Българските царе оживяват в телефона

Технологиите не могат да заменят артефактите в музеите, каза Даниела Николова, ръководител на Туристическия информационен център в Габрово

Българските царе оживяват в телефона | StandartNews.com

Българските царе оживяват в телефона. Това се случва в най-новия музей на Велико Търново. 
В близост до хълма „Царевец“ се намира Мултимедийният посетителски център „Царевград Търнов“, вече придобил известност като Музея на восъчните фигури. В него гостите могат да се насладят на неповторими живописни сцени от живота на българите през периода на Второто българско царство – от занаятчии и търговци до боляри, духовенство и велики владетели.

Децата изпадат във възторг от 29-те скулптурни фигури, разпределени на двата етажа на музея, сподели Борислав Йорданов, управител на Общинската агенция по туризъм “Царевград Търнов" по време на първото издание на конференцията TravelX, която се проведе на 24 и 25 април в Бургас. Организатори на мащабния форум са URBO Studio, Digital и IMG Connect. "Стандарт" бе партньор на събитието.

Борислав Йорданов бе един от лекторите в панела "Запазване на миналото, формиране на бъдещето: Технологиите в културния туризъм", воден от заместник главния редактор на "Стандарт" Екатерина Николова.

Той сподели как учениците и младите хора се надпреварват да се снимат пред восъчните фигури на Цар Калоян и Цар Иван Асен II. Всъщност скулпторите са силиконови, каза Йорданов.

Мултимедийният център е наслада за сетивата. Той осигурява истинско пътуване във времето, когато Търновград е бил в своя апогей на културно, духовно, военно и историческо развитие. Различните сцени от бита и ежедневието през българското средновековие пренасят деца и възрастни в дните на бойна слава и гордост на българския народ.

Трябва да научим младите хора не само да влизат в музеите, но и да се връщат тях, категорична бе инж. Катя Стоянова, директор на Историческия музей Петрич, институцията, която се грижи за новото уникално чудо на България - античния град Хераклея Синтика. В музея пред очите на стотиците посетители един от най-добрите реставратори в България вдъхна нов живот на първата антична статуя открита от екипа на проф. Людмил Вагалински.

Нито една дигитализация или технология не може да замести артефактите и уникалното преживяване, които изпитва човек, когато се докосне до тях, заяви Даниела Николова, ръководител на Туристическия информационен център в Габрово, жената, която може по най-увлекателния начин да привлече всеки към уникалната съкровищница, каквато е музеят на открито "Етъра". Технологиите привличат, но истинската история на България се разказва от артефактите, категорична бе Николова.

Благодаря ви, че чрез най-големия музей на открито "Етъра" пазите националната памет на България, съхранена не само в артефактите, но и в традициите и занаятите, обърна се към нея г-жа Славка Бозукова, председател на Общество "Културно наследство", българският представител на най-голямата европейска организация за опазване на културното наследство Европа Ностра. Тя разказа как водената от нея Младежка академия "Чудесата на България" обикаля страната, за да пали в младите хора у нас искрата на Чудесата на България. И представи Бранд България, който Европа Ностра-България гради вече три години. В рамките на TravelX г-жа Бозукова бе модератор на форума "Бранд Бургас - европейска столица на културата", в който участваха заместник-министрите на културата доц. Тодор Чобанов и на туризма - Павлин Петров, народни представители и кметове от областта, представители на бизнеса и неправителствените организации.

Дългогодишният член на екипа на "Музейко" Весела Герчевa представи създадената от нея игра MiMu - дигинално приложение за деца и семейства, с което малчуганите събират артефакти от музеите, отговаряйки на въпроси. Музеят е преживяване, каза Герчева.

Преди технологиите трябва да се научим да разказваме добре историята си, препоръча Надя Захариева, програмен директор, Фондация „Америка за България“.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай