Неконтролируемата туристическа инвазия по целия свят става все по-голям проблем.
Петричкото село Долене първо въвежда квоти в България срещу свръхтуризма. Те ще бъдат на дневен принцип и ще се допускат максимум 400 души, обяви за TravelNews Борислава Липийска, представител на етно селището.
За целта ще се изисква предварителна резервация за посещение на мястото, която ще става през сайта, "Фейсбук" и "Инстаграм". Такива мерки въведоха редица туристически дестинации вече в Европа и по света.
В последния месец драстично се увеличи потокът от туристи и достига до 2 000 човека на ден. Това е огромно струпване на хора за едно малко село. Затова решихме да въведем квота, за да му запазим автентичния вид, каза Липийска.
"При толкова много туристи се губи изживяването, а ние искаме гостите ни да усещат спокойствието, красотата на земята, планината и цветята и да може екскурзоводите да обърнат внимание на всички", коментира още тя пред TravelNews.
В момента в селището подготвят засаждането на 80 000 цветя, които да го красят. В него работят 30 човека персонал и екскурзоводи, които са основно млади хора. Етно селището се простира на площ от 120 декара.
Цената за посещение на галериите е 8 лв., в които влизат Галерия на цветята, Галерия на билките, в които се правят терапии с цветя и се дегустира чай. Отделно има къщички за опитване на месни и млечни продукти, които са производство от селото. Също така разполага с ресторант - гостилница, и кафене. В него няма хотели и къщи за гости, за да не се унищожи красотата му. Туристите могат да отсядат в района на Петрич и околните села.
В околностите на Долене има останки от антични и средновековни поселения. Селото се споменава в османски данъчни регистри от 1570 и 1665 година. Според първия регистър в селото живеят 2 мюсюлмански и 12 християнски домакинства. През периода XVI - XIX век в него се провежда прочутият Долянски панаир - един от най-големите панаири в европейските предели на Османската империя. През 1858 година в Долене е построено училище. Учениците са били около 30 и са се обучавали до четвърто отделение, което днес отговаря на гимназиално образование.
В началото на 19-ти век е изградена и черквата "Св. Богородица". В средата на 18-ти век в селото са живеели стотици жители, днес по списък те са едва 7 човека. Старите къщи са почти напълно разрушени, а живота в селото сякаш е спрял.
Със задачата да му даде втори шанс и да запази историята, и красотата на Долене се захваща Стефан Липийски. През 2018 г. той започва инициатива по реставрация и облагородяване на селото. С идеята да бъде запазена красотата и историята му, към неговата кауза се присъединява и дъщеря му Борислава Липийска. С екип от около 20 човека започват да превръщат Долене в еко селище, което с годините става все по-пригателно място както за български, така и за чуждестранни туристи.
Освен реставрация на старите къщи, екипът на Борислава и Стефан решава да превърне цветята в символ на селото. Основните ключови места за селото, които са напълно реставрирани, са закупени от Стефан Липийски. Останалите цветни алеи и пътеки са общински. Туристите, които посещават мястото, имат достъп до всички зони в селото и отделните тематични къщи.
Село Долене датира от 1570 година и е една културно-образователна туристическа дестинация, която с природата, историята си, малкото останало население и човешкото въображение, взети заедно, ви обгръщат в едно непознато и незабравимо изживяване. Намира се на 20 км от град Петрич в посока Северна Македония и е разположено в южните склонове на планина Огражден.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com