Очаквам предложението за връщането на 20% ставка да бъде отхвърлено от политическите сили, казва в интервю за СТАНДАРТ Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите
- Госпожо Кукушева, дойде време за Бюджет 2025 и финансовото министерство веднага се сети за ставката от 0% ДДС за хляба и брашното като заложи в проектозакона връщане на 20% като една от мерките за увеличаването на приходите. При положение, че очакваните разходи в бюджета за догодина са с 18 млрд. повече, а очертаващата се дупка в хазната е поне 14 млрд. лева, ако се спази приемлив дефицит до 3%, дали вдигането на ДДС за хляба ще има ефект за попълване на тази дупка в хазната или той ще е по-скоро обратен: както казва една поговорка - вместо да изпишат вежди, ще извадят очи?
- В момента в общественото пространство се опитват да ни пришият към други браншове и коментират за евентуално несъбрано ДДС под формата на 400 милиона лева, че то ще е от хляба и ресторантьорите.Тази цифра не ни касае. При нас става въпрос за около 60 милиона ДДС общо за брашно и хляб, които биха могли да се съберат. Тази сума се разпределя абсолютно равномерно при хората и сега искат да им ги вземат и да ги изхарчат, както те си решат. 60 млн.лв. са имагинерна цифра. Тоест, подлежи на съмнения дали тя може да бъде събрана. Защото има категоричната подробност, че ако бъде върнат 20% ДДС на хляба и брашното, ще се създадат отново условия за възникване на сив сектор, който при нас преди 3 години и половина беше около 50 %. Освен това връщането на ставката на ДДС за хляба и брашното касае единствено и само крайния потребител, каквито са хората, които всекидневно купуват хляб. Ние като производители не плащаме ДДС, а го приспадаме по веригата, защото не продаваме на краен производител, а доставяме хляба на търговците. Връщането на 20% ДДС означава да се покачи минимум 30% веднъж цената на брашното и втори път цената на хляба. Защото 20 процента се очаква да отидат в държавната хазна, а 10% от тези общо 30% ще бъдат търговската надценка на тези продукти.
Ние работим единствено и само с доставни цени, които са много различни от това, което плаща потребителят.
- Как ще повлияе връщането на ставката от 20% върху цената на най-социалната стока - хляба? Очаквате ли цена над 3 лева, каквито прогнози вече се появиха?
- Няма как към днешна дата да прогнозираме колко ще е цената на хляба, освен че ще се покачва. Има и още един изключително важен факт. В момента цената на хляба и брашното е абсолютно устойчива. При евентуално връщане на ставката тя ще се промени. Борсовите индекси на пшеницата към момента показват тенденция за трайно повишение, т.е.на всеки 7/10 дни ще имаме нова по-висока цена.
- Редно ли е ресторантьорите заради 9-процентната им ставка и хлебарите, които продават най-масовия продукт за най-бедните хора, да са под един знаменател за връщането на 20% ДДС ? Все пак ходенето на ресторант не е всекидневна необходимост, а някакъв вид лукс.
- Това е манипулативен трик, който се ползва от политиците да внушават и изграждат обществено мнение, че ние сме на един кантар, а това не е така. Хлябът е продукт от първа необходимост, която гарантира продоволствената сигурност. И това определение е дадено от световната организация за изхранване на населението на Земята - ФАО. Ресторантите са бизнес, който се развива в сферата на луксозните услуги. Ние не сме по никакъв начин свързани помежду си като и няма как да бъдем обединявани по този начин в коментарите на който и да било министър.
- Как ще се отрази връщането на 20-процентната ставка на хлебопроизводителите при положение, че фирмите в този бранш са предимно микропредприятия?
- Това ще доведе единствено и само до създаване на сив сектор. Ще бъде категорична крачка назад за икономиката на страната. Няма да има друго отражение върху нашия бранш, освен в посока, която е свързана с факта, че очакваме да спадне леко потреблението на хляба, тъй като продуктът ще става все по-скъп. Всеки, който твърди, че ще има фалити от връщане на ДДС, звучи абсолютно несериозно. Няма да има икономически изчезващи предприятия, защото това е въпрос на пазарен механизъм, а не на данъчно облагане. През официалната статистика е доказано, че българският хляб е най-евтината храна в целия Европейски съюз, но това може да бъде променено.
