Зърнопроизводители: Нужни са ни пристанища и пътища

Зърнопроизводители: Нужни са ни пристанища и пътища | StandartNews.com

Наталия Тодорова, изпълнителен директор на Асоциацията на зърнопроизводителите в България

Зърнопроизводството засега и в близка перспектива е експортноориентирано. Българските производители биха получили по-добра цена за зърното си, а държавата би получила по-големи приходи от експорт, ако се подобри и модернизира експортната търговия. На черноморския пазар България не разполага с най-добрата пристанищна инфраструктура. През Румъния се изнася голяма част от произведеното в България зърно, съответно и оборотите, таксите и печалбите остават за нашите съседи.

Въпрос: Планират ли се в близко бъдеще инвестиции в по-модерна и с по-голям капацитет експортна инфраструктура по Дунав и по Черно море?

В България на този етап не съществуват паралелни селскостопански пътища, както е в редица европейски страни, и земеделските производители срещат сериозни затруднения с придвижването на извънгабаритната техника по републиканската пътна мрежа. Сега действащият разрешителен режим за движение на извънгабаритната селскостопанска техника е изключително тромава административна процедура, неприложима на практика при извършването на интензивните агротехнически дейности като жътва, пръскане и др. Няколко години подред се сформират междуведомствени работни групи с цел намиране решение на казуса, като тази година, благодарение и на активното съдействие на министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова, за първи път КАТ, АПИ, КТИ и земеделските производители постигнаха балансиран компромис и съгласие относно нормативните промени в Наредбата за движение на извънгабаритната техника. За съжаление тези промени все още не са обнародвани и проблемът продължава да бъде на дневен ред.

Въпрос: Обсъждан ли е въпросът за изграждане на паралелни селскостопански пътища в България, по аналог на тези в Германия, и има ли възможности да се ускорят промените в нормативната база, така че през новия сезон земеделските производители да работят по новите правила?

Държавната помощ за намалена акцизна ставка за земеделското гориво за 2015 г. все още не е стартирала. Схемата не е ясна до край. Досега се прилагаше с ваучери. От МЗХ знаем, че тече дискусия между тях и МФ как да се прилага държавната помощ и че няма да е с ваучери. Надяваме се по-бързо да се изчисти механизмът и схемата да стартира. На този етап няма такава помощ. Хубавото е, че в бюджета за 2016 г. е заложен разход от 84 млн. лв., предвиден именно за тази държавна помощ. Много се бавят, от началото на годината се дискутира темата. От МЗХ знаем, че чакат писмо от ЕК, което не е за одобрение на схемата, а с уточняващи детайли по спецификата и техническите параметри на помощта.

Въпрос: Кога ще стартира държавната помощ за намалена акцизна ставка за земеделското гориво?

Фермерите чакат евтиното гориво
Наталия Тодорова, изпълнителен директор на Асоциацията на зърнопроизводителите в България

Държавната помощ за намалена акцизна ставка за земеделското гориво за 2015 г. все още не е стартирала. Схемата не е ясна до край. Досега се прилагаше с ваучери. От МЗХ знаем, че тече дискусия между тях и МФ как да се прилага държавната помощ и че няма да е с ваучери. Надяваме се по-бързо да се изчисти механизмът и схемата да стартира. На този етап няма такава помощ. Хубавото е, че в бюджета за 2016 г. е заложен разход от 84 млн. лв., предвиден именно за тази държавна помощ. Много се бавят, от началото на годината се дискутира темата. ОТ МЗХ знаем, че чакат някакво писмо от ЕК, което не е одобрение на схемата, а с уточняващи детайли по спецификата и техническите параметри на помощта.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай