Взимаме €1,3 млрд. заем от чужди банки

Взимаме €1,3 млрд. заем от чужди банки | StandartNews.com

Дойчебанк и Сити груп са най-спряганите финансови институции за отпускане на кредита

Държавен дълг в размер от 1,3 млрд. евро под формата на синдикиран заем от банки зад граница ще поеме страната до края на годината. Този заем ще бъде част от новия дълг в размер до 4,5 млрд. лв., който ще бъде поет до Коледа, след като парламентът одобри актуализацията на бюджета. Най-мощните банки ще преговарят с екипа на финансовия министър Владислав Горанов за отпускане на заема.

Източници на "Стандарт" заявиха, че става дума за банки от Лондонското сити. Най-спряганите са Дойчебанк, Сити груп и "още една-две международни финансови институции", сред които е и HSBC. Според източници на агенция Ройтерс пък, пет чуждестранни банки са проявили интерес да отпуснат заема, като това са Citigroup, Unicredit, Societe Generale, Deutsche Bank и HSBC. Два от източниците на Ройтерс посочват, че най-малко още четири банки проявяват интерес да осигурят финансиране - Intesa Sanpaolo, BNP Paribas, KBC и Raiffeisen. Трети източник на Ройтерс каза, че и американските JP Morgan и Bank of America също могат да вземат участие. Идеята е синдикираният заем да е със срок от 6 месеца с опция за удължаване до една година, като ще бъде рефинансиран с нова емисия еврооблигации.

Временната комисия по бюджет и финанси към парламента вчера даде мандат на министъра на финансите Владислав Горанов за стартиране на преговори с чуждестранни банки за поемането на дълг до 3 млрд. лв. Това решение ни дава повече време, за да не стоим и да чакаме актуализацията, а да можем да водим разговори, каза министър Горанов. Синдикираният заем ще бъде по-малко ликвиден и по-скъп от евентуално пускане на държавни облигации, коментира Петър Чобанов, бивш финансов министър. По-рано през деня председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова обясни къде ще бъдат насочени парите от новия дълг. 1,5 млрд. лв. ще покрият допълнителния дефицит в бюджета. 1 млрд. лв. са за рефинансиране на заема за подкрепа на ликвидността в банковата ни система, а 2 млрд. лв. са за Фонда за гарантиране на влоговете, който ще изплати гарантираните депозити в КТБ. Тези 3 млрд. лв. няма да бъдат похарчени, а ще бъдат дадени назаем, а след това върнати с лихва и държавата дори ще има малка печалба, каза Менда Стоянова.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай