Бонинската пещера е най-дългата плавателна пещера в България и е девета по ред в списъка на най-дългите български пещери. Позната е още с имената Бонинска дупка, Попската пещера и Сливовска пещера. Намира се много близо до село Крушуна в местността Сливов дол. Входът на пещерата е разположен на около 2.4 км югоизточно от последните къщи на Крушуна, като от селото до нея се стига по черен коларски път, проходим само с висока кола.
Входът на Бониска дупка е с размери 7.5 м х 3.8 м, дължината ѝ е 4530 м, общата денивелация е 55 метра (-22 м, 33 м). Пещерата е на две нива. Първият етаж на пещерата започва със суха пещерна галерия. Следват още две пещерни зали, също сухи, но след тях се простира езеро, което трябва да се премине с лодка. Има пълноводни години обаче, в които цялата галерия е изпълнена с вода чак до входа.
От другата страна на езерото има 8-метров праг, който не е трудно да бъде преминат по сухо време, но е нужно да имате стълба или въже. Като го изкачите ще се озовете в пещерна заличка с красиви но сухи синтрови езера и вкаменени водопади.
На второто ниво тече подземна река с много завои. Тя изтича през изворната пещера Маарата (Водопада) над Крушунските водопади. Това е доказано с оцветяване на водата по време на една от проучвателните ѝ експедиции.
Има периоди в годината, в които пещерата е цялата пълна с вода и непроходима. Подходящ сезон за посещение е краят на лятото и есента.
История на откриването
На 07.10.1925 г. Н. Радев проучва за първи път пещерата и нейната фауна. До 1972 г. е бил проучен само участъка до реката (Ив. Личков, “Академик” София). В периода 1974-75 г. пещерняци от плевенския клуб „Студенец“ проучват и картират 2.753 м, през 1978 г. по време на международната пещерна експедиция „Дружба’ 88“ се картират 133 м след полусифона по течението на реката. В периода юли-август 1985 г. леководолазите Илко Гунов, Милен Димитров, Валентин Чапанов и Александър Михов от пещерния клуб към „Кайлъшка долина“ в град Плевен преминават трите сифона по течението на реката и изследват последващата галерия – дължината на пещерата нараства на 4.015 метра. След 1990 г. същият екип преминава сифона срещу течението, проучва 515 м и пещерата достига актуалната си към момента дължина, пишат в сайта на пещерата.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com