Старосел пази тайната на най-големия археолог. Мавзолеят на Ситалк

Храмът в Старосел е истинска сензация със световна слава

Старосел пази тайната на най-големия археолог. Мавзолеят на Ситалк | StandartNews.com

Легендарният тракийски цар изгражда Одриската държава

"Старосел е моята радост и страдание, моето щастие и мъка. Тук имах големи перипетии, но оттук дойде и голямото ми признание." Думите са на най-големия български археолог д-р Георги Китов (1943-2008 г.). Изрича ги една нощ преди да издъхне - на метри от последната могила, която разкопава. 
Но смъртта не е край, а преход към други измерения, вярват траките, на които Китов бе посветил живота си. Техните погребения са били празник. Пир, отбелязващ кръговрата в природата. Подготовка за друг, по-добър живот. 
Затова и до последния си дъх 

  • Китов прави специален ритуал 

преди да влезе в тракийска гробница - прелива земята с вино, за да измоли благоразположението на покойния владетел. 
Един от най-ярките символи на тези вярвания е именно тракийският култов комплекс край село Старосел, археологическа сензация със световна слава. Състои се от два тракийски храма, вкопани под могилен насип. 
Китов прави голямото откритие през 2000 г., когато попада на основния храм от V век пр. Хр. Той се намира в Четиньова могила. През 2002 г. на бял свят излиза и единствената гробница-хероон с колонада, разположена в могила "Хоризонт". Тя разкрива ненадминатия гений на траките в строителството, архитектурата и приложните изкуства.
Храмът на Четиньова могила е последният дом на могъщия Ситалк, владетел на Одриското царство, основано от баща му Терес. Нестабилно и тревожно в резултат на родови интриги, Ситалк го превръща в държава, покорявайки останалите тракийски владетели.
Въвежда така наречената 

  • система на "парадинастите"

- местни управители на различните области в държавата. Това всъщност били вождовете на по-малките тракийски племена, който Ситалк успял да вплете - доброволно или насила, в единна държавна организация. Парадоксално е, но именно тази работеща в началото система, става причина впоследствие за падането на Одриската държава. 


Тракийският култов храм от V - IV в пр. Хр. е най-големият царски комплекс с мавзолей открит досега. Впечатлява с внушителната си ограда (крепида) от каменни блокове, парадно стълбище с коридор и култова площадка. 
Крепидата е изградена от обработени гранитни блокове, като размерите й са внушителни - 241 метра дължина, 3,5 метра височина. Предполага се, че някога е достигала до 5,5 метра, а за построяването й са били използвани 5000-6000 блока. Очертавала е перфектен кръг, който според древните траки символизирал Слънцето.
Входът е очертан с плочи с пластична и цветна украса. Вътрешното помещение е кръгла куполна камера с полуколони и цветни орнаменти. От северната страна на храма се намира

  • вкопана скална вана 

за производство и съхранение на вино. При разкопките в нея са намерени съдове за пиене на вино и цедилки.
Входът е особено интересен. В прага след трите стъпала към него се забелязват две дълбоко врязани дъги. Те издават, че вратите са били многократно отваряни и затваряни. С каква цел? Та нали това е гробница, която се запечатва за вечността. Една от хипотезите е, че в преддверието са влизали поклонници на погребания владетел с цел да му отдадат почести. Самата входна врата е доста впечатляваща с уникална украса. Подобна има само гробницата в Стрелча, на около 20 километра на запад.
Храмът "Хоризонт" в едноименната могила е вкопан във вече готова могила, като част от насипа й е отнет при построяването. По-късно правоъгълното помещение е затрупано, а фронталната част е останала видима. И днес могат да се видят 

  • части от 6 лицеви колони

и по 2 странични колони в ранен дорийски стил. Прости и семпли, но пък впечатляващи, още повече, че това към момента е единственият тракийски храм с 10 колони. 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай