Между 12 и 14 септември на четвъртото издание "Брацигово - Каменният поток на времето" ще се съберат авторитетни наши и международни експерти, казва архитект Десислава Димитрова в специално интервю за вестник СТАНДАРТ
- Арх. Димитрова, между 12 и 14 септември се организира четвъртото издание на международния форум, посветен на недвижимото културно наследство "Брацигово - Каменният поток на времето". Тази година темата ще е "Археология и архитектура". Бихте ли споделила подробности?
- С всяка изминала година към главните организатори на форума Камара на архитектите в България, Камара на строителите в България, Община Брацигово и Конфиндустрия в България се присъединяват все повече институции и организатори. Министерство на културата дава патронаж и участва във финансирането на форума. Посолството на Италия, Италианския културен институт и Италианска търговска агенция осигуряват участието не само на италиански експерти в областта на архитектурата и арехеологията, но и организират италиански концерт на 12 септември с 32 музиканти от Сардиния - Хор "Тискали", които ще изнесат безплатен концерт на централния площад в град Брацигово. Официални партньори на събитието са Национален исторически музей, Държавен културен институт към Външно министерство, "Старинен Пловдив", Община Пловдив, Регионален исторически музей Пазарджик, Национално сдружение на общините, Университета по архитектура, строителство и геодезия, Фондация "Български строител", Общество "Културно наследство", Съюз на архитектите в България и Фондация "Балканско наследство".
- Кои авторитетни лектори от България и чужбина ще дойдат на форума? В кои сфери е техният опит?
- Лекторите ще бъдат експерти в областта на археологията, архитектурата, реставрацията, както и официални представители на общини с археологически обекти.
В момента част от потвърдилите лектори от България са акад. проф. Васил Николов, проф. д-р Диана Гергова, доц. д-р Даниела Стоянова, проф. д-р Николай Овчаров, проф.д-р Елена Кантарева, проф.д-р Гергана Кабакчиева, доц. Бони Петрунова, доц. д-р арх. Доника Георгиева, доц. д-р Камен Бояджиев, арх. Милена Каменова, Катя Стоянова, д-р Петранка Неделчева, д-р арх.Милен Маринов, арх.Георги Георгиев, д-р Димчо Радев, д-р Ангела Пенчева. Но очакваме потвърждение и от още лектори.
От Италия специално за форума пристигат техническият директор на Археологически парк "Помпей" - инж. Винченцо Калванезе, от Археологически парк "Колизеум" арх. Стефано Боргини и директорът на Асоциация на реставраторите в Италия арх. Андреа Грилето. А до няколко дни ще са оповестени и имената на италианските експерти в областта на реставрацията на мозайки.
- В програмата на тридневното събитие са предвидени и творчески работилници.
- Да, за нас е важно лекционна и практическа част да бъдат неделимо цяло. Тази година практическата работилница ще бъде на тема "Реставрация на мозайки", но както всяка година успоредно ще има и детска архитектурна работилница "Каменни картини" които ще се проведат на 14 септември.
- С над 200 събития в цялата страна още през месец септември България за пореден път ще се включи в инициативата Европейски дни на наследството под надслов: "Европа, общо наследство". Тази година основната тема е: "Наследство от маршрути, мрежи и връзки". Какво би могло да е посланието на страната ни?
- Нашето послание е културното ни наследство да бъде нашия обединител и посланик пред света.
- Първият ден в програмата на форума започва с официална кръгла маса. Каква цел си поставя тя?
- Най-важната цел е обсъждане и създаване на нови обучения за следдипломна квалификация на архитекти, инженери и строители за съвместна работа на археологически обекти, организирани от Камара на архитектите и Камара на строителите в България заедно с университети, общини и музеи. За целта подготвяме Меморандум за сътрудничество.
- Амбицията на организаторите е превръщането на бившата Професионална гимназия по строителство и архитектура в Международен център за архитектурно строителна реставрация. Кога очаквате това да се случи?
- Следващата година ще бъде петата поредна година от създаването на форума и се надяваме тогава да можем да представим проект за центъра, като междувременно търсим различни програми за финансиране.
- Акцент на форума ще е гостуващата изложба "България и мозайките", реализирана от фондация "Балканско наследство" на Държавния културен институт към външния министър на България през 2023 г. в сътрудничество с български музеи, нестопански организации и специалисти в областта на изкуствознанието и археологията. Какво по-точно ще покаже изложбата?
- Изложбата представя едни от емблематичните мозайки на територията на страната ни и подробна информация за тях.
- А ансамбъл "Българе" с каква постановка ще представи страната ни? С какво лично Ви впечатли този спектакъл?
- На 13 септември ще бъде представен грандиозният спектакъл на Ансамбъл "Българе" - "Това е България". Пожънал огромен успех, дори на сцената на Бродуей, той представя обичаите на страната ни. А на 14 септември завършваме програмата с Кулинарния фестивал "Вкус на традиции" в двора на Музея на Брациговската архитектурно строителна школа.
Повече информация за билети и регистрация за участие можете да намерите на официалната уеб страница на форума www.forum-bratsigovo.bg.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com