Демис Русос почина на 68 в Атина в деня на изборите
Демис Русос, който цял живот възпяваше любовта с феноменалния си тембър, отлетя към рая. Гръцкият славей, роден на 15 юли 1946-а в Александрия като Артемиос Вентурис в семейството на архитекта Йоргос и египтянката от италиански произход Нели, в неделя на зазоряване е починал в Атина. Дъщеря му, която живее в Париж, е потвърдила пред "Фигаро" печалната новина. И е уточнила, че семейството е изчакало финала на изборния ден в Гърция, за да съобщи за смъртта на световноизвестния певец и композитор. "Изгубих много голям приятел", изплака вчера голямата Нана Мускури. Артистът, който в последните десетилетия на миналия век правеше по 150 концерта на година, не дочака победата на Сириза. Той обаче никога не е криел левите си убеждения.
Според непотвърдена до вчера информация, от миналата зима насам Русос е бил на редовни консултации в онкологичен диспансер. Демис открай време води неравна и тежка битка с килограмите и вероятно доста от здравословните му проблеми са заради наднормено тегло. Той обаче често се самоирониза, че страстта му към деликатесите е неукротима. През 1985-а Демис тежи 146, по-късно успява да ги свали до 110. Пише книгата A Question of Weight, в която с помощта на своята приятелка Вероник Скавинска откровено описва борбата с кулинарията и тънкостите на диетологията. В един момент той успява да промени тотално имиджа си - става значително по-строен, намалява някогашната си библейска брада и носи косата си на опашка.
Всъщност Демис започва да отслабва след изумителния стрес, който преживява с третата си съпруга - той и Памела се оказват в самолета от Атина за Рим, който е похитен от терористи. Пет дни певецът и жена му са в плен. Тогава се отървава от 50 килограма за три месеца. "След тази ужасна случка осъзнах, че животът е красив и безценен", споделя Демис, който дели времето си между Гърция и Франция, където има елегантен имот в парижкото предградие Ньой.
От Александрия до световната сцена
Народната музика, в която звучат арабски мотиви, изпълва детството на момчето. Артемиос влиза в хора на гръцката византийска църква, където за пет години овладява китарата, пианото и тръбата. Това се случва по време на Суецката криза през 1956-а, която принуждава семейството да се завърне в историческата си родина Гърция.
За да изкара пари, Демис започва да свири с първата си група "Идоли" по кабаретата на Атина. Една вечер се налага да смени вокалиста - и необикновеният му тенор веднага завладява публиката. През 1966-а Демис се запознава с Вангелис Одисеас Папатанасио и Лукас Сидерас. През 1968-а под прожекторите излиза новата им банда We Five. Рокът, който те "произвеждат", звучи много артистично и елегантно - без излишни жици и забивки. Напускат Гърция, за да завладеят света, решавайки, че пътят им минава през Лондон. Но не попадат в британската столица, защото митничарите на ферибота отказват да ги пуснат в кралството без работни визи. Така младоците се оказват в Париж навръх студентските вълнения срещу генерал Дьо Гол. Възможностите им за пробив във френската музикална индустрия са откровено нищожни. Тогава решават да играят ва банк и искат среща с мениджърите на компанията "Фонограм". Маститите бизнесмени ги предупреждават, че имат право само на един опит. Юнаците, които живеят и записват в мазе от четири квадратни метра, се заричат, че няма да изпуснат късмета си. Така Вангелис сътворява "Дъжд и сълзи". Компанията обаче затваря в деня, в който гърците чукат на вратата й с готовото парче. Независимо от това "Дъжд и сълзи" оглавява класациите седмици наред. Елитният продуцент Лу Рейснър е този, който ги кръщава Aphrodite's Child. Вангелис иска да излязат на английския и американския пазар - така се появява албумът "666". Три месеца по-късно децата на Афродита се разделят.
Демис създава сам песните за първата си солова плоча. Дебютният му албум On the Greek Side of My Mind веднага влиза в топ 5 в Италия, Испания, Франция, Холандия, Германия и Скандинавия. Сингълът му "Ще танцуваме" е хитът на лятото през 1971-а. Меломаните аплодират великите му хитове - Rain and tears, Goodbye my love, Souvenirs... През 1973-а събира 150 000 в "Маракана" в Рио де Жанейро. До този момент само Франк Синатра регистрира подобен триумф. Русос вече е световна знаменитост - през следващите три години записва 380 концерта в 18 страни, участия в 120 тв шоута и 180 радиопредавания, три албума, 9 милиона продадени плочи, половин милион километра - 400 000 със самолет и 100 000 с кола. През 1976-а подновява сътрудничеството си с Вангелис, който композира и продуцира няколко от песните в албума Magic (1977). През 90-те Демис преживява истински ренесанс с албумите Insight, In Holland и Immortel. Пее на 7 езика. Късните му шлагери са микс от фолклор и електронна музика. Силно религиозен, Демис често пее в различни църкви в Гърция и по света. "Исус Христос проповядва любов - и аз съм негов последовател", мотивира се той.
Три брака и две деца
Русос има три брака и две деца. Моник ражда Емили, а Доминик през 1975-а го дарява с дългоочаквания син Сирил. Демис е известен с това, че щом се влюби, предлага сватба на избраничката си.
Известно време Русос и домочадието му пребивават в Монако. През 1979-а певецът наема разкошно имение в Малибу, където се отдава на заслужена ваканция. Още повече че в Америка той има само един златен диск и не е особено популярен извън гръцката диаспора. Но в Европа и Латинска Америка публиката го обожава. Русос е гражданин на света - така се казва и албумът му, излязъл през 1980-а.
През 1995-а Демис беше почетен гост на "Златният Орфей" в отдавна несъществуващия летен театър на Слънчев бряг. Изнесе прекрасен рецитал - с вечните си шлагери и широки одежди.
На 2 март 2006-а пя в зала номер едно на НДК. Тогава той сподели аплаузите с Лили Иванова. Примата обаче се подразни от този факт и за да докаже, че не е добра идея двама световни артисти да излязат в една и съща вечер на една и съща сцена, направи втрещяващо двучасово шоу - нейна запазена марка.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com