- Добавя се още една тежест, особено осезателна за малкия бизнес - вдигането на минималната работна заплата от 933 на 1077 лева от 1 януари, 2025 - това увеличава разходите на предприятията. Освен това налага и вдигане на другите заплати, за да не паднат те до нивото на минималната. Очаквате ли заради тези повишени разходи, плюс допълнително повишена административна тежест, много от производителите отново да преминат в сивия сектор, от който излязоха с въвеждането на нулевата ставка?
- България е кандидат за приемането в еврозоната, а това е свързано с отговаряне на определени икономически условия, които трябва да бъдат създадени у нас. Не можем да говорим за еврозона и за ниски доходи, които не дават продоволствена обезпеченост на населението. От друга страна минималната работна заплата се отразява върху заплащането във всеки бизнес. Ние, хлебарите отдавна не работим на минимална работна заплата. При нас възнагражденията са много по-високи. Минималната работна заплата е свързана преди всичко със заплащането в публичните сектори.Тези заплати трябва да бъдат заработени от бизнеса. Дали той ще успее да се справи е въпрос, който предстои да видим. Забелязва се и установена тенденция за увеличаване на държавната и публична администрация всяка година. Оттам идва и голяма част от повишените разходи за заплащане на труда на хората, заети в публичната администрация. Стои въпросът колко се покачва трудът на тези хора и има ли изобщо критерии за оценяване. Говорим за реални критерии, а не за обикновено атестиране, каквото се провежда всяка година в този вид администрации. Трябва да се прояви огромен разум по отношение на бъдещите разходи на нашата държава.
- България е една от европейските страни с най-високи ставки на ДДС за храните, в повечето държави те са диференцирани и по-ниски. Какъв знак за нейните граждани е връщането на ДДС за хляба и брашното отново на 20% при положение, че заради влизането в еврозоната се борим с инфлацията и бедността?
- Връщането на ставката, която е единна за всички храни и напитки, независимо дали те са от първа необходимост ли са категория "Луксозни", е категорично крачка назад. Развитите държави, гонейки висок стандарт на живот, имат сериозни социални придобивки и пакет от мерки, които поощряват потреблението на хората. В тези страни храните са с диференцирани ДДС ставки, а на хляба е 0%. С оглед на това трябва да признаем, че България е единствената страна, която ликвидира възможността за диференцирана ДДС ставка на хляба и брашното.
- Работодателите в Тристранния съвет са против такава мярка, на какво мнение са синдикатите, които по презумпция защитават интересите на най-бедните и социално слаби слоеве на населението?
- Най-интересното е, че премахването на тази социална мярка е предложение, дошло от представителите на социалните партньори. Всеки българин може да си направи изводите.
- Очаква се решенията по Бюджет 2025 да се вземат след обсъждане с депутатите от51-ото Народно събрание. Какво ще им кажете?
- Всички народни представители физически подкрепиха в рамките на 3 години и половина въвеждането и оставянето в сила на тази мярка 0% ДДС на хляба и брашното. Този факт дойде в потвърждение на тезата, че е възможна обединителна кауза между всички политически сили в България. Към момента очаквам депутатите и техните политически лидери да спазят своите обещания, защото вярвам, че имат социална чувствителност и си дават сметка, че 50-60 млн. лв. очаквани приходи не са сума, която може да стресне държавния бюджет. Няма защо тези пари да се вземат от хората. Вярвам, че искат да са в ръководството на държава, в коята няма сив сектор! Надявам се, че знаят и помнят, че никой не е по-голям от хляба! Очаквам предложението за връщането на 20% ставка да бъде категорично отхвърлено от всички политически сили. Тази национална кауза може да гарантира бъдещето им като държавници.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com