4 сгради в София с уникална история. Петър Диков проговори

Чудесата на България са пример за обединение на общности, каза Славка Бозукова

4 сгради в София с уникална история. Петър Диков проговори | StandartNews.com
  • Експерти от 10 държави с идеи за бъдещето на културното наследство

Четири сгради в София имат уникална история. Те са част от новото архитектурно наследство на столицата и стават акцент в работата на Съюза на архитектите, който започва активно да се занимава с опазване на културното наследство. Това заяви бившият главен архитект на София Петър Диков, който сега оглавява съюза, по време на форума "Партньорства и общности за културно наследство", организиран от арх. Дора Иванова, която от години се бори за възстановяването на Бузлуджа.

ВИЖ ОЩЕ: Европа Ностра с 3 нови цели в България

Два дни експерти от 10 държави даваха идеи за бъдещето на културното наследство чрез партньорства между общностите. Специален гост бе Греам Бел, член на борда на директорите на най-голямата и най-влиятелна европейска организация за опазване на културното наследство Европа Ностра.

Градежите по време на соца

Първата сграда е бившият японски хотел "Ню Отани", който сега е "Маринела". Това е единствената представителна постройка в столицата, вдигната по време на социализма по проект за известен западен архитект, обясни Диков.

Той даде три негативни примера за запазване на архитектурни чудеса на соца. Хотел "Балкан" получил две "стъклени пришки" заради огромния натиск, оказан от общинските съветници. Домът на съвременната наука и техника на ул. "Шипка" е целият облепен в стиропор и боядисан в жълто. Най-фрапиращ е покривът на Богословския факултет, чиято реставрация е подигравка с основния проект, каза Диков. Ние сме задължени да защитаваме ценността на архитектурата, коментира той.

Петър Диков специално похвали "Стандарт", който преди години пусна на диск в 20 000 тираж новия общ устройствен план на София и заяви, че това е добър пример за взаимодействие на различните професионални общности за опазване и популяризиране на архитектурното и културно наследство. 

Славка Бозукова с Греам Бел

Обединяващата роля на Чудесата

Всяко от Чудесата на България може да се превърне в център за обединение на общности, каза на форума Славка Бозукова, председател на общество "Културно наследство", българският представител на Европа Ностра. Г-жа Бозукова даде за пример античния град Хераклея Синтика, благодарение на който Петрич се превърна в нова туристическа дестинация. Това стана с професионалните усилия както на археолозите от екипа на проф. Людмил Вагалински, така и на експертите от администрацията на кмета Димитър Бръчков. Включиха се още местните културни и туристически общности. 

Като пример за обединение на професионални общности чрез културното наследство Славка Бозукова посочи кампанията "Чудесата на България", която бе отличена с голямата награда на Европа Ностра, а тази година има 15-годишен юбилей. Г-жа Бозукова благодари на Греам Бел, който също бе лектор на конференцията, като заяви, че най-големият учебник за съвместна работа на общности е именно Европа Ностра.

Три големи заслуги на "Чудесата на България"

Славка Бозукова представи кампанията "Чудесата на България" и посочи три големи нейни заслуги. Първата са десетките маршрути за културно-исторически туризъм, които се правят съвместно с регионалните брандове. Втората е създадената Младежка академия "Чудесата на България", която се превърна в платформа за общуване между младите хора от различни градове. Третата са постигането на конкретни резултати с общите усилия на власт, бизнес и неправителствени организации. Последният от тях бе осигуряването на 8 милиона лева повече за археологически разкопки това лято. 

Надяваме се, че много скоро българската каба гайда ще влезе в ЮНЕСКО в частта за нематериално наследство, каза Ирена Тодорова, директор на Регионален център на ЮНЕСКО за Югоизточна Европа. Това се случва година, след като гайдите от Турция и Македония вече са част от световното културно наследство. 

16 стипендии за студенти

В София сме учредили 16 стипендии за изявени студенти, които се вливат в армията на инженерите проектанти, каза проф. д-р инж. Ивайло Банов, председател на Камарата на инженерите  в инвестиционното проектиране по време на форума. Така той изтъква приемствеността между поколенията. 

Обединяваме всички участници в строително-инвестиционния процес, изтъква проф. д-р инж. Фантина Рангелова, председател на Българска асоциация за управление на проекти в строителството. 

Жесток проблем - липсата на кадри

Арх. Мартин Микуш, член на Камарата на архитектите, посочи като примери за обединение на общности около културно-историческото наследство музея на открито "Етъра" и Брацигово. Той разкри обаче и един "жесток проблем" - липсата експерти. При реставрацията на къща в Трявна му поискали три оферти, а у нас има само един майстор, който може да извърши дейността. 

Микуш отправи призив за обединяване на общностите и експертна подкрепа за възстановяване на покрива на професионалното училище в Трявна, което наскоро изгоря. Пари ще се намерят обаче дефицитът е в кадри, които могат да го направят професионално. 

Арх. Дора Иванова заяви, че взаимодействието между професионалните общности е изключително важно, а резултатите от форума ще бъдат използвани в развитието на Проект Бузлуджа, който е един от добрите примери за възстановяване чрез партньорства. 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай