- Теренът на "Бършен" може да стане карго летище, бъдещето на местния бизнес е в туризма
- Нужен е ръст на производството с 300 млн. лв. годишно, иначе младите ще продължат да бягат, казва кандидатът за кмет
Народен представител от ПГ на "БСП за България" в 44-то НС. Кмет на община Сливен 2011 - 2015 г. Командир на най-голямата механизирана бригада в Българската армия - 61-ва Стрямска механизирана бригада в Карлово. Под негово командване бригадата преминава сертификация пред НАТО.
20 години от професионалната му кариера преминават в Сливен. До 1996 г. е командир на Инженерно-сапьорния полк в с. Сотиря.
Главен координатор на поделенията от Българската армия, участващи в борбата с наводненията по река Дунав през 2006 г. и 2007 г. Удостоен с медал "За заслуги" от Президента на Република България заради предотвратяването на бедствени ситуации и човешки жертви. Бригаден генерал от 2008 г.
Инженер по подемнотранспортни, пътностроителни и специални машини. Завършва ВНВУ "Васил Левски" и Военна академия "Г. С. Раковски" - София с отличие. Кольо Милев е роден на 26 юли 1953 г. в с. Рудник, област Варна. Съпругата му е от Сливен. Имат син и дъщеря.
Работа, доходи и сигурност - това му трябва на Сливен. И сърцати хора, които да работят той отново да стане развит индустриален град, какъвто беше в миналото. Предпоставките ги имаме - нито мястото на картата ни се е променило, нито традициите в селското стопанство и промишлеността са изкоренени. А и
предприемчивият дух на сливналии е още тук
Всичко опира до хората - до тези, които са избрани да вземат решения и до гражданите. Ако си "говорят" и гледат в една посока, Сливен ще върви напред. Така започва разговорът ни с Кольо Милев, бригаден генерал от резерва и кмет на Сливен допреди 4 години. Днес той отново е в битка за общината, защото вярва, че тя има нужда от промяна и от по-решителни действия, за да се развива.
"Сливен няма време за губене. Заради икономическата миграция всяка година от общината си тръгват младите и активните й граждани. Само за 2 години между - 2016 и 2018 г., общината са напуснали 7661 души. В същото време делим последно място по икономически показатели със Силистра. Ножицата между средния БВП на човек в община Сливен и средния за страната е такъв, че за да се изравни, е нужен ръст на производството тук с 300 милиона лева годишно. Ако не решим този проблем, неравенствата при доходите ще задълбочат още повече дълбоките социални неравенства, които има в Сливен", казва ген. Милев.
Изходът, според него, е в собствените сили и в ресурса на общината. "Време е за практически действия за възраждане на икономиката. Важно е и точно какви капитали искаме да привличаме тук, с какви кадри ще отговорим на едно високотехнологично производство, например. Нещата са свързани и затова е нужно партньорство на бизнеса с образованието и в това партньорство ролята на местната власт е водеща. В Сливен има филиал и колеж на Техническия университет - София, който може да подготвя студенти с перспектива да останат тук.
Нужна е подкрепа и за земеделието
нови и подобряване на съществуващите тържища и борси. Разполагаме и с терена на "Бършен" за карго летище. В проектите за градско развитие, които разработихме 2014 г. включихме това летище в една от трите бизнес зони в Сливен. И тъй като следващият програмен период насочва помощта си към партньорски звена между общини, бизнес и образователни институции, общината вече трябваше да готви идейните проекти".
Какво обаче очаква бизнесът от местната власт? "Добро обслужване, добра инфраструктура, ниски данъци, многоезична информация за условията и терените, които предлагаме и човешки ресурси", обобщава Милев. Вижда ролята на местния бизнес и в развитието на туризма, защото "само с тези, които предлагат услугите може да се разработи комплексен и модерен туризъм. "В нашия мандат възстановихме крепостта "Туида", но останаха още доста обекти, които могат да "дръпнат" туризма напред. Заложили сме създаване на етнографски комплекс "Чаршия на сливенските занаяти" в кв. Комлука". Сливналии не спират да питат и кога ще има балнео- и
спа туризъм на Сливенските минерални бани
По времето на Милев областната управа прехвърля на общината централната сграда на банята. "Ремонтирахме само паркинга и спирката, но пред баните стои въпросът за мащабна инвестиция", смята той.
