Погребана ли е египетската богиня Бастет в Странджа? Кои от съдбините на Римската империя за решени в древния СПА-център в Деултум. Благословен ли е Александър Македонски от оракула на Перперикон, за да завладее света? Това са само няколко прашинки от хилядите легенди за Чудесата на България, които като българи пазим. Най-голямата кампания за опазване и популяризиране на културно-историческото наследство у нас "Чудесата на България", реализирана от "Стандарт", навърши 10 години. През всяка от тях работехме за спасяването, възстановяването и популяризирането на древното българско наследство - крепости, съкровища, традиции, 57 000 артефакта от 7 епохи. Много от символите на България днес вече са атракции, посещавани от стотици хиляди туристи. Ще продължим да правим всичко това и занапред. Но в юбилейната 2020 година на кампанията "Чудесата на България" "Стандарт" иска заедно с вас, нашите читатели, да събере и разкаже и легендите за Чудесата. Особено за по-малко познатите от тях. А такива има във всеки град, във всяко село. Разкажете легендата за българското чудо във вашия край - такава, каквато я знаете от майките или бабите си. Изпращайте ни легендите на имейл: [email protected]. Ние ще ги публикуваме. Не забравяйте да изпратите и своя снимка, както и координати за обратна връзка. Нека заедно разкажем приказките на скритата България.
- Колоните нямат твърда основа, кухи са отвътре и наподобяват тръби, пълни с пясък
- Момък издал тайната на боговете, за да спечели любимата си
Каменен лъв лежи до замръзнал фонтан. До тях са "Стражите", "Камилата" и "Трона", изваяни от скала с вкопани миди. Преди милиони години морето е било доста по-навътре в сушата. Затова и природният феномен "Побитите камъни", известен още като "Каменната гора" е разположен на около 18-20 км от Варна и на няколко километра от Белослав. "Побитите камъни" са известни като сакрално място от дълбока древност. Когато пристъпите сред тях времето сякаш спира. Въздухът не се движи,
тишината е оглушителна
- въпреки че оживеният път е на един хвърлей място.
За първи път каменните скулптори са документирани през 1829 г. от руския военен кореспондент В. Тепляков. Обявени са за природна забележителност от 1937 г. През годините са били изследвани от множество учени. През 1854 г. проучване прави англичанинът. Хамилтън. На следващата година са документирани от сънародника му Т. Спрат. По-късно са били предмет на проучвания от чешките братя Шкорпил и българските учени Г. Златарски, П. Бакалов и др.
От хилядолетия природата извайва каменните късове, за да ги превърне във впечатляващи скулптури, наподобяващи хора, животни, чудовища, митични същества.
Най-известният и атрактивен за туристите е ансамбълът "Дикилиташка група". Някои от колоните в нея са счупени на две или три части, други лежат на земята, сякаш са били изтръгнати от местата си, трети образуват интересни скулптурни групи. "Страшимировската група" също е много впечатляваща. Групите "Слънчево" и "Баново" са разположени в околностите на едноименните села и също имат своето очарование.
Музеят под открито небе
който посещават туристите, включва централната група Побити камъни, но съществуват още 17 по-малки групи, като едната от тях е два пъти по-голяма от централната и се намира край град Белослав. Общо Побитите камъни се простират на внушителната площ от 50 кв.км. Едно от най-интересните неща, е че тези колони нямат твърда основа, кухи са отвътре и наподобяват тръби пълни с пясък. Местността, в която са разположени природните феномени, е една от двете естествено формирани пустини в Европа, като другата е пустинята Табернас в Испания.
За произхода им има множество теории. Старите хора още разказват приказки как Побитите камъни са изваяни от митични чудовища. Учените обаче обединяват хипотезите в две главни групи - с органичен или неорганичен произход. Според най-популярното предположение за техния произход, в този край преди 50 млн. години е било Лютевско море. С течение на времето водата се оттеглила от тези места и останали
три пласта от морското дъно
- глина, пясък и варовик. Впоследствие, под влиянието на атмосферните условия варовикът започнал да се разрушава и наситената с него дъждовна вода слизала в долния пласт с кварцов пясък, споявала се с него и от горе надолу в продължение на 10 млн. години са започнали да се образуват каменни колони с причудливи форми.
Голяма част от колоните отвътре са кухи. В тази връзка има теория, че в района е имало тропически дървета, около които природата е нанасяла пясък и варовик и след изгниването на дървесината са останали вътре кухини. Друга трактовка предполага, че камъните са останки от гигантски коралови рифове отпреди милиони години. В подкрепа на тази хипотеза са намерените вкаменелости на морски организми. Според трета хипотеза пък целият район е бил обвит в огромни скали и когато е придошла морската вода, тя е започнала да ги разрушава вследствие ерозията. С течение на времето са останали само сърцевините на скалите - най-здравите части - под формата на каменните колони.
Малко известен факт е, че в кариерите на Белослав може да се проследят в напречни разрези различните етапи от образуването на феномените.
За "Побитите камъни" се разказва легендата, че титани, подчинени единствено на морския бог, пазели мястото. В селцето наблизо живеел млад мъж и на него Бог му се явил и му разкрил името си, но трябвало да пази тайната, за да има вечен живот. Момъкът се влюбил в красива девойка, но тя била
обречена за съпруга на титаните
Любовта на двамата била толкова силна, че младежът се осмелил да поиска ръката й от господарите. След като дълго мислили, решили да му я дадат, но ако разкрие тайната на Бог. Божеството обаче видяло всичко отгоре, ядосало се и с първия слънчев лъч ги превърнало в камъни. Момъкът прегърнал любимата си и под краката им бликнала лековитата вода. Сега този извор се намира на около два километра от феномена и според местните лекува болни бъбреци.
Кръговете на живота
В местността Побити камъни има два кръга: видим и философски - кръг на живота. Видимият кръг се счита за изключително силна енергийна зона. Преди близо 30 години българският проф. Владимир Иванов направил енергиен кръг. Превърнало се в традиция при влизането в него всеки да си пожелава по нещо. Философският кръг или кръгът на живота включва няколко колони: "Сърцето", "Камъкът на божествената любов", "Семейството" (мъж, жена, дете и кученце), "Щъркелът".
Декор за най-скъпия филм
На входа на Побитите камъни можете да видите и част от декора на най-скъпия филм, сниман в България - "Конан Варванина" (2011). Бюджетът му е 100 милиона долара. Природният феномен обаче не за първи път привлича оператори и режисьори. На това място е снимана и сцена от филма "Осъдени души" - лагерът за болни хора.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com