Задействаха продажбата на БДЖ "Товарни превози"

Задействаха продажбата на БДЖ "Товарни превози" | StandartNews.com

Миналата седмица е стартирала процедурата за приватизация на БДЖ "Товарни превози", съобщи транспортният министър Ивайло Московски. Тогава той е внесъл писмото и документите в Агенцията за приватизация. От 6 месеца до 1 година дружеството ще бъде продадено.

Генерална дирекция "Конкурентноспособност" е на мнение, че това е единственият начин да одобри нотификацията на заема от 460 милиона лева от Световна банка, който очакват БДЖ и НКЖИ. БДЖ разчита на средства от мостовия заем от Банката за развитие за текущи плащания и погасяване отчасти на някои задължения. Тези средства ще бъдат покрити от заема от Световна банка. Той ще бъде отпускан на траншове според изпълнението на етапите на реформата.

Посланици на европейски страни на среща с Московски са показали сериозен интерес към фирмата. В понеделник и вторник на Съвета на министрите на транспорта в Европа в Полша еврокомисарят по транспорта е заявил, че в условия на криза държавните компании трябва да минат към частния сектор. В сряда Дянков е докладвал в Министерски съвет проектозакон за публично-частното партньорство, който трябва да бъде приет от парламента до 3 месеца.

20-30 губещи ж.п. линии и превозът по тях ще бъдат поетапно закрити, съобщи Московски. "За линията Септември-Добринище, която има 6 милиона лева годишни загуби, ще се търси механизъм чрез промяна в закон да се даде на концесия, заедно с инфраструктурата. Министерството на финансите и аз желаем да получим решителни стъпки от ръководството на БДЖ за реални действия, свързани с реформата", каза министърът и посочи, че дружеството има голям обем ненужни активи - стари вагони и всякакви части, които могат веднага да бъдат пуснати на борсата и така БДЖ да си осигури финансови средства за текущи разходи.

В момента се установяват активите на БДЖ "Товарни превози" като по балансова стойност те са около 320 милиона лева, но реално са много повече.

"Няма интерес към летищата за концесиониране. Удължен е срокът за концесиониране на летище Русе, защото не са се появили желаещи. Ако при изтичането му пак няма кандидати, държавата ще го прехвърли на община Русе да го развива като малко летище за лека авиация", съобщи Московски.

Летище Горна Оряховица също няма кандидат-концесионер. Карго-терминалът на летище Пловдив, който беше обявен за концесия с цел изграждане на модерно съоръжение, също няма кандидати. Ще пуснем цялото летище за концесия, каза Московски.

Летище София първо ще има задача да изгради летище Балчик, за което има идея да развива регионални полети и да приема авиотаксита, в които да вози туристи от морето до различни туристически обекти в България и региони. До края на септември ще стартира процедура за концесионен анализ, който трябва да покаже дали е възможно то да бъде развито като силно и стратегическо регионално летище за Балканите. Ако цената, която това ще струва на държавата, е голяма, ще се търси неговото концесиониране.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай