Село Емона е разположено на северозападната част над нос Емине и носи старото име на Стара Планина – Аемон. Любопитен факт, е че именно тук свършва планината.
Районът на селото е обитаван от най-дълбока древност, пряко свидетелство за това са останките от тракийската, антична и средновековна крепост "Емона", която се е издигала в местността "Старата крепост" на нос Емине. Намирала се е на мястото на днешния фар, останките ѝ са открити при строежа на фара, в днешно време те са почти заличени.
Една от легендите за селото е, че според Омировата „Илиада“, тракийският цар Рез, които е участвал в Троянската война е роден в Емона. Почти всички села и курорти по българското черноморие са менили имената си по време на различните епохи.
В по-късен период, корабоплаването и търговията дава тласък за развитие на района, наричан тогава Навлох, което се разпростирало в четири пристанищни селища – Бяла, Обзор, Иракли и Емона.
Емона за първи път се споменава като град от 7 век. През 8 и 9 век пристанището на Емона е популярно сред мореплавателите, а носът се среща на много карти от 17 век.
На югоизток, около километър и половина от селото се намира църквата „Свети Никола“, която е обявена за паметник на културата. Тя също така е част от средновековният манастир „Св. Никола“ създаден около 10 в.
В близост до селото се намира защитена местност Иракли. Плажът на Иракли привлича през лятото стотици любители на къмпинг летуването.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com