Българската Троя – мистичната Мадара, получава подкрепата на държавата за включване в списъците на ЮНЕСКО за закрила на световното културно наследство. Към Мадарския конник, който е под защитата на световната организация от 1979 г., страната ни ще подготви документите и на целия Национален историко-археологически резерват „Мадара“.
ВИЖ ОЩЕ: Министър Найден Тодоров: Новото Възраждане на България започва от Шумен
ВИЖ ОЩЕ: Славка Бозукова: Бранд Шумен е разказ за гордост и национално самочувствие
Това е един от многобройните резултати на дискусията „Бранд Шумен – оттука започва България“, която Общество „Културно наследство“ – българският представител на най-голямата европейска организация за опазване на културното наследство Европа Ностра, медия „Стандарт“ и община Шумен организираха днес в града.
ВИЖ ОЩЕ: Шумен с грандиозен проект за Българската Троя
ВИЖ ОЩЕ: Ирена Георгиева с 5 съвета за бум на туризма в Шумен
Специално участие в нея взеха министърът на културата Найден Тодоров, зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева, областният управител Бейнур Ахмед, народният представител от ДПС-Ново Начало Айсел Мустафова, представител на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, районният мюфтия Месут Хасанов, кметовете на Каолиново Нида Ахмедов, на Велики Преслав инж. Янко Йорданов, историци, археолози, представители на туристическия бизнес и неправителствените организации, на университетите и медиите.
ВИЖ ОЩЕ: Откритие в Шумен променя историята. Съобщават го на форум на "Стандарт"
Нови обекти в ЮНЕСКО
Още първите изследователи на Мадара са нарекли тези земи Българската Троя, подчерта кметът проф. Христо Христов, който бе домакин на мащабния форум. Той отправи предложението за включване на НИАР „Мадара“ в ЮНЕСКО и получи пълната подкрепа на министъра на културата.
ВИЖ ОЩЕ: Проф. Христо Христов: Чудесата на Шумен са шанс за развитие
ВИЖ ОЩЕ: Д-р Александър Горчев: Правим Кирило-Методиев маршрут с учени от БАН
Първата и втората български столици – Плиска и Велики Преслав, трябва да са в ЮНЕСКО, категоричен бе Найден Тодоров. Те ще са сред българските предложения за нови обекти в ЮНЕСКО заедно с първия град в Европа – Провадия Солницата, и Голямата базилика в Пловдив.
Проф. Христов отправи покана гостите на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която ще се проведе от 6 до 16 юли 2025 г. в България, да посетят Мадарския конник, НИАР „Мадара“, Златната църква на цар Симеон във Велики Преслав, преславския музей, който пази легендарното Преславско златно съкровище, местността „Патлейна“, където има древен манастир от 9 век и Провадия Солницата. Министър Тодоров прие да включи шуменските чудеса в туровете на гостите от цял свят.
Разказ за гордост и национално самочувствие
Бранд Шумен е разказът, за който започва още от най-дълбока древност - от средния палеолит, през неолита, тракийската, римската, византийската, старобългарската и ранно-турската, та чак до днес. Разказ, който минава през толерантността чрез символите и на Голямата базилика в Плиска, и на легендарната Томбул джамия, посочи Славка Бозукова, председател на Общество „Културно наследство“ и издател на медия „Стандарт“. И допълни: „Разказ, който е вълнуващата история за началото на българската държава, за легендите за Плиска и Велики Преслав“.
Това е разказът, който освен че носи гордост и национално самочувствие, донася ново развитие за региона чрез културен и поклоннически туризъм, чрез иновации от младите, категорична бе Славка Бозукова. Тя получи от кмета проф. Христо Христов специалното отличие на Шумен – плакет на Мадарския конник, глобалният символ на България.
Чудесата на Шумен стават дигитални
Иновативен проект за туризъм прави Шумен съвместно с община Каспичан, съобщи кметът проф. Христо Христов. Проектът е за над 5 млн. лв.. Той е за културен туризъм и природни дадености. Включва развитие на регионален културно-исторически продукт, иновативни туристически услуги, виртуална реалност, добавена реалност, туристическа дигитална градска инфраструктура.
По този проект всички Чудеса на Шумен ще имат своя дигитален вариант, за да бъдат лесно достъпни и с много информация както за родните туристи, така и за чужденците.
Министър Найден Тодоров: Дигитална платформа Бранд България
Новото Възраждане на България започва от Шумен, каза министър Найден Тодоров. Бранд Шумен е нещо огромно, което връща нашата гордост в самите нас, подчерта той. И съобщи голяма новина – Бранд България ще има своята дигитална платформа, в която ще са събрани всички чудеса, включително българските филми. Платформата ще бъде разширена с всички балкански чудеса. В момента се водят разговори с държавите от региона и се търси финансиране.
Подобна мащабна платформа, но в туризма прави и нашето министерство, съобщи ресорният зам.-министър Ирена Георгиева. Платформата ще включва места за настаняване и конкретни маршрути. Тя също ще бъде разширена с Бранд Балкани, за реализирането на който министър Евтим Милошев предприе обиколка в региона и срещи с колегите си.
Парите за разкопки – приоритетни обекти и средства за 3 години
Обрат в парите за археология прави министър Найден Тодоров. Той подготвя изцяло нов модел на финансиране на разкопките. Имаме научна и културна археология. Научната са откритията, културната – социализацията им. Такова разделение трябва да има и във финансирането, обясни министърът.
Парите за разкопки вече няма да са на принципа който превари. Ще се предвиждат средства за няколко години напред – поне 3. Специална комисия ще определи приоритетните обекти, на които ще се дават. Така учените ще могат бързо да разкрият и социализират Чудесата с огромен потенциал за Бранд България и новата визитка на страната ни.
Много е грозно първата българска столица Плиска да се бори за финансиране за разкопки. Това е краят на една нация, възмути се министър Найден Тодоров.
Славка Бозукова се обърна към Айсел Мустафова с молба да съдействие в парламента да се осъществи среща между министър Найден Тодоров и народните представители с ресор култура, за да се задействат максимално бързо идеите за защита и разкритие на културното наследство. Г-жа Мустафова се ангажира с подкрепа.
Форумът започна с прекрасното изпълнение на децата от хор „Бодра песен“ към Обединен детски комплекс Шумен. И завърши с тържествения химн на града „Оттука започва България“, изпълнен с акомпанимент на китара лично от неговия автор Асен Масларски. Цялата зала бе на крака.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com