След приключването на проучванията и осъществяването на мерките за аварийна защита на тракийската гробницата край село Текето, община Хасково, започнаха дейностите по интердисциплинарните изследвания, съобщиха от Регионалния исторически музей.
В резултат от анализите на пробите от стенната рисувана мазилка в лабораториите на институтите по физикохимия и органична химия към Българската академия на науките (БАН) бяха определени използваните пигменти за всички цветове от стенната декорация на интериора на гробницата. Идентифицирани са седем цвята.
Изследвани бяха и фрагментите от намерената пластична ризница и е определен елементният състав на метала. Вече е изготвена и 3D реконструкция на оригиналния вид на гробницата преди разрушенията, през които е преминала от Античността до наши дни.
Антропологичните изследвания на откритите кости в гробницата все още не са завършени. Засега е ясно, че погребаният в нея е бил мъж в зряла възраст. В лаборатория в Германия са изпратени шест проби от откритите кости в гробницата, както и от гробове от по-късния некропол върху могилата. Там ще се проведат радиовъглеродни анализи за установяване на времето, през което са живели тези хора.
Некрополът в землището на село Текето бе открит през април т. г. от екип, воден от археолога доц. д-р Георги Нехризовот Националния археологически институт с музей при БАН. За проучванията й се разгърна дарителска кампания. След разкриването на могилата обаче се оказа, че че иманярски набези са компрометирали сериозно обекта, като голяма част от живописната декорация на гробницата е унищожена.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com