Мечият тренд при петрола изглежда непоклатим
Владимир Малчев, управител и инвестиционен консултант ИП "Бул Тренд Брокеридж" ООД
Напрежението у инвеститорите в глобален план нарасна съществено през изминалата седмица, в която видяхме значителна волатилност в цената на акциите. Няколко бяха основните провокатори на силните движения в последните дни. Тенденцията на прибиране на печалби от продажба на акции на основните пазари беше движена основно от притесненията на инвеститорите за забавянето на световната икономика. Продължават да излизат поредица от слаби данни за стожера на европейската икономика - Германия, а неспособността на Китай да поддържа висок икономически растеж не е тайна за никого през последната година. Две толкова важни съставни части на глобалната икономика не могат да не се отразят повсеместно. И това беше потвърдено и от Международния валутен фонд, който отново занижи прогнозите си за ръста на много от водещите световни икономики, както и за глобалната икономика. Това засили разпродажбите по пазарите на акции. Но точно тогава - в сряда, бяха публикувани дискусиите от последното заседание на банкерите от Федералния резерв преди три седмици. Те изненадаха инвеститорите с твърде неуверения си тон по отношение на американската икономика и рисковете, пред които тя е изправена от развиващите се глобални икономически и геополитически тенденции и най-вече от рязкото поскъпване на долара. Централните банкери на САЩ още тогава не са гледали с добро око на засилването на долара, а от тогава той извървя дълъг възходящ път. Което накара инвеститорите рязко да възстановят позициите си в акции, считайки, че ФЕД ще запази подкрепата си за икономиката по-дълго, отколкото се очакваше до момента. Това доведе до най-силното дневно поскъпване на американските акции за годината, но още на следващия ден песимистите отново поеха контрола, сривайки цените дори с по-голяма амплитуда от ръста през предходния ден.
Изказаните мнения на последното заседание на ФЕД се оказаха спасителна сламка и за еврото, и за останалите валути, които най-сетне преустановиха срива си спрямо долара. Но ще е голяма изненада, ако това не е само краткосрочно явление. Водещи световни банки вече говорят за паритет на еврото спрямо долара през 2017 година, което е доста дълъг път от сегашните 1.26-1.27 долара за евро. Тази тенденция обаче няма никак да се хареса на ФЕД, който ще се опита всячески да я спъне или поне забави, така че валутните войни скоро ще се възобновят с пълна сила. Предвид и на очакванията, че Европейската централна банка ще започне изкупуване на финансови активи до 1 трлн. евров опит да рестартира кредитирането и икономиката на Еврозоната. Всичко това, след корекцията на цените, която се наблюдава в момента, е твърде вероятно да изстреля нивата на акциите до нови рекордни стойности през следващата година. Много вероятно е това да сложи и край на негативния тренд на златото и среброто, който наблюдаваме през последните две години.
Много любопитна е ситуацията с цената на петрола. Силният мечи тренд, който свали котировките с над 20% през последните четири месеца, изглежда непоклатим. Слабата световна икономика, нарастващото предлагане от страни като Либия, които бяха останали извън пазара за известно време, липсата на единомислие в ОПЕК води до почти безпрепятствено поевтиняване на суровината. Вече се говори за ценова война между страните производителки, като някои имат нужда да продават повече, за да балансират държавните си финанси. Други, като Саудитска Арабия, вероятно са си поставили за цел да изхвърлят от пазара някои производители, разчитащи на по-скъпи неконвенционални технологии. Проблемът е, че държавните бюджети на много от големите износители няма да се справят с цени, по-ниски от 90 долара за барел. Тригодишният бюджетен план на Русия например, е съставен при средна цена от 100 долара за барел. Саудитска Арабия може да си позволи и цена от 90 долара, докато за Иран например се счита, че е необходима цена от 130 долара. Така че и на този пазар ситуацията изглежда особено напрегната и вероятно ни очаква силна волатилност през следващите месеци, като сблъсъкът на интереси предполага единствено изгода за потребителите.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com