"Много са проблемите и хората с право питат: като бяхте кмет 4 години, защо не направихте тези неща", връща се назад Милев.
През 2011 г. мандатът му започва кризисно. Европейската комисия е спряла финансирането по всички инфраструктурни проекти за Сливен след сигнали и проверки за злоупотреби. Близо 2 години в централната част зеят окопите на проваления воден цикъл. Гражданите недоволстват, шофьорите си чупят колите. "Тежко беше, защото освен по улиците, тогава зейнаха дупките и в общинския бюджет, заемите, които се изплащат и до днес. Не сме хленчили, че няма пари. Просто извадихме всичко на масата - договори, просрочени задължения, рамкови споразумения. Знаех, че кризата няма да е вечна, нито европейските средства ще бъдат завинаги спрени. Спешно трябваше да спасим средствата за водния цикъл, да оправим улиците, да подредим разходите. Сливен трябваше да има поне нормална инфраструктура, за да получи някакъв шанс да влезе в интереса на инвеститорите. И да покажем, че тук се работи по правилата".
И се получава - проектите са рестартирани и завършени. Дори в съкратените срокове са
защитени и усвоени 115 милиона лева от ЕС
Общината осигурява съфинансирането и няма наложени корекции. Направен е цялостен ремонт на ларгото, асфалтирани са улиците в центъра, правят се ремонти на учебни заведения. Японската компания "Язаки" избира да строи нов завод в Сливен, а стратегическият за общината инвеститор "Миролио" премества регистрацията си от София в Сливен.
"Сега сме на 18-о място в Югоизточна България по усвоени евросредства", коментира кандидатът данните от юли тази година на Института за пазарна икономика", отчита със съжаление Милев.
Хората искат да знаят какво ще направи утре, ако го изберат за кмет. "По-високо качество на живот в кварталите и в селата. Улиците и ВиК мрежата особено в селата, са тежък проблем. Трябва да възстановим здравеопазването в малките населени места, да осигурим здравни служби, мобилни лекарски екипи, аптеки. Искам Сливен да е общината, който осигурява
еднократна финансова помощ за раждане на второ и трето дете
за социално и здравноосигурени родители. БСП имаше такова предложение в мандата, но то не влезе в сила. Обмисляме промени и в общинската жилищна политика, за да подкрепим младите семейства. В програмата си сме планирали и създаването на Фонд за млади предприемачи, който да подпомага стартиращ бизнес".
В мандата на ГЕРБ обаче най-много са пострадали социалните дейности. "Дейността на социалния патронаж поетапно беше съкратена на 50% от капацитета й през 2015 г. Премахна се услугата "Домашен помощник", която обслужваше възрастни и хора с увреждания не само с храна, но и здравно, с пазаруване, почистване. Все с мотива няма пари, но пък се увеличиха данъците ".
Голямата му цел зад всичко е сливналии
да си върнат самочувствието
Затова и Милев говори най-разпалено за възраждането на културния и спортния живот в общината. "Не знам кое ме мотивираше повече, докато като бях кмет - да се оправя с дупките или да дам на гражданите повод да се гордеят с града си". И именно по негово време се възродиха културните празници "Сливенските огньове", осигури се зала за репетиции на сливенските симфоници, ремонтира се емблематичната зала "Сливен". "Сливен винаги е бил град на духовност и културен живот и такъв трябва да бъде отново.
Хората питат кога ще пият чиста вода
В Сливен няма завършена пречиствателна станция за питейни води, въпреки че в съоръжението са вложени 30 милиона лева до 2009 г.. То трябваше да бъде завършено през 2011 г., но идвайки на власт преди 10 години, ГЕРБ замрази проекта. Преди няколко години Лиляна Павлова каза в Сливен, че тази станция е "скъпоструващ музей", за който трябват още 4 милиона да се довърши. Очакването към държавата все още стои.
Синята зона ще бъде спряна
Синята зона за паркиране в Сливен да бъде спряна до намиране на приемливо за всички граждани решение относно нейния обхват и организация, предлага кандидатът за кмет на БСП ген. Кольо Милев. "На първо място общината трябва да осигури буферни паркинги, които да позволят на шофьорите безплатен престой, макар и за ограничено време. В никоя друга община зоната за платено паркиране не е предизвиквала такова обществено недоволство", добави той.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com