Фурор от Долене! Село с 9 жители сложи лимит на туристите

В етно селището има галерии, посветени на селскостопанския труд

Фурор от Долене! Село с 9 жители сложи лимит на туристите | StandartNews.com

Едно най-известните и китни села в Югозападна България постигна фурор, какъвто само една малка част от големите ни градове успяха. Много от туристите, посетили петличкото с. Долене се завръщат, за да се насладят на красивата природа и забележителностите около селото. Интересът и напливът от гости обаче е толкова голям, че местните жители да въвеждат мерки за контрол на туристопотока. Другата основна причина за мярката, е тесният път до селото. 
От 31 март Долене въведе квоти срещу свръхтуризма. На ден тук ще се допускат до 400 гости. За целта ще се изисква предварителна резервация за посещение на мястото, което ще става през сайта на Долене и социалните мрежи "Фейсбук" и "Инстаграм".
"През последните години има все повече туристи, не само от България, а и от други страни. Най-много са от съседните - Сърбия, Северна Македония, Гърция. Имаме посетители и от Германия, Израел, Япония, Аржентина, Мексико и др.", заяви пред "Стандарт" Борислава Липийска, представител на етно селището. 

Понякога селото посреща и по около 2000 гости.
"Всеки е добре дошъл, но нашата цел е всеки да получи лично отношение и един приятен разговор - нещо, което масово отсъства", каза още Липийска. Мисията на стопаните е не само да привлекат едноктратно туристи, а гостите да усетят истинската тръпка и удоволствие от посещението си в Долене.
В етно селището, което представлява по-голямата част от Долене, всяка година се полагат усилия то да изглежда привлекателно, представяйки и различни активности. В него могат да бъдат разгледани различни тематични галерии, посветени на селскостопанския труд, както и ресторанти, които предлагат традиционна местна кухня. 
В момента се подготвя засаждането на 80 000 цветя и дървета. В етно селището, което се простира на площ от около 120 декара, работят 30 човека - персонал и екскурзоводи, които са предимно млади хора. Цената за посещение на галериите е 8 лв. В Долене има Галерия на цветята, Галерия на билките, в които се правят терапии с цветни разновидности и се дегустира чай. Отделно има къщички за опитване на месни и млечни продукти, които са производство на местни жители.  


В Долене няма хотели и къщи за гости. Целта е природата да бъде максимално запазена.
Туристите могат да отсядат в района на Петрич и околните села.
Селото се споменава в османски данъчни регистри от 1570 и 1665 година. Според първия документ в Долене живеят две мюсюлмански и 12 християнски домакинства. През периода XVI - XIX век в него се провежда прочутият Долянски панаир - един от най-големите в европейските предели на Османската империя. През 1858 година в Долене е построено училище. Учениците са били около 30 и са се обучавали до четвърто отделение, което днес отговаря на гимназиалното образование.
В началото на 19-ти век в Долене е изградена и черквата "Св. Богородица". В средата на 18-ти век в селото са живеели стотици жители, но днес по списък те са едва 9 човека. Старите къщи са почти напълно разрушени, а животът в селото сякаш е спрял.
Със задачата да му даде втори шанс и да запази историята и красотата на Долене се захваща Стефан Липийски. През 2018 г. той започва инициатива по реставрация и облагородяване на селото. С идеята да бъде запазена красотата и историята му, към неговата кауза се присъединява и дъщеря му Борислава Липийска. „Всъщност идеята за реставрацията на селото възникна през 2014 г. Замисълът беше да се направи така, че то да запази богатата история на Долене и в същото време да бъде атрактивна дестинация за туристите“, коментира Липийска. През първите две години те се впускат в изследване на архиви за това как е изглеждало селото в миналото, с какво са се занимавали хората, как са живяли. На базата на всичко, което откриват, те започват да пресъздават алеи и къщи по образци от миналото.

Така сформират екип от около 20 човека, започвайки да превръщат Долене в еко селище, което с годините става все по-предпочитано като туристическа дестинация. “С течение на времето всичко, което направихме започна да се оценява от все повече и повече хора. Това ни стимулира да продължим, като се вслушвахме в техните препоръки и съвети. По този начин достигнахме днешните резултати“, припомни Борислава. 
Посетителите могат да видят различни къщи - тази на селското стопанство, къщата на цветята, къщата на билките и др. Това, което омагьосва безспорно всички туристи, са панорамните гледки към Пирин и населените места в подножието на Огражден планина. Разходките из околностите предоставят възможност за пълноценен отдих.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай