Посрещането на първия юлски изгрев е специална, само българска традиция, която няколко поколения отбелязват вече близо 40 г.
Утрото на седмия месец се превръща в празник заради една песен – „July Morning" на „Юрая хийп“. В годините на соца тя събира бунтарите, хипарите, рокаджиите, които няма как по друг начин да кажат своето „не“ на системата и да поискат свободата си, освен да развеят коси на хитовото парче на Джон Лоутън.
Градските легенди, повлияни, разбира се, от филма "Коса", свързват началото на традицията да се посреща юлския изгрев с едно момче от Варна. Някъде през 80-те в нощта срещу 1 юли Тяната трябвало да стои на пост в някаква казарма в някакво забутано място в страната. Докато броял минутите до края на караула, той мислел за своите приятели във Варна, които в този момент се радвали на свободата, а с наближаването на изгрева в остриганата му глава му все по-силно звучало рок парчето на Джон Лоутън. Тогава Тяната решил, че човек никога не бива да бъде затворен и сам да посреща юлския изгрев. И в нощта преди първото си юлско утро на свобода - май било през 1986 г., събрал приятелите си на една поляна в Морската градина във Варна, която и до днес се нарича Джулайската.
С всяка следваща година съмишлениците на Тяната и компания ставали все повече, а първото юлско утро се посрещало не само в Морската столица, но и във всяко кътче, където има вода - море, река, езеро...Или пък на някой връх, откъдето човек може да се наслади на първите лъчи на слънцето. Освен купон, в очакването на юлския изгрев младите обменяли идеи, говорели за музика и книги, понякога дори имало литературни четения на любими поети.
С времето хипитата открили идеалното място за посрещане на изгрева - най на изток, там, където слънчевите лъчи огряват първото кътче от българската земя - Камен бряг.
За тази традиция научава и вокалистът на легендарната банда Джон Лоутън, който е изумен, че песента му се е превърнала в химн на свободата. За първи път през 2007 г. с първите лъчи феновете чуват "July morning" на живо, на скалите на Камен бряг, където морето и небето се сливат в едно.
Защо Камен бряг е толкова специално място?
Там няма бели пясъци, а отвесни скали. Морето не е кротко и гальовно, вълните мощно се бият в твърдината, а вятърът развява косите. Но който веднъж е бил, винаги ще иска да се върне отново заради тръпката да си в едно със суровата природа.
Джон Лоутън също пожелава да се слее с мястото - премества се да живее в селото през последните си години и пожелава да бъде погребан там.
Магнит за хората, които не пропускат посрещането на първото юлско утро, става Огънчето. Там, през метална тръба свободно изтича газ с малък дебит, който гори "вечно". Единствено пороите и силният вятър могат да го угасят. Докато не бъде запалено отново.
На около 3 километра се намира националният археологически резерват Яйлата. Територията му е върху 300 декара на голяма скална тераса, която се издига на 50-60 метра от земята. В околността на резервата са открити над 100 пещери, в които е доказано, че са живеели хора още през 5-ото хилядолетие преди Христа. Има и три некропола.
Там гнездят над 50 вида птици и минава Виа Понтика - един от основните пътища за миграция на прелетните птици. Срещат се и 19 вида редки и застрашени от изчезване растения. През ранновизантийския период е имало скален манастир, подобно на Аладжа.Може да се видят останки от ранновизантийска крепост, строена по времето на император Анастасий - V-VI в.от н.е.
Наблизо са плажовете на Русалка, уютното рибарско село Тюленово, природният резерват Тауклиман, най-красивия плаж в България - Болата, нос Калиакра.
Днес Джулай Морнинг е сред празниците в културния календар на Община Каварна. Тази година Камен бряг посрещна първото юлско утро с Рони Ромеро, а неговата поява на сцената бе предшествана от рок маратон. Рони и компания изпълниха най-големите хитове на "Рейнбоу" и вечната класика - песента "July morning" на "Uriah Heep".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com