Заковаха тютюна на 5 лева

Властта да открие кой лъже за повече помощи, зоват производители

Заковаха тютюна на 5 лева | StandartNews.com

Тютюневата кампания в Пиринския край набира скорост с всеки изминал ден. Комисии на различни фирми са в населените места и оценяват продукцията на производителите. Най-активни са търговците в селата, които са продали най-малки количества от "зеленото злато". Цената обаче не е тази, на която се надяваха цяла есен тютюнджиите. Но бунтове няма. Те бяха стопирани след обещанието, че държавата ще осигури разликата до цената, на която е изкупувана миналогодишната реколта. "Смущаваща е ниската изкупна цена. Тя почти не пада под 5,00 лева за килограм. Върви в диапазона между 5,00 и 6,00 лева за килограм. Нашите очаквания и искания бяха да няма цена под 6,00 лева, но на много места това се случи", заяви Арбен Мименов, който е кмет на община Сатовча и председател на Сдружението на производителите на ориенталски тютюн.

Хората са принудени да предават

тъй като вече е февруари, а те нямат никакви доходи. В същото време са затънали в дългове и имат да оправят сметки и вересии. На десетки семейства в Неврокопския край дори е спрян токът. "Гледаме да не останем без нищо, че тогава съвсем ще го закъсаме. Парите ще ни стигнат да оправим старите сметки, да заредим новата реколта и пак ще сме на нулата. Но помним, че управляващите обещаха да ни компенсират заради ниските изкупни цени. Не стане ли това, ще има по-страшни бунтове от януарските, когато палихме тютюн, блокирахме пътища и не пускахме децата си на училище", твърдят тютюнджии от село Кочан. Признават, че с протестите въобще не са успели да изплашат фирмите, които така и не вдигнали изкупните цени. Но поне държавата реагирала и поела ангажимент към земеделците. Надеждата и очакванията на производителите са управляващите да спазят обещанието си и доплащането в сектора да компенсира ниската изкупна цена, казва и Мименов. Към момента са

продадени 50% от продукцията

в Неврокопския край.

Той е категоричен, че никой не е оказвал натиск под каквато и да е форма, за да утихнат протестните действия. Не е имало нито намеци, нито предупреждения, нито заплахи в тази посока. "Протестите наистина набраха сила, но позицията на управляващите и депутатите беше адекватна и това доведе до успокояване на обстановката. Аз смятам, че на всички е ясно - тютюнопроизводителите остават в стачна готовност и ако доплащанията не компенсират загубите при продажбата на тютюна, нищо няма да спре хората да излязат с още по-голяма сила по улиците", смята кметът на община Сатовча. Дано в началото на май бъдат изплатени доплащанията, надяват се тютюнджиите.

Те искат да се намерят фиктивните тютюнопроизводители, които получават субсидия за повече количество, отколкото произвеждат реално. Произвеждат по-малко от това, което са взели като референтен период през 2009 година. "Колкото и да са тези измамници, нека ги разкрият. Не е толкова трудно, нали има регистри, документация. Прави се насрещна проверка и ако има лъжа, тя ще се хване. Работа на полицията и прокуратурата са тези мошеници. Ние си даваме здравето на полето и за сметка на някакви хитреци страдаме. Аз обаче очаквах, че средната изкупна цена в никакъв случай няма да е над 6,00 лева", сподели тютюнопроизводителят от Хаджидимово Иван Сабахлъков. Логиката му е, че при големите добиви на тютюн, каквито е имало, няма как да се даде висока цена от търговците.

Стягат се за гурбет в Гърция

Заради ниските цени доста тютюнджии се стягат за гурбет в Гърция. Гръцки земевладелци вече правят обиколки в Пиринския край, за да търсят работници. Засега се водят само предварителни разговори, но след месец, в началото на март, двете страни се договарят за условията. "Много от нас ще отидат в южната съседка. Там поне получаваме повече пари за къртовската си работа", твърдят наши земеделци. Договори не се подписват, всичко е на мъжка дума. Стискат си ръцете и нашите хора заминават. Повечето потеглят след 15 март, за да засадят тютюна. Те се трудят по нивите в Северна Гърция, в районите на Катерини и на Солун. Тази година страшно много хора ще изкарват пари в южната ни съседка, казват тютюнджии в гърменското село Рибново. Надницата им е между 25 и 30 евро. Щом започне брането, получават по 1 евро за всяка низа от "зеленото злато". Има добри берачи, които могат да си докарат надница от 40-45 евро. Едно е сигурно - тази година стотици земеделци от общините Гоце Делчев, Хаджидимово, Сатовча и Гърмен ще поемат по пътя към Гърция. Там заплащането е по-добро и затова се съгласяваме да превиваме гръб по гръцките ниви, признават тютюнджии от Неврокопския край.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай