Зайчи връх е възвишение в Сърнена гора, в подножието са две ямболски села - Кабиле и Дражево. В края на ІІ хил. пр. Хр. е имало скално светилище, а в подножието се е издигал античният град Кабиле.
Било е почти непристъпно и невидимо заради разположението на скалите. Достъп до него са имали само избрани - жреци и владетели.
Наречено е Зайчи, защото като се гледа отдолу, формата му наподобява симпатичното животинче.
Масово е посещаван по време на лятното слънцестоене. В скалите на светилището се вижда изсечен образа на богинята Кибела, яхнала лъв. На 21 юни образът се огрява от слънчевите лъчи, а камъните започват да сменят цветовете си - през яркочервено, оранжево и жълто.
Върхът лекува, твърдят местните. Магнитното поле на Зайчи връх е 7 пъти по-силно в сравнение с нормалното за планетата. Нормализира се кръвно налягане.
Изкачването на върха не е лесно. Първата част от пътя минава по наскоро изградени стъпала, от които се вижда долината и руините на Кабиле. Преди върха има и втора панорамна площадка.
Името Кабиле идва от богинята Кибела. Строен е в халколитната епоха, през античността е разрушен. Издига се отново, а през 342 г пр. Хр. е превзет от Филип Македонски, Александър Македонски го превръща във военен гарнизон.
Разцветът на града при траките, когато е една от резиденциите на царете от Одриското царство, когато се секат монети с лика на древногръцките богове Аполон, Артемида, Херакъл и Атина.
Градът е бил владение на римляните, а след приемане на християнството става епископски. Следи от две базилики са запазени и днес.
Музеят на Кабиле е само на 7 км от магистрала "Тракия". Сред уникалните експонати там е миниатюрна бронзова фигура, която наподобява на скулптурата "Мислителя" на Роден, съдове още от времето на Троянската война. Открит е и договор между вдовицата на Севт III и владетеля на Кабиле Спарток
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com