Горят и счетоводители, съветвали клиентите си да отворят влогове там
Заложници на КТБ. Общини, фирми, заводи, болници, училища и хиляди частни вложители се оказаха в тази роля след затварянето на Корпоративна търговска банка на 20 юни. Докато сагата се точи повече от 4 месеца, а политици и банкери търсят решение, хиляди българи са на ръба на оцеляването. Над фирмите е надвиснала опасността от фалит, общините са със замразени проекти, заводите - с орязано производство, а обикновените хора - без пукнат грош и в ужас, че ще загубят и малкото си пари за черни дни. Докато власт и експерти умуват какво да е бъдещето на банката, в няколко броя "Стандарт" ще ви разкаже историите на "заложниците на КТБ".
"КТБ беше единствената финансова институция, която обслужваше фирмите от военнопромишления комплекс. Сега парите им са блокирани и дружествата не могат да се разплащат с контрагентите си", признава инж. Петьо Милков, шеф на радиозавод "Черно море" във Варна, съпредседател на сдружение "Българска отбранителна индустрия" и зам.-председател на Асоциация на индустриалния капитал (АИКБ). "Загубите във военната индустрия заради ситуацията около КТБ стават десетки милиони евро", подчертава инж. Милков. Фирмите от този бранш трудно могат да намерят кредитиране от друга банка. Причината е, че в България на почти всички трезори с чуждестранно участие им е забранено да финансират отбранителната индустрия. "КТБ беше много отворена да финансира перспективни проекти в този бранш. Познаваше много добре бизнеса и какъв потенциал има в развитието му, за да кредитира", обяснява още инж. Петьо Милков.
Покрай кризата с КТБ
производството в радиозавода е намаляло с 20-30%
"Черно море" произвежда навигационни и радарни системи - както с военно, така и с гражданско предназначение. В него се правят специални наземни радари, брегови радарни системи, радари за обзор на летищното поле. "Ситуацията в предприятието и без това е трудна от началото на кризата у нас, поради която Гранична полиция, ВМС нямат достатъчно пари, за да сключват договори за нова техника", не крие инж. Милков.
От евентуален фалит на КТБ треперят и в Сливен. Ако Корпоративна потъне, поне 200 семейства в града остават без хляб. Това показа проучване на "Стандарт" в средите на местния бизнес. Няколко са собствениците на фирми в Сливен, които имат сметки, надхвърлящи гарантирания от държавата влог. Това са дружества, занимаващи се със селско стопанство, строителство и производство на мебели. "Надяваме се държавата
да избере пътя за оздравяване
на банката", казаха пред "Стандарт" потърпевшите бизнесмени, които категорично отказват да бъдат цитирани. Според тях фалит на КТБ ще върне българската икономика десетилетия назад.
Общината в Сливен също е заложник на сагата с банката. 12,2 млн. от парите й са блокирани по сметки в трезора. Общината дори поиска заем от държавата на същата стойност, но получи само 4,5 млн. лева. Голяма част от парите са на училища.
КТБ вече остави без работа и десетки счетоводители от Пловдив, научи "Стандарт". Причината е, че в добрите времена за банката масово финансистите съветвали клиентите си да внасят парите си на депозит в нея. Изгодните лихви, които институцията предлагала, плюс преференциалните условия за своите клиенти, били особено привлекателни - както за фирми, така и за физическите лица. Заможни пловдивчани
депозирали по 100 и 200 000 лева
в КТБ. След създалата се ситуация обаче ужилените обвиняват счетоводителите си и масово си търсят нови консултанти. В същото време голяма част от тези финансисти също са се доверили през последните години на Корпоративна. Така, освен клиентите си, са загубили и спестяванията си.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com