Все повече българи работят за чуждестранни фирми

Има тренд към дистанционен труд

Все повече българи работят за чуждестранни фирми | StandartNews.com

Как Се Променят Нагласите На Хората Към Пазара На Труда В България Според Ново Изследване

Всеки аспект на модерния живот се характеризира с чести и драстични промени и пазарът на труда не е изключение. С всяка нова технологическа иновация, както и с всяко ново поколение се забелязват промени в нагласите на хората към пазара на труда. Макар съществуването на такива промени да е „нормално,“ обаче, правилното им анализиране е все така задължително ако искаме винаги да сме наясно с най-добрите практики за кариерно развитие в даден момент. Именно с тази цел, изследователи от CVwizard разгледаха извадка от 1,000 респондента относно основните им възгледи, впечатления, предпочитания, и предизвикателства от пазара на труда днес. 

Какви Са Основните Изводи За Нагласите На Хората Към Пазара На Труда Според Изследването На CVwizard?

Според анализа на изследователите от CVwizard могат да се забележат множество изменения в нагласите на хората към пазара на труда. Тези изменения са както в нагласите към образованието като необходимост за добро кариерно развитие, така и към увеличението на провеждане на допълнителни тестове при кандидатстване за работа.

Също така, изследването разглежда отношенията на хората към работата на свободна практика (и т.нар. „гиг икономика“), търсенето на работа по време на текущо назначение, както и случаи на дискриминация и предразсъдъци на работното място. 

Като цяло, основните изводи на изследователите от CVwizard са, че повечето млади хора намират образователната степен за все по-малко необходима, че повече и повече хора се ориентират към работа на свободна практика или като основна работа, или като източник на допълнителни доходи, както и че много хора – особено от по-старите поколения – забелязват случаи на дискриминация и предразсъдъци на работното място. 

Какви Са Новите Тенденции, Които Се Забелязват?

Като цяло, много от допълнителни изводи на това и други изследвания говорят за силен тренд към дистанционната работа в България. Тази тенденция изглежда не е само остатък от Ковид-19 пандемията, ами е водена и от желанието на много хора за гъвкаво работно време, както и за спестяване на ненужно време в пътуване до и от работното място. 

Нещо повече, забелязва се тенденция за повече и повече българи работещи дистанционно за чуждестранни работодатели, вместо за български фирми. Подобни дистанционни позиции са често на самонает (или „гиг“) принцип, но в много други случаи са и на стандартен трудов договор. Онлайн платформи за работа като Upwork или Freelancer, както и онлайн социални мрежи като LinkedIn са често използвани за намирането на подобни работни позиции.

Макар този тренд да осигурява много гъвкавост, обаче, той често води и до намалена работна сигурност. Забелязва се тенденцията за все по-честа смяна на работни позиции и по-кратки периоди на работа на дадено място за повечето българи.

Как Влияе Дигитализацията И Гиг Икономиката На Предпочитанията На Българите?

Тази дигитализация на работния пазар отваря много нови работни възможности, увеличава свободата на хората и им дава възможност да управляват по-добре свободното си време и/или по-лесно да намират опции за допълни доходи.

Освен това, възходът на гиг икономиката изглежда като основната причина повече и повече хора да гледат на придобиването на образователна степен като ненужно за кариерното им развитие. 

Тъмната страна на тази тенденция е както намалена работна сигурност и високо текучество, така и много променлива заетост. За работещите в гиг икономиката все по-често става „нормално“ да редуват периоди на екстремна заетост с периоди на недостатъчни работни проекти – често не по тяхно желание.

Друг ефект от тази дигитализация е, че за много местни бизнеси става трудно да се намира квалифицирана работна ръка, тъй като много българи предпочитат да намират чуждестранни работодатели онлайн.

Как Най-Добре Да Се Адаптираме Към Промените В Пазара На Труда?

Основният плюс на модерния работен пазар в България е че позволява много гъвкавост и свобода. Това изисква и адекватна подготовка и адаптация за подобна работна среда обаче, иначе много от работещите рискуват да останат с намалени възможности за работа ако не са достатъчно подготвени за (и след) всяко ново технологично въведение или всеки нов пазарен тренд.

Много хора правят грешката да мислят, че онлайн има изобилие от работа и винаги ще могат да си намерят нещо ново за вършене. Реалността обаче е, че конкуренцията в гиг икономиката – особен онлайн – е толкова сериозна, че само най-подготвените, образованите и бързо адаптиращи се хора успяват да вземат максимума от възможностите, които този модерен работен пазар осигурява.

Основните съвети, които успешния модерен работещ човек спазва са следните:

1. Не спирай да се учиш. В повечето работни сфери вече не е достатъчно да вземеш диплома на младини и да работиш по тази си специалност следващите 45 години. Почти всяка сфера днес се развива и променя толкова бързо и често, че от всеки добър специалист се очаква също да продължава да се развива.

2. Постоянното развитие на добра мрежа от работни контакти е ключово за бъдещия успех. Хората са свикнали да асоциират термини като „нетуъркинг“ с бизнес нишите, но истината днес е, че професионалисти и работници от всяка сфера и на всяко ниво могат драстично да се облагодетелстват от поддържането на добра мрежа от работни контакти.

3. Бъди адаптивен и „еластичен“ – хората, които игнорират промените около тях и предпочитат да работят „по стару му“ срещат все повече затруднения в модерния пазар на труда. Вместо това, успешният професионалист е този, които следи модерните трендове и се старае да се адаптира към тях колкото се може по-бързо. 

4. Винаги се оглеждай за алтернативни кариерни възможности. Модерните технологични развития не само променят цени кариерни ниши, а често изцяло премахват необходимостта от дадени професии. Съответно, един от най-добрите съвети за всеки професионалист е да се постарае винаги да е квалифициран не само за това, което работи, а и за други – обикновено свързани, но все пак различни – кариерни пътеки.

В Заключение

Пазарът на труда днес се развива по-бързо от много други аспекти на модерния живот. Стари тенденции като значимостта на образователни степени и дългосрочна стабилност на работното място далеч не са толкова повсеместни, колкото преди 10-20 години. Вместо това добрата „адаптивност“ към внезапни промени на работното място е основната характеристика, която гарантира сигурен дългосрочен успех днес.

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай