Решението на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ за увеличение на цените на стопанските потребители до 20% от 1 юли, разгневи бизнеса. Според работодателите намерението на енергийното министерство да компенсира частично разходите за електроенергия на около 30 предприятия, които имат консумация над ток над 30 гигаватчаса годишно, не решава натрупваните с години проблеми в сектора.
Четири работодателски организации обявиха протест на 26 юни
Въпросите ни останаха без отговор, заявиха КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП в обща декларация
Всички работодателски организации излизат на протест срещу скока на тока от 1 юли. Ще спрат производства на предприятията, които са членове на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/, Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/, Българската стопанска камара /БСК/ и Българската търговско-промишлена палата /БТПП/. Това ще стане за 1 час на 26 юни, предупреждават работодателските организации в обща декларация. Изключение правят само тези, които са с непрекъснат цикъл на производство, каза пред "Стандарт" Кирил Домусчиев, председател на КРИБ. Но и там работниците ще носят стачни ленти.
Въпреки че работодателските организации неотдавна разпространиха позицията си относно поскъпването на тока за бизнеса, все още липсва диалог с институциите и аргументирани отговори на въпроси, които организациите са поставили, пише в декларацията. Един от тях е защо размерът на фиксираната (съответно, регулираната от КЕВР) част от крайната цена на електроенергията у нас е сред най-високите в Европа. Данните показват, че само в Дания тя е над нашата, а спрямо останалите - между 2 и 8 пъти по-висока. Според организациите не става ясно защо е заложен ръст на добавката "зелена енергия" от 43,4% (от 11,1 лв./МВтч. на 15, 92 лв./МВтч.), след като се твърди от КЕВР, че са предприети мерки за преглед на преференциалните цени и нормата на възвръщаемост в сектора. Не е ясно и какво обосновава наложените стойности на включени в ценовата част "Задължения към обществото" нови компоненти - 5,51 лв./МВтч., както и защо КЕВР търси компенсиране на всички дефицити в НЕК в рамките на един регулаторен период, се посочва в декларацията.
Предприятията смятат, че КЕВР не е намалила достатъчно енергията от неефективни ТЕЦ, от заводските електроцентрали, както и от ВЕИ, за които има подозрения, че не са изрядни. Според тях регулаторът не е изпилил достатъчно и резервите в държавната част от системата, където все още щатовете са прекомерно раздути. Вместо това комисията предпочита да вдигне цените за бизнеса, защото иначе токът за бита трябва да поскъпне с 20% до 25 ст. за киловатчас, възмущават се потърпевшите.
Според работодателите, липсва отговор и на това защо продължава кръстосаното субсидиране на цената за бита и за бизнеса. Според техните данни във всички европейски държави цената на тока за индустриите е с между 2,5 и 4 пъти по-ниска от тази за бита. У нас обаче се поддържат изкуствено ниски цени за домакинствата, които се финансират с по-висока тарифа за бизнеса.
Токът за износ не се облага с таксата "задължения към обществото" въпреки настояването на индустрията. От това обаче се ощетява държавата. Експортът на евтина ел.енергия е донесла 770 млн. лева, а износът на продукцията на българските предприятия - 43 млрд. лева, се казва в декларацията.
"Разсъдете как при наличието на свръхпроизводство в сектора - минимален товар в системата от 2656 MВт и инсталирани мощности от 12 723 MВт - продължава да се настоява за ръст на цените на електроенергията!", пишат работодателите. По думите на Кирил Домусчиев, увеличението на цената на тока за бизнеса ще засегне и хората. "Населението и бизнесът са едно. В крайна сметка това население работи в нашите предприятия и си получава там заплатите. И това население накрая ще трябва да плати тази сметка", каза той.
Работодателите настояват държавата да излезе с конкретен план за реформи в сектора и ясни ангажименти за всички по веригата, а не с едно ценово решение да се опитва да компенсира част от дефицитите в енергетиката, без да е ясно какво ще се случва по-нататък. "Бизнесът трябва да знае какви тежести ще понесе в следващите години, за да си прави плановете", коментира Константин Стаменов, председател на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори.
Икономиката ще загуби 680 млн.
