Женско царство в НДК

Пени Раева ще е новият директор, Велислава Кръстева влиза в борда

Женско царство в НДК | StandartNews.com

Нежна ръка ще вади НДК от блатото на скандали и дългове. В понеделник, 4 ноември, министърът на културата Петър Стоянович уволни целия Съвет на директорите на Двореца на културата. Тодор Влайчев, Ивайло Георгиев, Стоян Стоянов, Радка Петрова и Митко Тодоров са уволнени. На тяхно място идват зам.-министърът на културата Велислава Кръстева, Антоанета Желязкова, Веселина Минчева, Олга Манолова и Пени Раева. Като Раева е и новият изпълнителен директор на НДК. В ерата на Христо Друмев начело на Двореца тя бе него заместник.

Решението за подмяната на ръководството ще влезе в сила след вписването на промените в Търговския регистър, а заявлението за рокадата вече е подадено и се обработва.

"Първата задача на новия борд е да направи пълна финансова ревизия. Ще се съобразя с мнението на тези органи в българската държава. След това трябва да се направи един много сериозен преглед на творческата дейност на НДК", коментира пред БНР вчера министър Петър Стоянович. След одита ще бъде разработена и нова стратегия за развитие на Двореца. Ключовите приоритети, заложени в нея, ще бъдат конгресен и културен туризъм, научи "Стандарт" от източници от ведомството на Стоянович.
"През годините в НДК има натрупване на

сериозни и даже плашещи разходи

които поставиха и мен, и моето министерство, и българската държава пред доста сериозни проблеми от гледна точка на задълженията. Става въпрос за милиони левове. Това не са натрупвания от 1-2 години, това се натрупва през годините", призна още Стоянович пред БНР.

Буквално преди дни гръмна скандала с неплатените данъци на НДК. Стана ясно, че Дворецът и НАП спорят за неплатени налози в размер на 11 млн. лева. Сумата е натрупана между 2005 и 2010 г. А стана ясно, че НАП се кани да запорира сметки и бъдещи вземания на НДК. Според ревизиите дългът идва от неплатен данък върху доходи от наем. А проверките сочат, че помещения в НДК са

отдавани на по-ниски от пазарните цени

От Двореца на културата оспориха акта, настоявайки част от дълга да се отпише по давност. Тогава пред "Стандарт" юристи коментираха, че НДК не е бил длъжен да плаща данък сгради допреди 2 г., когато е станал акционерно дружество. Според тях от 1991 до май 2011 г. Дворецът е бил на самоиздръжка и държавата не е отделяла нито лев за него.

Новата шефка с 20 г. опит

Пени Раева работи в НДК повече от 20 г. Дълго време е зам.генерален директор на Двореца и ръководител на дирекция "Маркетинг, реклама, импресарска и търговска дейност". Завършила е фотографски техникум, френска филология в СУ и международни икономически отношения в УНСС. Владее и английски език. Преподавала е 2 г. обща и цветна фотография, след което - френски език в езиковия "Алианс" в София. Работила е в международния отдел на Народна библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Омъжена, с двама синове.

По 3 заплати за уволнените

С по 3 заплати ще си тръгне всеки от уволнените сменените шефове на НДК. Договорите, с които на Тодор Влайчев, Ивайло Георгиев, Стоян Стоянов, Радка Петрова и Митко Тодоров се възлага управлението на държавното акционерно дружество, са прекратени, но все още никой от тях не е освободен от отговорност.

Промените в управлението на НДК започнаха през 2011 г., когато бившият финансов министър Симеон Дянков преобразува комплекса в еднолично акционерно дружество, което замени неясния правен статут "творческо стопанско обединение", с който НДК е бил повече от 20 г. През март 2012 г. директор на НДК стана Ивайло Георгиев. Георгиев смени Христо Друмев, който беше директор 23 г. А през февруари 2013 г. шеф стана Митко Тодоров, заместникът на Вежди Рашидов в културното министерство по времето на ГЕРБ.

Дворецът попада в най-добрите ръце

Дянковчета ни докараха до катастрофа, казва доайенът Христо Друмев

- Г-н Друмев, как ще коментирате смяната на борда на НДК?

- Не познавам добре новите членове на Управителния съвет на НДК. Познавам председателя Велислава Кръстева като човек със стабилно и ефективно участие в политиката. Тя е много диалогична и е приятно да се работи с нея. Освен това, както всички знаем, е и зам.-министър на културата. В работата й ми прави впечатление, че е задълбочена и ефективна. Другият човек, когото познавам, е г-жа Пени Раева.

- Какъв специалист е тя?

- Постъпих на работа в НДК през 1988 г. и тя вече бе там, заедно с Емил Чакъров. Тогава беше младо момиче, с великолепен френски и много добър английски и с две висши образования. Първоначално се занимаваше основно с културните продукции, след това и с конгресната дейност. Работеше много и за импресарската дейност, която беше едно от основните средства за добиване на приходи за самоиздръжката на НДК. Разви се дотолкова, че през последните 8 г. беше зам.-директор. Надали има по-подходящ човек в България за тази длъжност от нея. Тя познава всички служители поименно, знае всяко ъгълче на сградата. Всички я уважават и обичат.

- Как оценявате управлението на НДК след смяната ви като директор?

- Първо, населиха НДК с Дянковчета, които замениха големи специалисти. Превърнаха го от държавна публична собственост в държавна частна главно заради данъците. Два етажа от НДК бяха продадени за стотинки, за да може сега там да се помещава ПП ГЕРБ.

- А как виждате бъдещето на НДК?

- Предстоят тежки дни за Управителния съвет и за г-жа Раева. Но гарантирам, че тя ще бъде посрещната с цветя и поздрави. Всички се радваме, че НДК попада в ръцете на един квалифициран човек. Необходима е обаче много задълбочена проверка на всичко, което се е случило досега. Положението в момента е катастрофално. Не се провеждат никакви международни събития. Тази дейност трябва да се възобнови. Трябва да се върнат и всички творчески съюзи обратно. Те бяха буквално изхвърлени от предишните управляващи, които обявиха наеми на залите и не се интересуваха изобщо кой влиза там.

През 2012 г. имат 1,1 млн. печалба

Щом гръмна скандалът с дълговете за милиони на НДК, вече бившето ръководство на Двореца отговори, публикувайки финансовия си отчет за 2012 г. Според него за 7,5 месеца (след преобразуването си в акционерно дружество), Дворецът е събрал приходи от 9,77 млн. лева и оперативна печалба от 1,08 млн. лева преди данъци, такси и амортизации. Това е с 2,98 млн. лева повече в сравнение с 2011 г., когато е отчетена оперативна загуба от 1 млн. лева. Приходите на месечна база са се увеличили със 7,4% спрямо 2011 г., а оперативните разходи са намалени с 24%, обясниха тогава от НДК. Оперативните разходи за 2012 г. са 8,69 млн. лева. Отчетената счетоводна загуба е 6,05 млн. лева, която се обуславя от начислените амортизации от 6,65 млн. лева. За 2011 г. същите са за 4,88 млн. лева, а преди това въобще не са начислявани. НДК завършва 2012 г. с резерв в размер на 4,9 млн. лева и без банкови и търговски кредити, допълниха още от комплекса.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай