Крушунските водопади - магнит за туристи от Румъния

В живописния район има конни маршрути и бликаща минерална вода

Крушунските водопади - магнит за туристи от Румъния | StandartNews.com

Една от най-популярните природни забележителности у нас стана магнит за румънците. През изминалата година 80 000 туристи са посетили Крушунските водопади, каза за БТА кметът на община Летница д-р Красимир Джонев. Водопадите, които според сезона сменят цвета си, дават тласък на туризма, който е от най-приоритетните отрасли на икономиката в общината.  
В нея има около 20 къщи за гости, два хотела и обекти тип "стая зя гости" - 15, общо с около 400 места леглова база. Най-много са в село Крушуна, като там миналата година са категоризирани две къщи за гости с капацитет 11 стаи с 22 легла. 
Реализираните нощувки през 2024 г. са 4850.


Общият брой на категоризираните заведения за хранене и развлечения в община Летница са 17 с капацитет 970 места.

  • Голямата атракция

"Ако не са румънските туристи не запълват къщите за гости, тази дейност на територията на общината залязва", посочи Джонев.
Общината планира развитието на региона с изграждането на нови атракции за туристите. 
Ще бъде направена и нова пътека, дълга 400 метра. "Тя ще води до място за наблюдение на птици, на Дунавската равнина, а в ясно време погледът може да стигне чак до Дунав. Начертали сме маршрут и пътеката ще направим с нашите работници", добави кметът.
Той има амбицията да развива туризъм през четирите сезона като шанс за плановете му дава и минералната вода в Крушуна. 


"За съжаление, инвестиционният интерес е нулев, тъй като дълбочината на изпомпване е 200 метра, изисква се помпа с голяма мощност и сериозни разходи на електроенергия. Това обаче е голяма възможност, тъй като говорим за вода 60 градуса, 15 литра в секунда дебит, с 11 промила минерализация", коментира кметът Джонев.
По думите му през последните години като туристическа дестинация се развива близкото село Кърпачево, където туристите намират спокойствие и се наслаждават на характерен български стил, типичен за Ренесанса.
В Кърпачево има и няколко конни туристически маршрута. Интереса на хората провокират и събитията, обученията и семинарите, които се организират в старата мелница, която бе превърната от сдружение "Деветашко плато" в Културно-информационен център, добави кметът д-р Красимир Джонев.

  • Легендата разказва за ястреб мишелов 

Районът е свързан с легендарната птица коршун, дала името на едно от селата на Деветашкото плато и на водопадите. Коршунът е вид едър ястреб мишелов, известен още с името каня.


Легендата разказва, че преди хиляда години ястребът бил овчарче, което все забравяло да напои агънцата. Само когато завалял дъжд, агънцата протягали муцунки към небето, за да утолят жаждата си. На Господ му омръзнало от немърливото овчарче и веднъж, гледайки как агънцата умирали от жажда, решил да го превърне в коршун. Господ така се ядосал на овчарчето, че решил да засили наказанието - само веднъж в месеца коршунът да вижда водата като истинска вода и само тогава да може да пие.


Оттогава до ден днешен коршунът все лети над вода, над Крушунските водопади, а водата му се вижда като кръв и той пищи пронизително и драматично. В останалите дни коршунът чака дъжд да завали от небето, за да утоли вечната си жажда. 
В района на водопадите има останки от средновековни килии. Част от скалните ниши са били използвани като обител на монаси исихасти през 13-ти и 14-ти век и са запазени и до днес.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай