От пиле мляко на Панаира на храните

Здравословното може да е и вкусно, доказват участниците в петте изложения

От пиле мляко на Панаира на храните | StandartNews.com

*Кюфтета от „черен ангел“, къщички от бисквити и музикант, който композира с шоколад, радват посетителите в софийския Интер Експо център  

*Здравословното може да е и вкусно, доказват участниците в петте изложения

Невиждано разнообразие от храни и напитки бележи тазгодишните изложения, които бяха открити на 13 ноември в Интер Експо центъра в София и ще продължат до 16 ноември.  С над  500 участници, Панаирът на храните 2024 е най-мащабният за последните години. За сравнение, през 2023 г. изложителите са били 460. Наши и чужди производители, преработели, търговци и вносители представят най-доброто от света на месото и колбасите, хляба и сладкарските изделия, млякото и млечните продукти, виното и алкохолните напитки, биохраните. Изложителите са от три континента - Европа, Северна Америка и Азия. Фирми от България, Германия, Италия, Испания, Чехия, Полша, Румъния, Украйна, Турция, Гърция, САЩ, Япония и Виетнам представят иновации, софтуер, идеи и визии. Посетителите на изложбите „Месомания“, „Булпек“, "Пътят на млякото",  Интерфуд&Дринк и Wine&Spirits Show  могат да дегустират и напазаруват както традиционни храни и напитки, така и съвсем нови продукти, някои от които все още не са излезнали на пазара.

ВИЖ ОЩЕ: Бизнесът пита: Защо България е единствена в  ЕС без по-нисък ДДС за храните

Над 25 са съпътстващите събития. Сред тях са Международен шампионат по пица, реализиран от Българската асоциация на пицарите, специализиран семинар за начините на насърчаване на туризма, кулинарното шоу на Ути Бъчваров „Чиста вода-вкусна храна“, дегустационното соаре „Хляб, вино и малко шоколад“ на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите. „Сетива без граници“ и брандът „БулевАРТ на вкусовете“ ни пренасят в живописна градска среда, street food-културата, кафето, сладоледа и шоколадовите изкушения. Храната и здравето са фокус на „Форум за женско здраве“, реализиран от Момичетата от града.
Наистина, на най-големия у нас Панаир на храните има и от пиле мляко. А историите на участниците са показателни за трудния път на малкия и средния бизнес у нас. 
Петко Мирчев, който за първи път участва в „Булпек“, е музикант, но се влюбил в шоколада и през последните години създава симфонии с какаовото изкушение, като импровизира с различни добавки – чили, морска сол, карамел и т. н. 

Учениците от първата професионална гимназия в България – „Велизар Пеев“ в град Своге, която от години подготвя кадри за хлебопроизводството и сладкарството, отново са сътворили шедьоври – изрисувани погачи, къщички от бисквити и какви ли не лакомства.

Продуктите на щанда представят момчета и момичета, облечени в ризи с българска шевица. Те и техните преподаватели бяха специално поздравени от министъра на образованието проф. Галин Цоков.

През настоящата година в гимназията учат 4300 възпитаници, като най-много от тях изучават именно благородната професия на хлебаря.   
Изобилие от мед – манов, липов, акациев, букет, както и иновативен крем-мед, който се маже на филийка като течен шоколад, представят изложители от всички краища на България.  А за тези, които искат не само да консумират здравословния продукт, но и да научат повече за него, е Практическият семинар на Bee Rise. За тези, които искат да овладеят кулинарното изкуство, е и мастъркласът за хранене и дегустация по традициите и практиките от Средиземноморието.

Производители на студено-пресовани масла

На „Месомания“ е изсипан колбасарският рог на изобилието. Щандовете, отрупани с луканки, суджуци, шунки  и мезета могат да изкушат дори вегетарианци.  

В тазгодишното изложение има радост не само за ценителите на мръвката, но и за радетелите на здравословното хранене. „Белла България“ представя нова серия майсторлъшки мезета от марката „Орехите“. Варено-пушените деликатеси DELI са приготвени от чисто месо без консерванти и оцветители, без глутен, с ниско съдържание на мазниин и богати на протеин. Деликатесите дори са приготвени със зехтин.   
Звездата на тазгодишната „Месомания“ е „черният ангел“. Това не е име на парфюм, а на нова порода български прасета. Първите 200 черни сукалчета са родени в началото на 2024 г. в свинекомплеса в Голямо Враново. Целта на експеримента на учени от два университета и свинеферми за създаването на хибридната порода е да бъде запазена източнобългарската свиня. Тя се е отглеждала от около 2000 г. по нашите земи, но преди 5 г., по време на арфиканската чума по свинете, е почти изчезнала.

Посетителите на „Месомания“ имат уникалния шанс да пробват кюфтета, кебапчета, суджук и мезета от месото на новата порода. Източнобалканската свиня се слави с най-добрите вкусови качества в Европа.
Една от малкото държавни компании в хранително-вкусовия сектор у нас -  „Ел Би Булгарикум“, също има с какво да се похвали.

На щанда й е представен най-новия продукт - безлактозен айрян, който съдържа пробиотичен щам с европейски патент.  Продуктът е разработен от учените от Изследователския център на „Ел Би Булгарикум“ и е предназначен за широка употреба, включително и за консуматори със затруднено усвояване на млечната захар – лактоза. След проведени производствени тестове предстои пускането му на пазара.
 За първи път с отделен щанд участва и Сдружението за традиционни млечни продукти.

Неговата цел е да се запазят киселото мляко и бялото саламурено сирене като автентични български продукти, както например е пармиджаното в Италия.

Заслужава да се опитат и деликатесите на "Дестан". Те са произведени с българско фермерско мляко, но има и по ориенталски рецепти - лакме, млечни конци, гьобек, ориенталско зряло сирене.

Панаирът на храната има с какво да изненада и търсещите новото, атрактивното и непознатото.
В отделен сектор са позиционирани фирмите, предлагащи биохрани, като соево и бадемово мляко, сирене от картофено брашно, веганско месо.   Новост за българския пазар са и продуктите с канабис – шоколад, бира, захарни изделия.

Но не се стряскайте – те са напълно легални и за производството им се използват цветове, листа и масло от конопа, но без съдържание на упойващите вещества. 
Любителите на туризма също има какво да открият. Борислава Липийска ще им разкаже приказка за най-красивото село – Долене, което се намира на 20 км от Петрич в посока към Северна Македония.

То съществува от 1570 г. В османски архиви е  открита част от историята му – там са се организирали най-големите събори, където се тръгували стоки от близко и далече. След тази история тръгват наследниците на стар род, които възстановяват мястото и превръщат терена от 100 декара в туристическа атракция. Там има археология, цветни градини, духовен център, засаден с билки, зашеметяващи гледки. Освен тайните от многовековната история, пред гостите се отварят и вратите на отдавна забравени изкуства, като знахарството и каменарството.  От щанда на панаира може да си купите различни еликсири, произведени в приказното Долене, като например ракия, наложена със смокинови листа, която помага срещу висок холестерол. Но внимавайте: дозата е само 20 капки на ден!     

Автори: Фатме Мустафова, Деа Димитрова

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай