Акве Калиде пази тайните на Сюлейман Великолепни

Траките превърнали извора в средата на I хил. пр. Хр. в най-почитаното „Светилище на Трите нимфи“

Акве Калиде пази тайните на Сюлейман Великолепни | StandartNews.com

Минералните бани са посещавани от Филип II Македонски и ромейските императори Юстиниан I и Константин IV Погонат

 

Посещавали ли сте А̀кве Калиде - историческото селище на територията на Бургас в землищата на кварталите "Ветрен" и "Банево"? Това Чудо на територията на България съхранява богата история.

В превод от латински Aquae Calidae означава "при горещите води".

Научно доказано е, че минералните бани тук са посещавани от Филип II Македонски, ромейските императори Юстиниан I и Константин IV Погонат, византийската императрица Ино Анастасия, българския кан Тервел, и султан Сюлейман Великолепни. Днес на територията на Аква Калиде са разположени известните Бургаски минерални бани.

Археологически находки показват, че лечебните свойства на горещия извор били известни още по времето на неолита, когато в близост до него са създадени три селища от VI – V хилядолетие пр. Хр. Траките превърнали извора в средата на I хил. пр. Хр. в най-почитаното „Светилище на Трите нимфи“, което векове наред привличало много поклонници. 

Най-ранните сведения за днешните бургаски минерални бани са от IV век. пр. Хр., когато Филип II Македонски е летувал там.

Първите бани при светилището на Трите нимфи край Бургас са изградени, когато Рим завладява тракийските земи в средата на I век. По времето на управлението на император Траян (98 – 117 г.) 

Анхиало е избран за административен център на района и благоустроен в обществени бани с два големи басейна. По същото времето бил изграден важния римски път Виа Понтика през Дюлевския проход, свързващ новосъздадения град Марцианопол (Девня), Анхиало и Адрианопол. При баните била построена важна пътна станция, наречена Акве Калидe. 

Пътната станция е отбелязана на първите римски карти за днешните български земи. Най-голяма слава на Акве калиде носело светилището на нимфите, което продължило да съществува през римската епоха. То носело името Анхиалските нимфи, а баните – Анхиалски поради близостта на селището до административния център.

През Ранното средновековие градът става известен като Терма или Термопол. Под това име той се оказва в центъра на вниманието на кан Тервел, който в 708 г. близко до Терма нанася съкрушително поражение на ромейския император Юстиниан II (вж. Битка при Анхиало). При последвалото разширение на българските граници на юг, след преминаването на областта Загоре в български ръце, градът Терма остава в пределите на България. Минералните бани продължили да функционират, а градът около тях се разраснал в следващите векове. През 1562 г. 
османският султан Сюлейман I се лекувал от подагра. Той заповядал да бъде изградена нов баня. Султанският хамам е запазен и днес туристите могат да го видят на място.  

В османски документ от 1502 е записано, че днешен Бургас е в землището на Лъджа, в Айтоската нахия. През XVII век Лъджа е част от чифлика на Юсуф баше и в него живеят 16 християнски семейства, а през 1666 г. 26 християнски семейства; по-късно баните стават известни като Лъджите.

След Освобождението баните са известни като Айтоски бани, тъй като са в пределите на Айтоската околия. В следващите години в землището на античния Акве Калиде се заселват предимно бежанци от Одринска Тракия.

От 2008 г. тук се провеждат мащабни археологически разкопки под ръководството на н.с. Цоня Дражева и доц. Димчо Момчилов. През 2010 г. те разкриват площ от 3 800 кв. м, включително и древните терми, северната порта и част от крепостните стени с дебелина от 5 метра. През юли 2011 г. античния и средновековния град и площ от 36 000 кв. м са обявени за археологически резерват Акве калиде – Термопол.

През годините следват още разкопки, консервация, реставрация и социализация на древния град. 

Днес в Акве Калиде има музеен комплекс, който включва банята на Сюлейман Великолепни с мултимедийна програма, чешмите с минерална вода, открита сцена със стъклен под над разкопките.


 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай