Уникални минерални извори в Града на водениците

Градът е бил важен център в миналото

Уникални минерални извори в Града на водениците | StandartNews.com

Девня е град с древна история, богати карстови извори район и уникален музей. В миналото е носел името Марцианополис. Намира се в североизточния край на Девненската низина в подножието на южните склонове на Добруджанското плато, недалеч от Черно море.

Днес под основите на кв. Река Девня лежат останките на големия древноримски град Марцианопол (Marcianopolis). Територията, която е обхващал е превърната в архитектурно- археологическия резерват „Марцианополис“. Той е бил изграден на мястото на старо тракийско селище при девненските извори, след Втората дакийска война (завършила през 106 г.), от Марк Улпий Траян (98-117). Предполага се, че императорът е кръстил града в чест на сестра си Марция. Според надписи на преторианци, открити в Рим, градът носил и бащиното име на императора – Ulpius(Ulpia Marcianopolis).

В миналото Девня е бил известен със своите воденици, като бил център на мелничарската промишленост в периода след Освобождението до 1944 г. Мелниците са били едни от най- добрите в България за фини брашна и са работили за износ. От цяла Добруджа и Лудогорието са носили зърно за мелене. Голямото предимство на Девненските воденици било, че работели
целогодишно, тъй като водата на изворите не замръзвала и била с постоянен дебит.

През есента тук се събирали по 300-400 коли, натоварени с пшеница, ръж и царевица. Повечето мелели прости видове брашно заедно с триците. Една част била за местните нужди, а друга се продавала на житната борса, откъдето чрез Варненската скеля се изнасяла предимно за Цариград. Водениците носели на своите собственици или наематели прилични доходи в натура или пари.

Освен с водениците, градът е известен и с амфитеатър, музей на мозайките, както и природната забележителност Побитите камъни.

Забележителният музей на мозайките, е изграден върху част от античните основи на сграда с
мозайки, построена в края на III - началото на IV век на мястото на по-ранни сгради. Те са
изработени чрез класически техники от малки камъчета-кубчета от мрамор, варовик, печена
глина и цветно стъкло в различни цветове. Представят главно персонажи и сцени от гръко-
римската митология, екзотични животни и птици, растителни и геометрични мотиви.

Мнозина идват специално за изворите, с които се слави Девня. Те са са най-големите карстови извори в България. Намират се в подножието на възвишението Голям кайрак, североизточно от центъра на градчето, до квартал Река Девня. Това са около 30 извора, разположени сравнително близо един до друг в няколко групи, които дават началото на Девненската река. Най-красив е Вълшебният извор, за който се твърди, че е бил любимо
място за отдих на Марциана - сестрата на римския император Траян, който през I в.пр.н.е. завладял съществуващото тук тракийско селище и основал град Марцианополис.

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай