулинарни шедьоври да направим, да сервираме само агнешкото с леки подправки и да не поднасяме заедно с него дроб-сармата. Да я оставим за другия ден, а вечерята да е по-лека. Защото обикновено тържественият великденски обед продължава два-три часа. А ако ме питате общо колко яйца трябва да изядем за ден - не повече от три.
На другия ден - по същия начин. Защото храната се етажира - тоест подрежда се на нива, а не се разбърква в стомашно-чревния тракт, който е дълъг 7,5 метра. Тя се наслоява на пластове, точно така, както я приемаме. Затова трябва да започнем пак с освежаваща напитка, а не с ракия, въпреки че това е само наша българска наздравица.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com