"Ако звездите се виждаха само от едно място на Земята, то към него щяха да се стичат хора от целия свят, за да се любуват на прекрасното зрелище." (Сенека)
Родопите са дом на два от най-важните научни обекта в България – Роженската обсерватория и Планетариума в Смолян.
Обсерваторията, разположена на връх Рожен на 1750 метра надморска височина, е основана през 1979 г. поради кристално чистия въздух и множеството ясни нощи. Тя привлича над 10 000 туристи годишно и е център за значима научна работа. Най-забележителният й обект е двуметровият телескоп, един от шестте, които българските учени използват за наблюдение и изследване на космоса.
След посещението в Рожен, гостите могат да продължат звездното си пътешествие в Планетариума в Смолян, където могат да видят как ще изглежда нощното небе същата вечер. Това канене отправи директорът на Планетариума, Цветелина Генчева.
На покрива му виждаме два купола. Големият е над звездната зала, в която се представят прожекции и демонстрации за посетителите.
Другият купол покрива малка обсерватория, оборудвана с няколко телескопа, най-големият от които е с диаметър на обектива 356 мм и увеличение от 51 до 840 пъти.
С него при ясно небе можем да наблюдаваме нощните небесни светила. Такива демонстрационни наблюдения с телескопи вече са правени над 6 000 пъти, включително и на Слънцето - с по-малките телескопи.
"Сърцето" на Планетариума е кръглата звездна зала с диаметър 15 м и 98 местa, в която се излъчват самите прожекции.
Промяната след ремонта на Планетариума е видима за жителите на Смолян и с просто око.
Цялата сграда е реновирана напълно. Всичко е обновено – от обзавеждане до оборудване на зали, конферентни зони, кабинети, фоайе, включително дограма, топлоизолация, настилки, бани, таван и всички помещения на сградата.
Цветелина Генчева разказва в интервю пред Булевард Бългрия, че абсолютно всичко е подновено. От пространствата пред и в сградата до програмите, които представят в обновените ни зали. От пламетариума залагат изцяло на готови продукции, които са много атрактивни и могат да се използват без тежки лицензи. Също така инвестират в дублаж на български език.
"Стараем се да актуализираме програмата регулярно и да описваме всички прожекции. В момента предлагаме 4 програми, всяка от които е в различно време. На сайта може да видите трейлъри, за да изберете предварително какво искате да гледате." казва още тя.
Генчева споделя и че в България съществуват повече от 15 планетариума, но по-голямата част от тях са национални астрономически обсерватории.
Този с най-голям купол (18 м.) се намира във Варна. В Смолян е вторият по големина в България с 12,5 м. диаметърът на вътрешната част на куполния екран.
"Родопа планина предразполага към много разходки с много природни забележителности. Тя е богата и красива, приветлива и уютна през всички сезони - няма свлачища, няма лавини, както е в други планини. Наскоро четох, че са направили нова панорамна площадка над с. Могилица, която планирам скоро да посетя самата аз."
Препоръчва на туристите да посетят пещерите в околоността, като Ухловица , еко пътека „Невястата“ и каньона на водопадите, които са подходящи дори за семейства с дечица. "Много прохладно и приятно, особено в горещините.", споделя тя.
"В Националната астрономическа обсерватория в Рожен туристите могат да видят най-големия телескоп на Балканския полуостров. Там няма как да наблюдават през телескопа, защото самите учени работят постоянно на него. Астрономите извършват научна дейност. За гостите се водят беседи и се разказва какво представляват уредите, които се виждат. Заслужава си и заради гледката от терасата около купола на двуметровия телескоп."
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com