- Скалната пирамида се свърза с името на Вълчан войвода и затова мястото е известно под името Вълчаново кале
"Лъвската глава" е невероятно природно творение, причудлив скален феномен, който наподобява профил на спяща лъвска глава.
Намира се във високите части на резерват Ропотамо. Може да се види по пътя Созопол - Приморско, както и при разходка с лодка по река Ропотамо.
За да се стигне до скалите, се върви по маркирана пътека. Трябват завидни катерачески умения. Опасно е, защото има много змии.
Древният град Ранули е бил разположен на хълма, където е "Лъвската глава". Останките от крепостната стена ограждат площ от около 30 000 кв.км, което го прави един от най-големите крепостни градове в България.
Строен е първо от траките, а впоследствие дострояван от римляни, византийци и българи. Открити са в скалите големи каменни топки с еднакви размери. Използвали са се като катапулт за отблъскване на нежелани гости.
Легендата разказва, че от върха на "Лъвската глава" се спуска дълбок кладенец, в който има затрупано голямо златно имане. Прочутият хайдутин Вълчан войвода подмамил турски кораб, пренасящ много злато в устието на реката, където го подпалил, а златото пуснал в кладенеца.
Иманярите години наред търсят скритото имане в скалите. Не са редки случаите, когато нощем от "Лъвската глава" се виждат светлини.
Пещера на жреца е имало в скалите по време на траките. Оттам той наглеждал траките, а те му се кланяли като превъплъщение на бога-слънце.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com