Необходима е силна реклама на страната ни, казва проф. Румен Драганов в слециално интервю за вестник СТАНДАРТ
- Професор Драганов, в качеството ви на директор на Института за анализи и прогнози в туризма, какво е за Вас "Бранд България"?
- "Бранд България", това е нашата страна. Ние имаме бранда и няма къде да го търсим чак толкова много. Чели сме произведението на Алеко Константинов "До Чикаго и назад", в което пише, че на изложението в Чикаго сме се представили с мускалчета, пълни с розово масло.
Знаем, че в Париж, когато е открита Айфеловата кула, цялото изложение е ухаело на рози, тъй като във фонтана е имало розова вода. Българската държава през миналия век е похарчила поне десет милиарда евро за това да рекламира България като страна на розите. Имало е много фестивали, рекламни материали...
Сега по телевизиите рекламата на България е нещо като презентация на прах за пране. Страната ни трябва да бъде представена в пълнотата й, след което специалистите да помислят какво точно да попадне в секундите за реклама.Хората си спомнят за голямата инвестиция когато представяхме България в Европа и по света.
- Как може нашата страна да стане дестинация за четирите годишни сезона?
- Тя всъщност е! През изминалата година в страната са влезли близо 2 650 000 чуждестранни посетители, а през 2024 година очакваме те да станат повече.
С това надхвърляме параметрите на пандемичната 2019 г. Видяхме колко са силни месеците октомври, ноември и декември, както и пролетният сезон- февруари, март и април , а и есенния сезон. Можем да кажем, че България наистина е дестинация на четири сезона.
- Каква е прогнозата за туризма през лятото и зимата тази година?
- Повече туристи. Имаме световни купи на зимни състезания, което означава и повече реклама. Но най-важното е, че съществуват повече договори за чартърни превози за страни като Великобритания, Полша и Германия, с много силни кампании, които бяха проведени там. Освен това двете наши водещи авиокомпании летят към Израел и продължаваме да имаме туристи от тази страна.
- Как се развива здравният ни туризъм?
- Той е нещо, което не сме пресметнали и не се вижда. От една страна като вътрешен туризъм. Това са хората от провинцията, които отиват да се лекуват в по-големите градове. И от друга - много чужденци се лекуват в страната ни, благодарение българската "Спа и уелнес асоциация" по линия на германските и австрийските здравни каси. Истината е, че България има значителен приход от здравен туризъм, благодарение на спа центровете.
- Може ли България да се сравнява с останалите държави от Европа в този отрасъл?
- България е абсолютно сравнима. Ние стоим много добре на картата, като територии на страната и население, което малко над 6 милиона.
Бяха направени много инвестиции в последните 20 години на европейско и световно ниво. Така, че ще продължим да се развиваме.
- Удовлетворени ли сте от това, което постига държавата ни в сферата на туризма?
- България стои много добре на световната карта. Нашият туризъм е много силен, но ние сме със смачкано самочувствие по рождение. Не можете да си представите колко силна туристическа дестинация е България!
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com