- Колко сладка и колко горчива бе кризата за хранителния гигант
Най-големите опасения в началните етапи на развихрилата се пандемична криза бяха тези за доставките на храни, за да не се прекъсне снабдяването на основна потребност на хората. Това се оказа огромно предизвикателство, както за най-богатите, така и за най-бедните държави на планетата. В това отношение как се справиха големите световни гиганти, които въпреки огромните си възможности на световно ниво, трябваше да оперират като местни компании при наложените от всяка държава ограничения. Как те запазиха лицето си пред обществото като цяло и пред всеки един от нас? Питаме Нели Ангелова - Мениджър Комуникации в Югоизточен пазар на Нестле (България, Румъния, Сърбия, Хърватия, Словения, Северна Македония, Черна гора,Косово, Босна и Херцеговина), с опит и наблюдение върху пазара, не само на България, но и на цяла Югоизточна Европа.
Нели Ангелова е дипломиран инженер магистър от Техническия университет в София и има над 27-годишен опит в "Нестле". Голяма част от професионалната й кариера заема опитът й в кулинарния бизнес (1999-2017), започвайки от въвеждането му на българския пазар, през едногодишна мисия в "Нестле Адриатик" (бившите страни от Югославия), до ръководенето му като бизнес мениджър през 2008 г. През 2014-а Нели поема паралелно и отговорността за корпоративната комуникация и връзки на "Нестле България". Под нейно ръководство "Нестле България" успява да изгради ценни партньорства, както и да затвърди репутацията си като стратегически инвеститор, отговорен работодател и социално отговорна компания.
През 2017 г. й е поверена отговорността за функции Комуникации и Корпоративни връзки, което води до успешното интегриране на всички процеси по воденето на бранд и корпоративната комуникацията на компанията.
Понастоящем Нели заема позицията Мениджър Комуникации на Югоизточния пазар на Нестле (България, Румъния, Сърбия, Хърватска, Словения, Босна и Херцеговина, Черна гора, Косово и Северна Македония).
- Ако вземем за критерий флаговата ви индустрия - тази на сладки вкусотии (с които марката "Нестле" се свързва) - какви са предпочитанията в Югоизточна Европа - повече захар, повече какао, повече мляко в шоколада? А в България?
- Това, което консуматорът иска, търси и не прави компромис с него, е вкусът. А той е резултат на добрия баланс между различните съставки. Особено за сладките и десертни продукти, търсенето в нашата част от света е с изразен шоколадово-млечен профил. Но въпросът е в "колко" от шоколада, захарта, млякото които са основните компоненти на един десерт. Консуматорът иска, от една страна, да бъде вкусно, да може да отличи отделните съставки и да ги припознае, но от друга страна е много наясно с ролята им в здравословната му диета. И очакванията към производителите са да доставят крайния желан резултат и профил, но и да са проактивни в подхода "по-малко от нежеланите" като захарта и "повече от желаните" като млякото и какаото. Има едно високо ниво на осъзнаване на "какво искам и какво е добро за мен" по отношение на това, което марките и производителите предлагат.
- Тъй като имате наблюдения върху един сериозен като размер регион от Европа, как хранително-вкусовата промишленост в ЮИ Европа и в България по-конкретно реагира на изведнъж захлупилата ни кризисна ситуация?
- Определено реагира много адекватно и навременно при всичко, което се случваше. В смисъл, че осъзнава своята роля да осигури доставката на храни и напитки до рафта в магазина през цялата верига от доставчици на суровини и материали, през производство, до зареждане на търговската мрежа. И всичко това в едни доста непривични, трудни и предизвикателни условия, понякога със затворени граници, трудности при намиране на безопасна за работа екипировка, крайно необходима обаче да се подсигури безопасния работен процес на хората от първа линия от сектора и пр. Всичко това се случи много бързо, без никакви прекъсвания, организирано и лишено от паника.
Представяте ли си какво би било, ако в допълнение на всички притеснения пред неизвестната ситуация, в която всички бяхме, има и проблем с неостиг или нередовна доставка на храни.
