Нова перла в короната на древния Пловдив ще заблести официално от следващата седмица. Това е археологическият обект "Източна порта на Филипопол", реализиран по проекта "По крепостните стени на Филипопол". Церемонията за откриването ще се проведе на 19 ноември от 10 часа, предава Plovdiv24.bg.
Останките от Източната порта
В рамките на проекта е извършено реставриране и експониране на Източната порта на античния Филипопол с прилежащите структури: улица "Кардо Максимус" с частично възстановена колонада чрез анастилоза с част от наличния оригинален материал; останки от крепостни стени; каменни градежи на верижни сгради в субструктура; лапидарно експонирани мраморни и сиенитни фрагменти от различни строителни периоди. Автор на архитектурния проект е арх. Галина Пировска, археологическите проучвания са на археологът Мая Мартинова, а реставрацията е поверена на художник реставраторът Никола Стоянов.
Останките от Източната порта
Внушителна 13-метрова широка улица води към портата. Открити са важни артефакти, един от които е надпис на гръцки и латински, който разкрива, че строителството на портата е започнало по времето на император Марк Аврелий. Този надпис е откаран в София, но тук ще бъде поставено копие.
Така е изглеждала някога Източната порта
Проектът "По крепостните стени на Филипопол" стартира през 2022 г. и включва реставрация и консервация на два знакови обекта за Пловдив - Източната порта и Небет тепе. Финансирането на целия проект по ОП "Региони в растеж" е 6 996 594 лв., а съфинансирането от община Пловдив - около 2 милиона лева. Източната порта е финансирана с 2 790 000 лв. за строително-монтажни работи, 35 820 лв. за проектиране и 17 760 лв. за надзор.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com