* Неразказаните истории по правите улици привличат интереса на туристите
* Мащабни проекти преобразиха Града под липите
Стара Загора се преобрази през последните години. Старозагорци и гостите на града се радват на изцяло пешеходна зона, обновен парк "Митрополит Методий Кусев" (Аязмото), ремонтирана Станционна градина и новоизграден парк "Артилерийски".
Всичко това превръща Стара Загора в предпочитано място за живеене и атрактивна туристическа дестинация. Реализирани са и в момента са в процес на работа редица мащабни проекти, които допринасят за повишаване на стандарта на живот в града. Те са свързани с ремонта на ВиК-мрежата в старозагорския квартал "Самара-1", изградените нови две кръгови кръстовища на бул. "Славянски", подменен е автобусният и тролейбусен парк. Общината е спечелила проект за закупуване на 33 нови електробуса. Плувният басейн е изцяло ремонтиран, велоалеите са изградени.
Голямата атракция са безплатните градски турове от поредицата "Стара Загора - неразказани истории по правите улици", стартирали през юли по инициатива на Община Стара Загора и Туристическия информационен център.
Екскурзоводи разхождат жители и гости, за да разказват неразказани истории за сгради, улици и хора, живели преди повече от 100 години в този романтичен град на мечтите.
На тези турове може да се научи историята на Строителния техникум, сега Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Лубор Байер". Сградата е прясно възстановена отвън и отвътре.
Тя е една от сградите, строени непосредствено преди Освобождението на Стара Загора и е била Мъжката гимназия. В нея са учили десетки писатели, поети, инженери, адвокати, лекари и артисти. По време на Балканската война на това място е бил щабът на армията, после той се превръща в лазарет. По-късно това училище е "произвело" кадрите, които са построили и възобновили днешния град.
Разказва се какво е уникалното на сградата, как е изглеждала преди ремонтите и осъвременяването й, тъй като е паметник на културата от местно значение. От къде е часовникът й, чието клепало се е чувало в целия град. Защо е избран точно орел да бъде на постамента в центъра на Стара Загора пред Пощата.
Екскурзията минава пред сградата на Ловния дом, а гидът разказва интересни и непознати истории - как отначало ловците са били дузина, но само за няколко години са достигнали 800. А още по-любопитно е, че в приземния етаж навремето се е помещавало казино.
Едни от най-любопитните легенди са за Пожарната: как преди много време пожари са се гасили с конска тяга и бъчви с вода, как в целия град е имало само 11 пожарникари. Много по-късно се доставят автомобили и техника, а пожарникарите се удвояват.
Маршрутът минава през ъгловата красива реставрирана къща, която се оказва, че е била книжарницата на Милю Касабов - бащата на Гео Милев.
Той е бил изключителна личност с много заслуги за градската култура и бит.
Туристите разбират и какво е имало в Халите, преди да се превърнат в най-представителната Градска художествена галерия, както и какво представлява кулата, която се извисява над сградата.
Маршрутът продължава и край Стария театър, сега дом на ансамбъл "Загоре", която е била първият Археологически музей и първата Художествена галерия. Много истории крие и сградата на Драматичния театър.
Последната спирка е пред радио Стара Загора, което е първото българско извънстолично радио на повече от 80 години. За първите негови дни и часове разказва лично първата говорителка на радиото - голямата актриса и общественичка Мара Шопова.
През цялата екскурзия може да се научи много за бита и интересите на хората през годините, за тайните на павираните улици, както и за изтръгнатите по време на земетресението през 1928 г. кипариси и заменянето им с липи.
Старозагорци и гостите на града могат да се потопят в магията на времето и да се завърнат в миналото столетие чрез часовниците на Стара Загора. По интригуващ начин е разказана историята на някои от най-известните градски часовници, както и тайната на точното време част от живота на известни старозагорски часовникари.
Турът завършва пред емблематичния часовник на Държавен куклен театър.
Третият безплатен градски тур - Невидимата Августа Траяна...
Екскурзовод на пътешествието в миналото ще бъде Мария Камишева, уредник в отдел "Антична археология" на Регионален исторически музей - Стара Загора. Посетителите виждат южната порта на античния град, гробищна църква и галерия и се пренасят в периода на Античността и вълнуващите и неразказани истории на Стара Загора.
Тематичната и интригуваща обиколка "Памет за Освобождението" - чрез нея посетителите се запознават с героизма на защитниците на града по време на Руско-турската война (1877-1878 г.) и славната им саможертва.
Има градски турове за всеки вкус, а в момента се разработват още.
Друг популярен маршрут пренася в Античността и невидимата Августа Траяна.
Освен традиционния културен календар, Община Стара Загора акцентира и върху уикенд събития, които се провеждат в края на всяка седмица.
Целта на инициативата "Уикенд празници под липите" е да бъдат оживени откритите пространства, да бъдат подкрепени талантливите млади хора, както и да бъдат привлечени гости в града.
Тематичните уикенди са наситени с разнородни културни събития, свързани с различни изкуства - музика, литература, театър, живопис, визуални изкуства и др.
Локациите са разположени както в центъра - пешеходната зона, сцената пред сградата на община, новите арт пространства, така и в останалите паркове и градини на Стара Загора.
Спортът също присъства осезателно в уикенд календара, създавайки положителни емоции и динамика.
В Регионален исторически музей Стара Загора усилено се работи по дигитализацията.
До момента в два проекта са обхванати повече от 2500 монети, сред които тракийски, римски и гръцки монети от VI-I в. Пр. Хр., както и предмети от фонда на институцията.
Дигитална библиотека предлага и Регионалната библиотека "Захарий Княжески". В нея могат да бъдат намерени десетки пощенски картички, календари и снимки, представящи Стара Загора.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com