Гостите от ЮНЕСКО трябва да посетят Мадарския конник, Голямата базилика в Плиска и солниците в Провадия, казва в специално интервю за вестникн СТАНДАРТ кметът на града проф. Христо Христов
"Бранд Шумен - Оттука започва България"! Това е мотото на дискусията, която "Стандарт" и община Шумен организират на 19 ноември 2024 г. в града. На една маса ще седнат представители на изпълнителната, законодателната и местната власт, учени - историци и археолози, представители на бизнеса и неправителствения сектор, за да начертаят заедно новия Бранд Шумен, основан на културно-исторически и религиозен туризъм.
В дискусията ще бъдат презентирани емблематични за Шумен и областта атракции и забележителности, като Мадарският конник, Шуменската крепост, дворците в Плиска и Велики Преслав, НИАР "Мадара", ИАР "Кабиюк", Томбул Джамия и много други. "Стандарт" ви представя едни от най-големите чудеса на региона.
- Университетите и възможностите за доходна работа задържат младите в Шумен
- Предстои санирането на 20 жилищни блока
- Историците наричали древна Мадара "Българската Троя"
- Ще бъдат реализирани два проекта за подобряване качеството на въздуха
- Проф. Христов, измина една година, откакто станахте кмет на Шумен. Каква е равносметката Ви?
- Направихме ясна заявка за прозрачно управление, насочено към финансова стабилност, подобряване на административните услуги за гражданите, реализиране на важните инфраструктурни проекти в общината. Като стратегически цели си поставихме да осигурим на жителите на нашата община по-добро образование, спорт, култура, здравеопазване и социална подкрепа. Реализираме проекти, свързани с подобряване на енергийната ефективност в учебни заведения, културни институции и други обществени сгради. Предстои санирането на 20 жилищни блока в Шумен. Ще бъдат реализирани и два проекта, свързани с подобряване качеството на въздуха в града. Успоредно с това се изпълняват дейности по рехабилитацията на основни пътни артерии и уличната мрежа в общината. Осигурихме финансиране за цялостно възстановяване на градския стадион "Панайот Волов". По програма на БФС обновяваме ученическия стадион с цел да осигурим оптимално добри условия за развитието на детско-юношеския спорт. Изграждаме нов плувен басейн. В социалната сфера разкриваме нови услуги и разширяваме обхвата на грижа и подкрепа на различни целеви групи.
- В какво финансово състояние заварихте общината? Кои бяха най-големите проблеми, с които се сблъскахте и кои от тях успяхте да решите?
- Приехме Община Шумен в добро финансово състояние. Приходите бяха събрани за деветмесечието на 80%. Наличностите по банковите сметки на общината бяха 31 млн. лева. Заварихме работеща система за финансово управление и контрол, която поддържаме и надграждаме. Всички местни дейности се финансират с необходимите им средства. Дългът на общината беше в размер на 23 млн. лв., като неусвоената част - 10 млн. лева. Заемните средства се използват за изграждане на улична инфраструктура.
Проблемите приемаме като предизвикателства - първото нещо, с което трябваше да се ангажираме, беше плащането на почти 3 млн. лева по загубено дело за 28% идеални части от хотел "Шумен". Към настоящия момент разрешихме чрез доброволно споразумение въпроса със съсобствеността, което Общинският съвет подкрепи. Друго предизвикателство се оказа акт за установено публично държавно вземане от МОСВ по проекта за пречиствателната станция. Актът беше за 6 млн. лева. Заведохме дело, като на първа инстанция решението е в полза на община Шумен.
- Инвестициите са факторът, който носи икономически растеж. Разширявате индустриалния парк с нови зони. Какви нови инвеститори чака Шумен?
- "Индустриален Парк Шумен" АД е акционерно дружество, в което акционери са Община Шумен с 40% участие и частен инвеститор с 60%. Общината участва с апортна вноска на земя, а частният инвеститор изгражда цялата инфраструктура - водоснабдяване, канализация, електрификация, снабдяване с газ, пътища. Това е един много успешен проект, пример за публично-частно партньорство. Индустриалният парк в Шумен е обявен за парк със стратегическо значение с решение на Министерския съвет на Република България. Територията му е с обща площ 2 308 декара и е разделен на 4 подзони. До този момент, създадените предприятия на територията на Парка, са в областта на машиностроенето и електрониката, информационните и комуникационни технологии, компютърната техника, електронни и оптични продукти, строителна дейност, търговия и услуги. Индустриалната зона се намира непосредствено до автомагистрала "Хемус" и логистично е недалеч от летище "Варна", от пристанищата във Варна и Русе, както и трансгранични транспортни коридори.
До този момент в Парка има изградени 28 предприятия, като изминалата 2023 година бе една от най-успешните за него. Закупените от инвеститори терени са с обща площ 800 343 кв. м. Паркът подготвя проект за разширение на Подзона C, като на потенциални инвеститори ще бъдат предложени 84 725 кв. м. площи.
Община Шумен е единствената община в страната, която получи средства от Министерството на иновациите и растежа за два индустриални парка. Първият е споменатият вече от мен, а вторият е изцяло частен парк.
