Културното наследство на България все още е пренебрегнато
За мен резерватът Сборяново е космическо място, казва археологът проф. Диана Гергова в специално интервю за вестник СТАНДАРТ
- Г-жо Гергова, проучвате района на Сборяново вече 40 г. Какво не знаят хората у нас за това чудо на България, което е под закрилата на ЮНЕСКО - Свещарската гробница?
- За съжаление под закрила на ЮНЕСКО е само Свещарската гробница, открита през 1982-ра година и включена в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО през 1985-та г. Свързва се с прочутия гетски владетел от първата половина на 3-ти в. Пр. Хр. Дромихет. След това България не е правила каквито и да е усилия за признаването световната значимост на други знакови старини от нашите земи. Свещарската гробница продължава да е може би най- забележителният сред паметниците на елинистическата гробнична архитектура не само у нас, но и в Средиземноморието с неповторимото съченатие на архитектурна, скулптурна и живописна украса.
Сега искрено съжалявам, че когато при работата ни върху включването ни в листата на ЮНЕСКО, се появи идеята да предложим целия комплекс от паметници в Сборяново да бъде включен в тази листа, ние, археолозите смятахме, че е редно да разкрием повече и тогава да кандитстваме за разширението на този статут.
- Дълги години проучвахте Омуртаговата могила. Коя част Ви затрудни и коя Ви развълнува най-много?
- Омуртаговата могила в Свещари е най- високата в гетския царски некропол. Проучването ни започна през 1992-ра година заради сериозни иманярски намеси и бе особено трудно.
За адекватното проучване на такъв знаков паметник следваше да има и адекватно финансиране. Но то вече следваше някои археолози, а не значимите обекти. Най-голямата пречка бяха оскъдните средства, които ни се отпускаха ежегодно. В първите години разкрихме монументална каменна гробница, разрушена от силно земетресение в първата половина на 3-ти в. Пр. Хр., но с кой гетски владетел можехме да я свържем, бе трудно да кажем. Разкопките, които бе възможно да осъществим за няколко години при друго финансиране, продължиха над 20 години. А изключителното откритие, което направихме, стана благодарение на предоставянето ни на адекватна техника от вече покойния шеф на Главбулгарстрой Симеон Пешов. На 7-ми ноември 2012-та г. високо в насипа на могилата открихме дъбово сандъче с множество златни дарове - женски накити и апликации към конска сбруя , от чисто злато с общо тегло почти 2 кг., покрити с брокат. Сандъчето е било поставено в короната на вековно свещено дъбово дърво, в близост до което е била изградена и каменната гробница. По-голямо вълнение и повече мобилизация за мен не е имало.
- На кого е принадлежало златното съкровище, което открихте и което стана Чудо на България през 2013-та г.?
- Златното съкровище съдържа уникални предмети, изработени от местно ювелирно ателие със собствен стил и е не само българско чудо. То позволи категорично да кажем, че Омуртаговата, или Голямата Свещарска могила е била издигната за предшественика на Дромихет - гетския владетел от втората половина на 4-ти в. Пр. Хр. - Котела. Той играе изключителна роля в политическия живот на Балканите като съюзник и тъст на Филип Македонски, дал дъщеря си Меда за следващата съпруга на македонския владетел след майката на Александър Велики. Меда е и най- вероятно жената, погребана с Филип в гробницата му във Вергина. Превърнахме оскъдните исторически данни за този гетски владетел в една златна истина.
- Разказвате историята как змия Ви е насочила към златото на гетите. Какви други интересни моменти от разкопките имате?
- При изследването си над тази могила разбрах как моментът на откритието идва, когато чисто научните подходи са в хармония не само с интуицията, но и с усещането за покровителството на природните стихии. Как да си обясня иначе тази появила се точно тогава змия, която веднъж допълзя по склона на могилата до мен и после се шмугна в тревата, а на другия ден се раздвижи в сандъчето и избута от него, от високо, първите дребни златни находки.
Има нещо, което не съм споделяла, но е много знаково. Моя основна цел при разкопките на некрополите в Сборяново бе, за разгадая какво се крие зад твърдението на Херодот, че гетите обезсмъртяват. Мисля, че успях. Но има и нещо отново знаково. При откриването на всяка гробница в резервата, в екипа ни, или около нас се раждаше и по едно бебе. За мен Сборяново е наистина една свещено, космическо място.
- Какви други находки разкрихте до сега?
След откриването на съкровището разполагахме със значително финансиране, но отново от спонсори и през следващите сезони успяхме да разкрием почти целия величествен ансамбъл от могили, заобикалящи Голямата Свещарска могила и издигнати като огледално отражение на съзвездието Орион. Това са погребения на жени - жрици, на лица от свитата на владетеля. Особено знакови са единствената открита засега на Балканите келтска колесница с впрегнати в уникална поза в движение напред две кончета, както и също единственото на Балканите келтско светилище, в чието проучване участва и екип от Швейцария. Все още не можем да довършим проучването поради създавани съзнателно пречки.
- Разкажете ни за международната награда, която получихте?
- В началото на септември, в Тимишоара, Международният съюз за праисторически и протоисторически науки към ЮНЕСКО, една от най- старите световни научни организации, създадена в средата на 19-ти век, проведе своя 20-ти конгрес с тема "Интердисциплинарност в археологията". На заключителната тържествена сесия ми бе връчена наградата "Археологически изследвания", за провежданите 40 години с моя всеотдаен екип новаторски изследвания в резервата Сборяново. Мотивите на организацията са, че сме разкрили безценна информация за археологията на желязната епоха на Балканите и със силната си решимост сме открили едни от най- емблематичните паметници на тракийската култура, показвайки тяхното универсално значение".
- Чувствате ли се удовлетворена, след получаването на такава голяма награда?
- В Сборяново разкрихме неизвестната столица на гетите Даусдава (Градът на вълците) чрез прилагането на всички най-модерни и интердисциплинарни методи в областта на геофизиката, палеосеизмиката, археоастрономията, антропологията и химията, като копаехме възможно най-прецизно и извличахме всички скрити за окото данни за културата, вярванията и знанията на гетите. Когато имам признанието за усилията ми и за приносите на моя наистина всеотдаен екип, както и поощрението на колегите си в едно световно измерение, не мога да не се чувствам окрилена. Наградата е една от най- скъпите на сърцето ми.
Удовлетворението, което ми дава тази награда, е несравнимо с много по-голямата горчивина както от подходите във финансирането на разкопките, така и от реалното състояние на обектите в Сборяново, определен от самото Министерство на културата като най- значимият и с най- голям потенциал резерват в България. Има протоколи да се финансира проект за експониране на Омуртаговата могила от преди 11 години. И какво от това? Преобладаващата част от видимите за всички хора доказателства за световната значимост на резервата - неговите светилища, гробници, могили, култови места и редки средновековни обекти, безвъзвратно се рушат. И дори паметникът на ЮНЕСКО - Свещарската гробница все още не е експонирана в своя автентичен вид.
- "Стандарт" вдигна кампанията Бранд "България" за реебрандиране на страната ни въз основа на културно-историческото наследство. Какво е за Вас Бранд "България"?
- Културното наследство на България е национален ресурс с огромен и духовен и икономически потенциал, но все още напълно пренебрегван. Кампанията на "Стандарт" поддържа духа и е повод за срещи, разговори и много размисли. Не можем да говорим за същинско ребрандиране, ако разчитаме само на кампании, ако те не са последвани от категорични и реални промени в националната система за опазване, в създаването на професионални структури, които да гарантират съответсвващи на значимостта им грижи за нашите старини.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com