Божидар Данев, БСК
Имаме уверение от страна на премиера Бойко Борисов за отлагане на увеличението на цената на тока за бизнеса. Вярваме, че това може да стане и в такъв случай е възможно протестът на 26 юни да не се състои. В събота и неделя предстоят срещи на работодателските организации с министър-председателя. Готови сме с анализи, с които да покажем колко необосновано е вдигането на цената на електроенергията за индустрията. Разчетите показват 680 млн. лева загуби за българската икономика на година, за сметка 280 млн. лв., които ще потънат в енергетиката. Редно ли е 22 000 души да работят в най-губещия отрасъл и да взимат най-високите заплати? Бизнесът не може повече да търпи. Дотук на големите деформации в енергетиката! Шефът на енергийната комисия в парламента Делян Добрев изрече много неистини. Той обяви, че поскъпването ще бъде 1-2%, а то ще е между 13-и 20 на сто. Това е гигантско увеличение. Ще се стигне или до освобождаване на работници, или до затваряне на предприятия. И ако не се намери компромис, протестът ще продължи. Първата седмица предприятията ще спират работа за 1 час, втората за 2, третата за 3. Това, разбира се, носи загуби за фирмите, но сме готови да ги понесем, защото не виждаме изход. Участието в протеста е доброволно, а производства, които не могат да преустановят работа, няма да бъдат спирани.
Цената може да се намали, ако спрат разхищенията
Васил Велев, Асоциация на индустриалния капитал
Очаквам хиляди фирми да се включат в протеста на 26 юни. Искаме да покажем, че бизнесът повече няма да плаща за кражбите и злоупотребите, некадърното и вредно управление в енергетиката. Изпълнени сме с решимост да не допуснем това да продължава. Искаме да дадем подкрепа на правителството, за да извърши тези реформи, които се отлагат с десетилетие в енергетиката. Това увеличение ще доведе до ръст на безработицата, спад на заетостта, покачване на цените на дребно, включително на потребителските стоки, стагниране на износа. Смятаме, че не е неизбежно това покачване на цената на тока, убедено твърдим, че ако се ограничат кражбите и разхищенията в енергетиката, цената на тока може да бъде намалена. Знаем как това да стане и затова ще посочим конкретно как да се случи. Ако Министерство на енергетиката и КЕВР нямат волята да извършат тези реформи, нека да освободят мястото за тези, които биха го направили.
И Бойко Борисов готов за стачка
Моля КЕВР да отложи поскъпването от 1 юли, ще променим 2-3 текста в закона, каза премиерът
"Категорично съм против увеличението на цената на тока и ще се присъединя към протестите на бизнеса", заяви във Варна премиерът Бойко Борисов. Той ще свика спешно съвещание в събота и неделя след завръщането на енергийния министър Теменужка Петкова от Санкт Петербург. И допълни, че е наредил да се търсят възможности за икономии в държавните енергийни фирми, за да няма изобщо поскъпване на тока от следващия месец. "КЕВР е независим държавен регулатор, не мога да се меся в работата й, но ще помоля да отложи вдигането на цената на тока да не е от 1 юли. Ако трябва, дори да отидем към по-драстични промени в два-три текста на закона, ще настоявам да се направи", каза премиерът. И посочи, че не дели бизнеса и потребителите. "Разбрал съм се и с Патриотичния фронт, защото не съм съгласен, макар че нямам никакво право да се меся в работата на регулатора. Имам право обаче да се меся в работата на НЕК, БЕХ и ако трябва, дори да отидем за по-драстични промени в два-три текста на закона, ще настоявам да се направи. Мога само да помоля КЕВР да отложат вдигането цената на тока, защото дотогава ще имаме някои решения, които ще повлияят", заяви Борисов. И припомни, че не ГЕРБ определя цената на тока, като посочи, че в КЕВР партията има само двама членове.
Малките фирми се задъхват
Цветан Симеонов, БТПП
Не може големите индустриални потребители и гражданите да бъдат обгрижвани, а малкият и средният бизнес да бъдат натоварени да плащат най-скъпия ток. Решението е в равното третиране на промишлените и битовите абонати. Ако държавата иска да изпълнява социални функции, то нека да осигури субсидии за бедните домакинства, които не могат да си плащат тока. Това обаче не бива да става за сметка на бизнеса.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com