Превръщат възрожденски къщи в галерии и ателиета
Китното подбалканско селце Тъжа е добре познато на любителите на планинските преходи и туристическите атракции. И заради природните и културни забележителности в региона, и поради географското си разположение.
С. Тъжа е вход към югоизточната част на Национален парк "Централен Балкан". Близо е дозначими за нашата история градове като Калофер (15 км.), Карлово (30 км.) и Казанлък (29 км.).
От тук започва красивото Тъжанско ждрело, формиращо най-югоизточните разклонения на природния резерват "Джендема", а удобни за туристите пътеки отиват до другия природен резерват - "Соколна" и хижа "Соколна". Тук са и най-преките туристически пътеки за върховете Ботев -2 375 м., Триглав (Кадемлия) -2 275 м. и Мазалат (Зли връх) - 2 197 м. Мястото дава старт и на най-прекия път до хижа "Русалка", а маркираната туристическа пътека води към билото на Стара планина, където се слива с Европейския туристически маршрут E-3.
Недалеч от с. Тъжа могат да се видят и две природни забележителности - водопадите Пръскалото и Търниченското пръскало.
Въпреки, че няма точна информация от кога датира селището, в землището му са открити много находки, свидетелстващи за живот още от тракийско време - голям брой тракийски могили, златни монети на Йовиан, Грациан, Валентиан I, Юстиниан и др. В западната част на селото е намерена голяма монетна находка от времето на Иван Александър.
Легендата за с. Тъжа тръгва от Русалийския поход, който е най-високият в Централния Балкан. Известен е още и като Марин проход, кръстен на името на сестрата на цар Иван Шишман - Мара. От тук тя е преминала за Одрин през 1393 година, за да стане част от харема на турския султан. Когато е била на най-високото място на прохода е помолила охраната да й позволи да се качи на върха, за да погледне за последно към България. От тогава този връх се нарича Мара Гидик (Хубавата Мара) 1 890 м. Погледнала от върха, свило й се сърцето и заплакала, а от тъжните й очи изтекла река, която хората нарекли Тъжа. Оттук идва и името на селото.
В миналото населението на Тъжа се е прехранвало предимно с животновъдство, земеделие и горски дейности. Днес местните жители са 1302.
В района има куп забележителности. Добър старт за туристическа разходка е античната и късноантична крепост "Манастира", която се намира в едноименната местност - на 3.36 km северозападно по права линия от центъра на село Тъжа. Построена е на равно място, като теренът върху който е разположена, е изкуствено издигнат. От запад и юг е ограничена от река Тъжа, която тогава вероятно е минавала по- близо до укреплението.
От крепостната стена на "Манастира" има запазени останки в източната част, достигащи до височина 2 метра от земята, а в западната- до 1 м.
В с. Тъжа част от възрожденските къщи са превърнати в галерии и ателиета за творци. Тук можете да разгледате уникална частна колекция от кукерски чанове, изработени от най - добрите майстори - звънари в България. Те участват на традиционния карнавал "Старчешка булка", който се провежда всяка година седмица преди Сирни Заговезни.
В селото се намира и неголяма, но богата частна ботаническа градина, наречена "Тайната градина на "Саша".
Друго интересно място в Тъжа е параклисът в парк "Аязмото", в който тече лековита вода. Там има и каптиран извор от римско време.
През селото минават влакове от Подбалканската жп линия. На мястото на старата спирка се усеща ретро атмосфера.
А на около 15 километра - в с.Скобелево е разположен и етнографският комплекс с розоварна "Дамасцена". Тук има щраусова ферма. На 17 км от Скобелево пък е атрактивният за спортен риболов язовир "Копринка".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com