- Прибирането на ранните сортове започна в Турция, Испания, Италия, Гърция и други южни страни на ЕС
- Преработвателните предприятия ще получат до 50 лв. на тон, ако са завишили изкупните количества с 30% спрямо 2019 г.
Държавна помощ ще получат производителите на череши у нас. Управителният съвет на ДФ "Земеделие" разпредели 1 млн. лв. по схемата de minimis като стимул за реализацията на реколтата през предстоящата изкупна кампания. Финансова подкрепа ще получат преработвателните предприятия - до 50 лв. на тон за фирмите, които са завишили изкупните количества с 30% спрямо обемите си от 2019 г., които следва да са били над 20 тона. Субсидията покрива част от разходите, свързани с изкупуването, транспорта и преработката на плодовете. Помощта е част от мерките, които се въвеждат от държавата като облекчения за земеделските стопани, заради пандемията от коронавирус, съобщиха от земеделското министерство. За да получат средства по държавната помощ, е необходимо предприятията да отчетат с фактури закупените количества български череши пред ДФ "Земеделие". Добивите да са произведени от земеделските стопани, които са участвали по схемата за обвързано подпомагане за Кампания 2019 и са били допустими за подпомагане. Другите изисквания към преработвателите е да са регистрирани по чл. 12 от Закона за храните и да са вписани в публичния регистър на БАБХ. Площите с череши в България растат през последните години и вероятно ще надхвърлят 14 000 хектара през 2020 г. По данни на агростатистиката, през 2019 г. страната ни е произвела близо 55 000 тона череши.
Прибирането на ранните сортове череши вече започна в Турция, Испания, Италия, Гърция и други южни страни на ЕС. Почти в цяла Европа през този сезон имаше проблеми със слани и студове, които се отразиха върху добивите на овощарите. Трудности има и в страните от Централна Азия. Там обаче щетите са незначителни, тъй като снеговалежите по-скоро спасиха реколтата, отколкото да й повлияят негативно, пише agri.bg. Турция е най-големият производител на череши в региона. Всяка година страната изнася до 80 000 тона пресни череши. През 2020 г. сезонът стартира в средата на април. Първите доставки за чужбина са вече факт. За разлика от други страни в региона Турция нямаше никакви проблеми със сланите. Напълно възможно е да се радва на рекордна реколта от череши и да се възползва от по-слабото производство на костилкови плодове в други региони на света. Сърбия по различни оценки е загубила до 30-40% от реколтата от череши вследствие на сланите. Годишно страната изнася около 3000 тона собствено производство, предимно за руския пазар. Възможно е обаче тази година обемът да намалее. Гърция, която изнася до 20 000 тона череши годишно, сякаш избегна съществени загуби заради слани. Поради това предлагането на плодовете през 2020 г. по-скоро няма съществено да се промени. На Ботуша сланите по предварителни оценки ще намалят реколтата от череши с 30-40%. Особено силно са пострадали ранните сортове. Италия е нетен вносител на череши, като вносът й стига до 8-11 000 тона, а износът - около 5-10 000 тона.
В Испания производителите на череши избегнаха съществени загуби заради слани. Годишно страната изнася над 30 000 тона череши. Очаква се през настоящия сезон износът да остане на същото ниво, ако бъде събрана цялата реколта. Има обаче проблеми с работната сила и търсенето в страните, където обичайно този плод се внася. През последните години Русия е основен пазар за реализиране на череши. Страната обаче активно увеличава собственото производство. Предвид факта, че сланите през април съществено повредиха реколтата, то вносът на череши може да се увеличи през настоящия сезон. Отчитайки девалвацията на рублата и ръста на стойността на транспорта, основните доставчици на череши в Русия - Турция, Иран, Узбекистан и Молдова, ще се наложи да направят сериозни отстъпки в цената, казват експерти.
Тъй като в Турция и Иран не се очаква съществено намаляване на реколтата от череши, те ще се наложи да търсят алтернативни пазари. Южната ни съседка може би ще увеличи доставките в ЕС, в частност тези в Германия. Други важни пазари за турската череша - като Иран и другите страни от Близкия Изток, загубиха доходи от експорта на нефт, а ОАЕ - и от туризъм. Поради това се очаква усложняване на обстановката и предлагане на достатъчно конкурентна цена.
В страните от ЕС търсенето на череши ще намалее. Изтъняването на джоба на населението ще има минимално влияние върху този показател, тъй като черешата за повечето потребители ще остане достъпна като цена. По-малкият брой туристи обаче ще има решаващо значение за пазара на череши. Това означава, че доставчиците няма да могат да продават черешата на висока цена.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com