- Има ли прошка (както се казва понякога) за хранителния бизнес? Или щом е криза, всички са ни виновни, че няма това, няма онова.
- Не мисля, че въобще е въпрос за прошка или пък обвиняване на този или онзи сектор. Всички ние бяхме поставени пред една безпрецендентна ситуация и смятам, че реакцията въобще на бизнеса беше доста адекватна и лишена от паника. Много трезви решения, свързани с предприемането на мерки за продължаването на бизнеса, но и с грижа към хората работещите в него. Всичко това има, освен чисто бизнес аспект, и дълбоко социално отговорен такъв.
- Сякаш това, което направи най-голямо впечатление, поне на българите, в кризата досега, бе сплотяването около голямата кауза да се спасим и да спасим всички. С това е свързан и невероятният разцвет на дарителството. Как бизнесът се включи във вълната от съпричастие? Как "Нестле" като цяло и "Нестле България" дадоха своя принос?
- "Нестле" е силно изразена социално отговорна компания, следвайки ясно тази линия вече 26 години, откакто присъства на българския пазар. Дарителството за нас не е самоцел, а част от нашето разбиране, че трябва да сме отговорни към развитието на обществото, в което оперираме, и част от годишните ни програми в тази посока. И понякога това развитие е в сферата на безвъзмездната помощ, от която то има нужда.
Медиците и първостепенните нужди от подсигуряване на защитни облекла бе нашият първи фокус на помощ, който осъществихме в началото към болници в страната (първата болица с COVID-19 регистрирани случаи в Габрово, впоследствие и тази в Бургас), и след това други в София и Пловдив. Следващата стъпка бяха даренията под формата на храни и топли напитки (различни от кафе гамата ни) към работещите медици на първа линия, възлизащи на над 70 хиляди порции.
- В периоди на криза най-много страдат най-уязвимите групи от хора. За да излезем от клишето - става дума за най-бедните, най-болните и т.н. Видя ли вашата компания своя роля в разрешаването на един такъв проблем и как се включи в постигането на общото благо?
- Паралелно с медиците на първа линия, мислехме, но по-важното е, че действахме активно с помощ и към най-уязвимите групи от обществото ни, възрастните хора, чиято храна се получава от екипите на социалните патронажи и бе придружена с допълнителни количества сладкиши и кулинарни продукти. Тук е мястото да отбележа ролята и отличното сътрудничество с екипите на Столична община, чиито проактивност и голяма организираност помогнаха на нас от бизнеса да осъществим добрите си намерения навременно. Една такава идея бе да дарим количества топли напитки, кафе и сладкиши на патрулите на входно-изходните пунктове на София и Велико Търново.
- Кога, какво и колко дари "Нестле" на нуждаещите се българи, на нуждаещите си граждани на ЮИ Европа?
- Като най-голямата компания за храни и напитки в света ние измерваме усилията си в порции храна или чаши напитки. За COVID-19 периода даренията възлизат на над 170 000 порции в България.
- Кое е нещото, което прави усилията на "Нестле" по време на кризата уникални?
- Смятам това, че те идват като част на една устойчива през годините социална политика, която компанията има не са само в спешни случаи на криза. "Нестле" е компания, която истински се интересува и помага на хората и обществата, в които оперира.
- Кои са вашите продукти, които след оказаната от "Нестле" помощ хората ще запомнят? (За уточнение, много хора дори и десетилетия след Втората световна война пазеха опаковки на шоколади или др. хранителни продукти, които са им били подарявани в най-гладните времена.)
- Нека направя едно уточнение - ние не помагаме на хората в трудни моменти, за да запомнят продуктите ни непременно. Помагаме, защото сме социално отговорна компания и вярваме, че имаме роля за развитие на обществото и роля в трудните му моменти, които изпитва.
А ще бъдем щастливи, ако някой от продуктите от гамата ни бъде не само харесан, но и намери постоянно място в домакинството на хората.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com