Ново тракийско чудо може да има България. Това лято трябва да започват разкопките в откритата през април тракийска гробница в хасковското с. Текето. Тя у уникална, защото е третата със стенописи след Казанлъшката и Александровската.
Гробницата край хасковското село Текето е сред осемте археологически обекта в областта, които са в списъка по програмата за финансиране на теренни археологически проучвания и теренна консервация през 2023 г., допуснати за разглеждане и оценяване от комисия на Министерството на културата.
За геофизичното проучване на надгробната могила с гробница със стенописи при Текето с научен ръководител Георги Нехризов са заложени 23 540 лв. От РИМ – Хасково започнаха кампания за събиране средства за гробницата, като сумата е вече 23 788 лв.
Проучването й трябва спешно да започне, защото гробницата вече е била обект на иманярски набези. И колкото повече разкриването й се бави, толкова по-застрашена е. Екипът на доц. Нехризов е убеден, че гробницата при Текето е от величината на Александровска и първите находки ясно показват, че в нея със сигурност има разкошни стенописи.
Сред останалите обекти в Хасковска област са Разкопки на ранновизантийска крепост Kastra Rubra, западно от харманлийското село Изворово – 54 932 лв., Късноантична и средновековна крепост „Букелон“ при свиленградското село Маточина – 54 991 лв., Археологическо проучване в сектор Юг на праисторическия обект при Нова Надежда – 55 000 лв., „Светилище на нимфите и Афродита“ – сграда северно от нимфеума – 54 795 лв., Средновековен град Лютица – 55 000 лв., Теренно издирване – изследване на суровинни източници ни антични селищна структура в землищата на Ивайловград, с. Свирачи, с. камилски дол и Вълче поле – 23 947 лв., Теренни издирвания на археологически обекти в област Хасково, общини Хасково и Харманли, землища на селата Александрово, Преславец, Надежден и Бисер – 23 188 лв.
164 са общо археологичните обекти в списъка на министерството.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com