- Засушаването се превръща в огромен проблем за България. Един от най-големите язовири у нас - "Тича" е с все по-малко вода. Водоемът, захранва Шумен, Търговище и Велики Преслав за питейни нужди, а същевременно се използва и за земеделско напояване. Вие вече бихте аларма, каква помощ от държавата ще получите?
- Язовир "Тича" е създаден като язовир за напояване. Поради режим на водата в град Шумен през 80-те години на миналия век, той е бил включен и като язовир за питейно-битови нужди. Решението тогава е било временно, но до ден-днешен няма друго решение. През последните дни беше включен изцяло новият довеждащ водопровод до Шумен и околните села, който е дълъг около 25 километра. С включването му очакваме да се икономисат близо 7 милиона кубика вода годишно, които до този момент изтичаха по компроментираната водопреносна мрежа. Тези мерки обаче не са достатъчни. По данни на МОСВ към края на месец октомври 2024 година полезният обем на язовира е 37%. Тенденцията е негативна, тъй като притокът към язовира е много по-малък от изразходваната вода от него. Необходимо е да бъде спряна водата за двата ВЕЦ-а, които са по поречието на река Камчия. За догодина да бъдат подавани много по-малки количества вода за напояване. Проблемът с водата трябва да се превърне в първи приоритет за решаване от държавата, тъй като поради климатичните промени, водата от повърхностните водоизточници рязко намалява и е необходимо да бъдат направени дълбоки сондажи за водовземане. За тази цел държавата трябва приоритетно да отдели средства за хидрогеоложки проучвания, за направата на дълбоки сондажи и за удълбочаване на съществуващите сондажи. При обсъждане на държавния
бюджет за 2025 година, трябва да се обърне внимание за тази основна необходимост за хората. Водата е благо, от което никой не трябва да бъде лишаван.
- Шумен е университетски център, притегателен град за младите. Каква е политиката Ви конкретно към младите семейства?
- За наша радост в Шумен има три университета - единият е педагогически с дългогодишни традиции, другият е филиал на Военния университет във Велико Търново, а третият е филиал на Медицинския университет във Варна. Трите университета, както и възможността за намиране на работа в града, поради бурното развитие на икономиката, привличат младите хора. Шумен и околните села са много подходящи за младите семейства, тъй като ние нямаме проблем с намирането на места в детските градини и училищата са на едно много добро ниво.
- На 19 ноември в Шумен общината и медия "Стандарт" организираме заедно дискусия "Бранд Шумен - Оттука започва България". Как културно-историческият туризъм ще се превърне в ресурс за икономическо развитие на града?
- В Шумен много се гордеем с факта, че тук е поставено началото на българската държава. Както е известно, на територията на областта се намират първата и втората българска столица - Плиска и Велики Преслав. Над град Шумен се извисяват величественият паметник "Създатели на българската държава" и Шуменската крепост. Всички тези исторически забележителности са много добра предпоставка за развитие на културно-историческия туризъм. Той се превръща във важен фактор и за икономическото развитие на региона. В града има четири обекта от списъка на 100-те национални исторически обекта в България. На наша територия е и намиращият се под защитата на ЮНЕСКО Мадарски конник. Туризмът е отрасъл, който подобрява имиджа на дестинацията и с нашата работа се стремим към това.
- Какво за Вас е "Бранд Шумен - Оттука започва България" и кои обекти от древното ни културно-историческо наследство ще развивате?
- Химнът на Шумен започва със стиха "Оттука започва България". Той звучи при всички тържествени поводи в града, знае се от децата на Шумен и те го пеят с гордост. Този бранд е утвърден отдавна на местно ниво, но е необходимо той да получи по-голяма популярност на територията на страната и в чужбина. Дигитализираме всички обекти от културно-историческото ни наследство. Общината спечели проект за това на стойност над 5 млн. лева на ниво концепция и престои подробната му разработка и реализация.
- Общината предлага целият НИАР "Мадара" да влезе в ЮНЕСКО. Какви стъпки ще предприемете?
- Има решение на Общинския съвет в Шумен, с което се предлага не само Мадарският конник, а целият национален историко-археологически резерват "Мадара" да бъде под закрилата на ЮНЕСКО. Причината за това е, че в резервата са се наслоили няколко култури - среден палеолит, неолит, каменно-медна епоха, тракийска, римска, византийска, старобългарска и ранно-турска. С право първите изследователи на историческото минало на древна Мадара са я нарекли "Българската Троя". През цялото време на своето съществуване, Мадара е култов център. Желаем част от участниците в 47-мата сесия на Комитета по културно наследство на ЮНЕСКО, които ще бъдат през 2025 година в България, да дойдат в североизтока. Да видят солниците в Провадия, Голямата базилика в Плиска, Мадарския конник и целия
НИАР "Мадара". И трите културно-исторически обекта имат реален шанс да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО. Ще подготвим писмо от кметовете на трите общини с искане към държавата - посещение на тези три обекта да бъде включено в плана на България за посрещане на високите гости от ЮНЕСКО.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com